Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Sraz Indian Riders Fest 2022.Sraz Indian Riders Fest.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Medobraní v Plavské

Kdy: sobota 10. června od 9 do 13 h

Kde: Areál Včelařského, chovatelského a vzdělávacího centra na Plavské 1 v Budějovicích

Proč přijít: Součástí programu budou ukázky zpracování včelího vosku, výroba svíček z mezistěn, odborný výklad o včelaření, ochutnávka medu a medoviny, stánek se včelařskými potřebami a medonosnými rostlinami. K nahlédnutí bude prosklený úl. Pro děti jsou připravené soutěže s odměnami. Vstup volný, parkoviště u areálu (první odbočka vlevo za Jižní zastávkou).

Válka v době Jana Žižky

Kdy: sobota 10. června od 10 do 17 h

Kde: Památník Jana Žižky z Trocnova a Archeoskanzen Trocnov

Proč přijít: Čeká vás velkolepá bitva a oživené prohlídky. Podrobný program: 10 - 14 komentované prohlídky tábora, 10 – 14 oživené prohlídky archeoskanzenu, 10 - 14 lukostřelnice, 10 - 13.30 turnaj družin, 13.30 - 14 Elthin - historická hudba, 14 - 14.30 středověký válečník - ukázky zbraní a zbrojí, 14.30 - 15 ukázky jezdectví a jízdního boje, 15 hlavní bitva, volné střety, 16.30 - 17 Elthin - historická hudba.

Indian Riders Fest

Kdy: pátek (10 - 2 h), sobota (9 - 2 h), neděle (9 - 17 h)

Kde: budějovické výstaviště

Proč přijít: Neopakovatelná atmosféra s majiteli a nadšenci Indian Motorcycles z celé Evropy i dalších zemí světa. Návštěvnost se očekává mezi 5000 až 7000 osob. Chybět nebude spanilá jízda, kterou vede skupina čistě ženské "skvadry".

Den otevřených dveří dopravního podniku města

Kdy: sobota 10. června od 10 do 16 h

Kde: autobusová vozovka v Novohradské, České Budějovice

Proč přijít: Komentované prohlídky trolejbusové a elektrobusové vozovny, policejní čtyřkolka a Schengenbus, dynamická ukázka zásahu na autobus v podání PČR, představení práce psa Celní správy, florbalové hřiště FCB Štíři, zábavná stanoviště pro děti s možností soutěžit o drobné ceny, skákací hrad a malování na obličej, dětská divadelní představení, vystoupení žáků základní umělecké školy, koncert kapely Larva… Zdarma.

Českokrumlovsko

Divokej BillDivokej BillZdroj: Ondřej Pýcha

Divokej Bill - 25 let

Kdy: sobota 10. června od 19 h

Kde: Pivovarská zahrada Český Krumlov

Vstup: 699 Kč, děti do 120 cm zdarma

Proč přijít: Kapela Divokej Bill slaví čtvrtstoletí své existence. “Bude to velký a divoký,“ vzkazuje svým příznivcům. Oslavit 25 let na scéně se členové kapely rozhodli vydáním osmého studiového alba, venkovním koncertním turné, které bude čítat 25 zastávek napříč republikou a 10. června zavítá také do Pivovarské zahrady v Českém Krumlově.

Oslavy 70 let středního školství v Kaplici

Kdy: pátek 9. června od 13 hodin

Kde: SOŠ a SOU Kaplice

Vstup: Platí se pouze vstup na večerní párty - 100 Kč

Proč přijít: Přijďte zavzpomínat na školní léta a setkat se s bývalými spolužáky a učiteli. Od 13 do 15 hodin se koná den otevřených dveřích v obou školách, od 16 je na programu slavnostní zahájení v kulturním domě spojené s koncertem ZUŠ Kaplice, oceněním významných pedagogů a prezentací školy. Od 19 hodin startuje párty s Romanem Andělem.

