Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Ocelový kůň na českobudějovickém náměstí, jeho autorem je Michal Gabriel a je vystaven v rámci akce Umění ve městě.Ocelový kůň na českobudějovickém náměstí byl vystaven v rámci akce Umění ve městě.Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Umění ve městě

Kdy: vernisáž ve čtvrtek 15. června od 18 h u Rabenštejnské věže

Kde: centrum Budějovic

Proč přijít: Sochy oživí po celé léto veřejný prostor měst a obcí na jihu Čech pošestnácté. Obyvatelé i návštěvníci se mohou těšit na více než dvacet instalací na sedmi místech v kraji. Mimo Budějovic, které jsou kolébkou festivalu, a kde bude téměř polovina instalací, budou sochy umístěny v Hluboké nad Vltavou a Hluboké u Borovan, Veselí nad Lužnicí, Vodňanech či na Lipensku.

Keltská magická noc a oslava slunovratu

Kdy: sobota 17. června od 14 do 20 h

Kde: Stonehenge v Holašovicích

Za kolik: 200 korun, parkovné 40 korun

Proč přijít: Bohatý hudební a kulturní program. Uskuteční se i vztyčení menhiru lidskou silou - bude se jednat o největší megalit v Evropě.

Móda Fashion Day

Kdy: sobota 17. června od 10 do 19 h zdarma

Kde: budějovické výstaviště

Proč přijít: přednášky, poradenství, šicí dílny, kosmetika, péče o tělo, kontrola znamének, dámská jízda s Mach Motors. Od 19.30 h talk show Romana Šmuclera a galavečer módních přehlídek.

Pivovarská sešlost

Kdy: sobota 17. června od 14 do 23 hodin

Kde: Pivovar Hluboká

Proč přijít: Pivovar Hluboká, město Hluboká nad Vltavou, Pivovar Beránek a Pivovar Trojan Telč zvou na Sedmou pivovarskou sešlost v hlubockém podzámčí. Tklivé, živější i hodně svižné tóny přinesou čtyři jihočeské kapely. Nouze nebude jako vždy o občerstvení všeho druhu a snad též o dobré počasí a bezva zábavu. Těšíme se na vás, sousedé!

Českokrumlovsko

Slavnosti pětilisté růže se o víkendu vrátí do Českého Krumlova. Program, který začal již v pátek, bude až do neděle tradičně přebohatý.Slavnosti pětilisté růže se o víkendu vrátí do Českého Krumlova. Zdroj: Deník/Zuzana Kyselová

Slavnosti pětilisté růže

Kdy: Pátek 16. a sobota 17. června
Kde: Město Český Krumlov
Proč přijít: Čas letního slunovratu je v Českém Krumlově velkou oslavou renesance. Vrátit se do doby pánů z Rožmberka a vychutnat si atmosféru slavícího města můžete při Slavnostech pětilisté růže. Všude zní dobová hudba, k vidění jsou šermířské souboje, vystoupení kejklířů a žonglérů, koná se množství divadelních a tanečních vystoupení, děti i dospělí si mohou zahrát dobové hry, trhovci nabízejí své zboží. K vidění jsou i exhibice a ukázky práce s koňmi. Atmosféru doby dokonale navozují velkolepé kostýmované průvody z období gotiky a renesance.

Celý program najdete ZDE

Páteční odpoledne Slavností pětilisté růže 2023.
OBRAZEM: Slavnosti pětilisté růže v Krumlově jsou v plném proudu. Podívejte se

Masná Žije!

Kdy: Pátek 16. června, od 10 do 22 h
Kde: Kaplice
Proč přijít: V Kaplici se koná již 6. ročník tradiční sousedské slavnosti Masná žije! Nemusíte bydlet přímo v Masné ulici, aby jste si slavnost užili. Bohatý program je tu po celý den je připravený pro všechny kapličáky i sousedy z okolních obcí. Těšit se můžete například na jarmark, tvořivé dílny, malování na obličej, grilování i točené řemeslné pivo. Od 16.30 čeká na malé i velké potulné divadlo a od 20 hodin zahraje skupina Milhaus.