Strakonicko

Dožínky na hoslovickém mlýnu.Dožínky na hoslovickém mlýnu.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Domácnost paní mlynářky

Kdy: sobota 10. června od 10 do 17 h

Kde: mlýn Hoslovice

Vstup: 50/25 Kč

Proč přijít: Tematická řemeslná akce s pečením a ochutnávkou chleba, řemeslným jarmarkem, komentovanými prohlídkami, pouštěním mlýnského kola a dílničkami pro děti. Akce se koná za každého počasí.

23. ročník Dance Show 2023

Kdy: sobota 10. června od 13.30 h

Kde: strakonické letní kino

Vstup: 100 Kč

Proč přijít: Taneční přehlídka country, disco tanců, break dancu, show formací a parketových tanečních kompozic.

Prachaticko

Hasiči z SDH Vacov si vychovávají své nástupce.Hasiči z SDH Vacov si vychovávají své nástupce.Zdroj: Archiv SDH Vacov

Ryby, sýry a víno Prachatice 2023

Kdy: Pátek 9. a sobota 10. června od 17 do 23 hodin

Kde: Radniční sál a sklepy Staré radnice, Prachatice

Vstupné: 480 korun předprodej / 580 korun na místě

Proč přijít: Národní přehlídky Sýry a víno se zúčastní především naše mlékárny, které získaly za své vynikající výrobky řadu ocenění, zejména ocenění značky kvality KLASA. Celkem se zúčastní jedenáct mlékáren, z toho jedna mlékárna GOLDSTEIG z Bavorska. Celkem bude prezentováno více než 50 vzorků sýrů vynikající kvality z kravského, kozího a ovčího mléka. Eno-gastronomické přehlídky Ryby a víno se každoročně zúčastní rybářské společnosti, výhradně z jižních Čech a poskytnou nám různé druhy sladkovodních ryb, především kapra, amura, pstruha, candáta, nebo štiku apod. Pro snoubení pokrmů jídla a vína bude prezentováno více než stovka skvělých vín z 30 vinařství z Moravy a Čech, které získaly mnoho ocenění z domácích i světových výstav. V rámci letošního jubilejního dvacátého ročníku – sýry a víno, zajistíme na volné ploše před radnicí posezení, které je určeno pro vás návštěvníky, kteří sice máte rádi ryby, nebo sýry, ale nemusíte víno nebo naopak. Zde si můžete objednat vynikající pokrmy z ryb, sýry a k tomu skvělá stáčená vína. Pro milovníky a znalce vín budou k dispozici lahvově zralá vína.

130. výročí založení SDH Vacov

Kdy: Sobota 10. června od 10 hodin

Kde: Vacov

Vstupné: Zdarma

Proč přijít: Sbor dobrovolných hasičů slaví 130. výročí založení. Oslavy začínají v 10 hodin a celý den nabízí bohatý program s občerstvením. Konají se pod záštitou obce Vacov. Tento slavnostní den se zakončí večer v obecním sále taneční zábavou se skupinou Přímý přenos.  Program: 10 - 13 hodin výstava a projekce fotografií z historie sboru ve společenské místnosti obecního domu na náměstí, 14 hodin slavnostní průvod obcí s dechovým orchestrem ZUŠ Vimperk a mažoretkami, pietní akt na hřbitově, žehnání novému vozidlu, ukázky zásahu HZS Vimperk, ukázky techniky, koňská stříkačka, Tatra 805 a další, 19 hodin taneční zábava v obecním sále.