Prachaticko

Takhle jsme si užívali akci v loňském roce.Vítání léta v Prachaticích.Zdroj: Archiv Prachatice.eu

Oslava sv. Jana N. Neumana

Kdy: Sobota 17. června od 10 hodin

Kde: Kostel sv. Jakuba, Prachatice

Proč přijít: Každoroční oslavy prachatického rodáka sv. Jana Nepomuka Neumanna. Od 10 hodin poutní mše v kostele sv. Jakuba Většího (Mons. Vlastimil Kročil, biskup česko-budějovický). V čase 14 hodin program pro rodiny na místech spojených se životem světce – rodný dům v Neumannově ulici. V době od 14 do 18 hodin neformální setkání se sestrami, hospicový park.

Vstupné: zdarma

Vítání léta

Kdy: Sobota 17. června od 14 hodin

Kde: Hřiště a hasičská zbrojnice, Staré Prachatice

Tak jako v předchozích letech i letos připravil Staroprachatský a Ostrovský spolek prázdninovou akci pro děti plnou her i dalších aktivit, při které všichni společně přivítají léto. V okolí hřiště a požární zbrojnice ve Starých Prachaticích pro děti připraven skákací hrad, rýžování zlata, hry, malování na obličej a jiné aktivity.

Vstupné: Zdarma

Strakonicko

Tři sestry. Slavnosti Olomouc na Korunní pevnůstce. 2. června 2023Tři sestry. Zdroj: Petr Pelíšek

Tři sestry Letní Open-air tour

Kdy: V pátek 16. června, od 18.30 h

Kde: Letní kino Strakonice

Proč přijít: Tři sestry jsou česká hudební skupina hrající původně punk. Později inklinovala k různým stylům hudby přes rock, punk rock, občas i metal až po hardcore. Textařem, hlavním zpěvákem a nejznámější osobností kapely je Lou Fanánek Hagen. Ve strakonickém letňáku se můžete těšit i na hosty, kterými jsou E!E a Pirates of the Pubs

Maraton

Kdy: Sobota 17. června, od 19 h

Kde: Plovárna Volyně

Proč přijít: Český komediální klub Čkk54 uvede groteskní komedii Maraton. Při premiéře první volyňské inscenace Maratonu Clauda Confortèse, 12. listopadu 1986, stáli na startu tři v průměru třiatřicetiletí borci: Vladimír T. Gottwald, Jaroslav Kubeš a Miloslav Pikolon. A za pět divadelních sezón, kdy měli Maraton na repertoáru, tuto komedii symbolicky odběhli a odehráli celkem dvaačtyřicetkrát. Po sedmatřiceti letech se jejich dráhy opět setkávají a ve stejné herecké a běžecké sestavě vyrážejí na trať znovu. Při premiéře druhé volyňské inscenace Maratonu odstartují na volyňské plovárně tři v průměru sedmdesátiletí dědci. Kam (a zda vůbec) doběhnou, to se ještě neví.