Táborsko

Stromolezec Lukáš Horyna z Trutnova při své práci. Dokáže si poradit i s 18 metrů vysokým smrkem ztepilým, který vyrostl ve Velké Úpě v příkrém svahu a navíc v těsné blízkosti chaty.Stromolezec.Zdroj: Jan Bartoš

Mezi jezy

Kdy: V sobotu 10. června od 9 h

Kde: Sezimovo Ústí, jez Soukeník

Proč přijít: Historicky první závod v paddleboardigu na řece Lužnici v režii místního klubu Hell's Paddles je součástí Českého poháru v paddleboardingu. Ostýchat se nemusí přijít ani ti, kdo se na měření sil s pořádnými borci zrovna necítí. Akce je vhodná pro všechny, od zkušených závodníků až po nadšené začátečníky. Závodit se bude na dlouhých tratích i ve sprintu, a to v několika kategoriích, děti a týmy nevyjímaje. Přidáte se, nebo máte chuť alespoň fandit? Pak nesmíte v sobotu 10. června chybět u jezu Soukeník na pravém břehu Lužnice. Program začíná v 9 hodin registrací závodníků, první z nich se na start postaví v 11 hodin. Program ale může ovlivnit počasí.

Mistrovství republiky ve stromolezení

Kdy: Od čtvrtka 8. do neděle 11. června

Kde: Zámecký park Na Strkově, Planá nad Lužnicí

Proč přijít: Staňte se svědky netradičního klání v korunách stromů. Základní kolo závodů se odehraje v pátek od 9 do 17 h a v sobotu od 8 do 12 h, po obědě pak startuje finální klání. Účastníci si budou muset poradit s prací v koruně stromu, záchranou zraněného, předvedou instalaci lana do koruny, výstup po větvích i šplh na laně.

Písecko

Ewa Farna. Ilustrační foto.Ewa Farna.Zdroj: Deník/archiv

Dotkni se Písku 2023

Kdy: Od pátku 9. do neděle 11. června

Kde: Písek

Vstupné: Zdarma, vyjma letního kina a Koncertní síně Trojice

Proč přijít: Městská slavnost Dotkni se Písku zaplní město hudbou, tancem, divadlem, historií a další zábavou. Těšit se můžete na kapelu No Name, vystoupí zpěvačka Ewa Farna, Ben Cristovao, Calin a další. Na své si přijdou všichni od těch nejmenších, až po ty dříve narozené, stejně tak milovníci dobrého jídla a pití, vegetariáni i bezlepkáři. Hlavní program bude na Velkém náměstí, dále v Palackého sadech, Havlíčkově a Fügnerově náměstí, na zahradě Kulturního domu, okolo řeky Otavy, v Letním kině a na dalších píseckých místech.

Městské slavnosti, oslavy 700 let

Kdy: V sobotu 10. června

Kde: Mirovice

Vstupné: Fashion show 300 Kč, design market zdarma

Proč přijít: Akce je součástí oslav 700 let od první písemné zmínky o Mirovicích na pergamenu Jana Lucemburského z roku 1323. Ve 13 h projde historický průvod spolků, školáků a občanů okolo náměstí, následuje uvítací ceremonie, otevření historického jarmarku, bujaré písně gotických krčem a veselice. Ve 14 h vyrazí účastníci na hradby a zažijí zemskou hotovost. O zábavu se následně postarají i kejklíři a komedianti, sokolníci s ukázkou výcviku dravců, užijete si písničky středověku, v 16 h se na scéně objeví šermíři, rváči a duelanti. Celé odpoledne si můžete prohlížet rytířský tábor, ukázky historických zbraní, rytířské a žoldnéřské zbraně, zastavit se u kata, u mistra pregéře, vidět ražbu mincí, práci sokolníka, kováře a podkováře, prohlédnout si hasičskou techniku, zapojit se do soutěží, kvízů a her pro školáky. Do současnosti se vrátíte v 17 h, kdy začíná grilovací show mistra kuchaře Pepy Nemravy následují vystoupení rockové hudební skupiny Keks a večer pak Michala Šindeláře s kapelou.

Jindřichohradecko

V pátek 31. května se v minoritském klášteře Muzea Jindřichohradecka uskutečnila hravá muzejní noc.Muzejní noc.Zdroj: Josef Böhm

Muzejní noc

Kdy: V pátek 9. června

Kde: Jindřichův Hradec, Třeboň

Vstupné: J. Hradec zdarma, Třeboň jednotně 50 Kč

Proč přijít: Muzeum Jindřichohradecka opět po roce zve na 19. ročník oblíbeného Festivalu muzejních nocí. Vydejte se od 17 h za dobrodružstvím spojeným s prací archeologů, zdolejte 12 stanovišť se zábavnými úkoly, získejte heslo a pokuste se najít archeologický poklad. A nejen to! Dunění bubnů, troubení rohu, mocné tóny středověkých dud a píšťal, vrzání fiduly, niněry a trumšajtu, na to vše se můžete těšit při hudebním a tanečním vystoupení táborské středověké hudební skupiny DEI GRATIA. A což takhle užít si i neotřelou a elegantní zábavu při hraní historických mechanických her Bagatelle, Žába, Věž, Pipo pipo, Culbuto? Stát se na chvíli středověkým rytířem, zhlédnout ukázky dobového šermu, rytířské výzbroje i výstroje. S ukázkami historických řemesel za námi zavítají soustružník, kovář, bednář a písař ze sdružení DANAR.

Speciální program je připraven od 18 h také v celé Třeboni. Otevřeno bude v muzeu a galerii na Masarykově náměstí. Kromě výstav se tu můžete těšit na vyprávění o Václavu Huckovi, zakladateli lázní a jeho dceři Bertě, přednáška PhDr. Jiřiny Psíkové k 140. výročí založení slatinných lázní v Třeboni začíná ve 20 h. Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži Na Kopečku nabídne zážitkový večer na téma mandaly. Připravena je od 18 h beseda s kurátorkou sbírek Helenou Heroldovou, od 19 h si užijete koncert na tibetské mísy a rituální nástroje v podání Jana Flégla a ve 20 h zájemce seznámí s principy tvoření mandal akademická malířka Jiřina Lockerová. Dům Štěpánka Netolického chystá od 18 h komentovanou prohlídku výstavy Pohádkový svět Jindry Čapka s autorem a následnou autogramiádu. V 19.30 h se můžete vydat na kostýmovanou prohlídku Za Štěpánkem rybníkářem s jeho ženou Dorotou. A pozor, ať nevzbuďte Štěpánka, až se ve 21 hodin vypravíte na večerní prohlídka s paní Dorotou se světýlky (vlastní baterky a lucerničky vítány). Do akce se přidává i Dům přírody Třeboňska s nabídkou prohlídky stálé expozice Krajina a lidé, obohacené o zajímavosti z pokladů přírody CHKO Třeboňsko.

Vynechat byste neměli ani návštěvu Státního oblastního archivu v Třeboni. Tam v pátek zahájí výstavu Rukopisy Kříže z Telče. Představí středověké rukopisy písaře Kříže z Telče, který působil jako augustiniánský kanovník v Třeboni. Opsal nebo opatřil poznámkami více než 25 000 stran s různorodými texty. Jde o vzácnou sbírku, která poskytuje jedinečné svědectví o středověkém myšlení a kultuře. Vidět ji můžete volně v pátek od 10 do 16 h ve výstavních prostorách Státního oblastního archivu v Třeboni u bývalé kaple sv. Vincence (Husova 173). V 16 h naváže poutavá přednáška.

Fotografování s tematikou Rozmarného léta

Kdy: V pátek 9. června od 16 do 21 h

Kde: Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Proč přijít: Přijďte se nechat vyfotografovat ve stylu Rozmarného léta před ručně malovaným pozadím, které pro nás vytvořila nadějná výtvarnice Rosalie Ježková, studentka místního gymnázia. K zapůjčení pro účely fotografování jsou i modrobíle pruhovaná trička a námořnické čepičky a další rekvizity. Můžete se objednávat dopředu na tel. 384 362 459.