Táborsko

Dračí loď.Dračí loď.Zdroj: Foto: SUAS Group

Den s integrovaným záchranným systémem

Kdy: V sobotu 17. června od 10 h

Kde: Odpočinková zóna Komora Tábor

Vstupné: Zdarma

Proč přijít: V sobotu 17. června 2023 pořádá Město Tábor ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému v areálu odpočinkové zóny Komora v Táboře Den s integrovaným záchranným systémem (IZS). Připraveny jsou akční ukázky v podání policistů, hasičů i zdravotnických záchranářů, jako například koordinovaný zásah všech složek IZS při dopravní nehodě. Profesionální zásah proti nebezpečným pachatelům předvede Speciální jednotka Temelín. Pokud to bude možné, podpoří její zákrok policejní vrtulník. Dalšími akčními ukázkami budou zákrok pořádkové jednotky Policie ČR proti narušitelům veřejného pořádku, ukázka výcviku a nasazení služebních psů, ukázka výcviku a nasazení služebních koní, záchrana osob ve výškách v podání lezeckého družstva táborských hasičů či ukázka použití dronů Policie ČR. U vidíte i speciální policejní vozidla Ferrari a BMW. Seznámíte se s nejnovější policejní, hasičskou, záchranářskou a vojenskou technikou. Vedle základních složek IZS se představí další partneři, kteří nezastupitelně doplňují práci IZS, a to Městská policie Tábor, BESIP s nárazový simulátorem, Sbor dobrovolných hasičů Tábor, Český červený kříž, Vojenská policie, Zdravé město Tábor, Dům dětí a mládeže Tábor, odtahová a asistenční služba Opava assistance Tábor a Zdravotní pojišťovna MV ČR. Program začíná v deset hodin dopoledne a jeho ukončení se předpokládá okolo třetí hodiny odpolední.

Dračí lodě

Kdy: V neděli 18. června

Kde: Tábor, Knížecí rybník

Vstupné: Zdarma, startovné pro posádku 1800 kč

Proč přijít: Závody dračích lodí jsou určené pro širokou veřejnost. Přihlásit se mohly 18 členné smíšené posádky, týmy firem, organizací, občanských sdružení, zájmových skupin, profesních týmů (hasiči, policie, učitelé, lékaři…), reprezentace měst a obcí i libovolní zájemci. V posádce musí být minimálně 4 pádlující ženy. Závodí se na trati dlouhé 200 m ve 3 drahách s tím, že každá posádka startuje ve třech rozjížďkách.

Písecko

KOVOZOO a Sraz motorových veteránů ve Starém MěstěVeterán. Ilustrační foto.Zdroj: Miloš Rufer

Písecká jízda historických vozidel

Kdy: V sobotu 17. června od 9 h

Kde: Písek

Startovné: 500 Kč/vozidlo

Proč přijít: Veteran Car Club Písek pořádá XXIII. píseckou jízdu historických vozidel. Už od 8 hodin si můžete v Palackého sadech prohlédnout výstavu veteránů, v 10 hodin se pak staré stroje vydají na 99 km dlouhou (ve zkrácené verzi 42 km) cestu do Strakonic, kde se budou vyhlašovat výsledky. Řidič každého přihlášeného vozidla, které dojede do cíle, obdrží v cíli pamětní plaketu. Zúčastnit se mohou všechna historická vozidla do roku výroby 1965 (se souhlasem r. 1970), která mají stálou RZ, či platnou VRZ.

700 let obce Kluky

Kdy: o víkendu 16. - 18. června

Kde: Kluky

Proč přijít: V letošním roce uplyne 700 let od okamžiku, kdy dal Jan Lucemburský zdarma v doživotní držení Petrovi z Rožmberka hrad Zvíkov se „vším zbožím“, kterým bylo 32 vesnic přiléhajících k hradu. Jednou z nich byla i vesnice Kluky, která má sice podle vykopávek bohatou pravěkou minulost, ale do té doby o ní nikde v kronikách nebylo ani zmínky. Tato darovací listina se tedy stala prvním písemným dokladem o existenci Kluk. Místní nenechali toto významné výročí bez povšimnutí a chystají velké oslavy, které se, jak doufají, zapíší zlatým písmem do obecní kroniky. Slibují bohatý kulturní i sportovní program, ale také setkání rodáků a přátel obce Kluky. Věří, že vytvoří vhodnou příležitost pro posezení a vzpomínání s nejbližšími, ale také s těmi, kteří Kluky už dlouho nenavštívili a přijedou se podívat, co je v obci nového. Ujít si nenechte přednášku o historii obce, vystoupení žáků základní školy, promítání filmu, spanilou jízdu veteránů, loutkové divadlo, taneční a hudební vystoupení, tancovačku, rybářské závody nebo fotbalové derby a mnoho dalších zajímavých akcí. Na mnoha místech budou připraveny výstavy kronik a dobových fotografií, leckoho zaujme i fotosoutěž na téma Kluky dříve a dnes. Zváni jsou všichni občané, rodáci a přátelé Kluk, přijďte se o víkendu 16. - 18. června podívat, potkat dávné přátele a sousedy, a hlavně se pobavit a zavzpomínat.

Jindřichohradecko

Své umění předvede na obloze nad jindřichohradeckým letištěm dvacítka pilotů, mezi nimi i Martin Šonka.Své umění předvede na obloze nad jindřichohradeckým letištěm dvacítka pilotů, mezi nimi i Martin Šonka.Zdroj: Vlastimil Vránek

Cykoljízda, hudba a španělské chutě v Třeboni

Kdy: V sobotu 17. června

Kde: Třeboň

Vstupné: Dobrovolné

Proč přijít: Pomozte dobré věci a přijeďte na charitativní cyklojízdu s Josefem Zimovčákem na podporu onkologicky nemocných dětí. Na kole dětem kolem Světa startuje v sobotu v 10 hodin z třeboňského Masarykova náměstí, ta trati jsou plánované zastávky v Rudolfovově, v Ševětíně, v Lomnici nad Lužnicí (zde se chystá vystoupení skupiny 3Mušketýři a Simony Krajíčkové). V cíli zpět v Třeboni vystoupí v 15.30 h taneční skupina Victory Dance Company. Zapojit se můžete účastí v pelotonu (nemusíte jet celou trasu, můžete ujet jen tolik, na kolik se cítíte) nebo povzbuzováním kolem trati.

V Třeboni se budete bavit, i když se na cykloakci necítíte nebo trať profrčíte rychle a domů spěchat nebudete. Na Masarykově náměstí se chystá od 10 do 17 h společné setkání hudebníků z Třeboně a partnerského regionu Freyung-Grafenau s názvem Na společné notě.

Renesanční dvorek Zámecké lékárny nabídne v sobotu od 10 h gastronomicko-kulturní akci Jíme a pijeme Španělsko. Právě Španělsko v 16. století Španělsko výrazně ovlivnilo kulturu v českých zemích. Přišla k nám vytříbená móda včetně renesančního límce, kultura pití čokolády. Ve Španělsku vyrůstal mladý Rudolf II., za jehož vlády byla Praha na výsluní zájmu. A byl to Rudolf II., který od Petra Voka kupuje v roce 1601 Český Krumlov. Nyní je Španělsko zemí krásných památek, slunce, vynikajícího vína a jídla. Kuchyni vládnou tapas, ale je mnoho jiných tradičních receptů, které budete mít příležitost ochutnat. Od 19.00 začne koncert kapely ATARES - španělské, kubánské a latino rytmy, bude se tančit salsa, pít víno a jíst středomořské potvory. Vstupné je do 18 h zdarma, vstupné na koncert je 250 Kč.

Mistrovství České republiky v akrobatickém létání

Kdy: Od čtvrtka 15. do soboty 17. června

Kde: Letiště Jindřichův Hradec

Proč přijít: Letiště Jindřichův Hradec zve na parádní nebeskou podívanou. Od čtvrtka 15. do soboty 17. června hostí Mistrovství České republiky v akrobatickém létání. Piloty čeká několik disciplín, které prověří jejich šikovnost. Hlavní hvězdou soutěžního programu bude pilot Martin Šonka. Mezi soutěžními letouny bude i jeden vzácnější kousek. stroj Suchoj 29. Soutěží se denně od 10 do 19 h, akci zakončí v sobotu od 16 h exhibice vítězů.