Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Den otevřených dveří v Českém rozhlase v Českých Budějovicích.Den otevřených dveří v Českém rozhlase v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Fotojatka

Kdy: pátek 19. května od 20 h

Kde: Biograf Kotva v Českých Budějovicích

Proč přijít: Dvanáctý ročník festivalu projekcí tvůrčí fotografie nabízí výběr z těch nejzajímavějších fotografických sérií ve formě ozvučených slideshow předních světových i domácích autorů. Divákům nabídne srovnání rozdílných autorských přístupů k podobným tématům, ať už jde o vztah člověka a přírody, intimní dokument nebo humor ulice. Večer mezi přednáškou, standup komedií, improvizovaným trapnem a řešením nenadálých technických problémů. Věci mimo hlavní proud, ale nic nesrozumitelného. Vhodné pro všechny, co se i jen okrajově zajímají o umění.

Den otevřených dveří v budějovickém rozhlase

Kdy: sobota 20. května od 10 do 16 h

Kde: Český rozhlas, U Tří lvů

Proč přijít: Návštěvníky čekají prohlídky studií a vysílacího pracoviště, setkání s moderátory a tvůrci pořadů, hudební vystoupení i program pro děti. Ty si mohou vyzkoušet hru se zvuky, s textem a se svým hlasem.

Vltavotýnské hradní trhy

Kdy: sobota 20. května od 8 do 12 h

Kde: Bedřichovy sady (otáčivé hlediště) v Týně nad Vltavou

Proč přijít: Přijďte nasát atmosféru pravých farmářských trhů s hudebním doprovodem. V nabídce trhovců nechybí ovoce, zelenina, maso, ryby, sýry, uzeniny, med nebo bylinky.

Speciální prohlídky s Danielem Hermanem na zámku Hluboká

Kdy: neděle 21. května od 13.40 a 15.10 h

Kde: Zámek Hluboká

Proč přijít: Reprezentačními pokoji zámku vás provede známá osobnost, kterou je někdejší ministr kultury Daniel Herman. Na zámku provázel jako student několik sezón na počátku 80. let. Svůj výklad zřejmě doplní o vzpomínky na studentská léta. Rezervace prohlídek na telefonu 387 43 911 nebo mailu hluboka@npu.cz. 

Táborsko

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Archiv VLP

Zahájení cyklistické sezony v Jihočeském kraji

Kdy: V sobotu 20. května v 11 h

Kde: Tábořiště Val v obci Hamr na Veselsku

Proč přijet: I když cyklisté již díky příznivému jarnímu počasí svou cyklistickou sezonu zahájili, její tradiční oficiální zahájení v Jihočeském kraji se uskuteční v sobotu na tábořišti Val v obci Hamr na Veselsku. Na jednom místě se zde setkají účastníci třech samostatných cykloakcí - Jindřichohradecký pedál, Jaro na Blatech a Třeboňská šlapka. Pro účastníky bude připraven program v podobě kapely Jan Řepka & Bájsykl, bohatého občerstvení, nebude chybět stánek BESIP, zábavné atrakce pro děti a samozřejmě ani stánek s turistickými informacemi z celých jižních Čech. Do Hamru míří i jedna z tras tradiční turistické akce Jaro na Blatech. Cyklojízda a pochod blatskou krajinou startuje v sobotu mez 8. a 10 hodinou od občerstvení Hokejka z Veselí nad Lužnicí. Účastníci mají na výběr z cyklotras dlouhých 35 a 62 kilometrů. Delší trasou se podívají do Bechyně a zpět. Letos je mimořádně zařazen i okruh na tábořiště do Hamru. Pro pěší je připravena nová trasa dlouhá přibližně 10 kilometrů.

Výstava kosatců

Kdy: od 19. do 21. května od 10 do 17 h

Kde: Botanická zahrada Tábor

Vstupné: Vstup do areálu volný, platí se pouze za vstup do skleníků, dospělí 40 Kč, děti do 15ti let, studenti v rámci školní výpravy, ZTP 10 Kč

Proč přijít: Výstavní sezonu v táborské botanické zahradě tentokrát zcela netradičně zahájí výstava kosatců. K vidění bude několik desítek odrůd zahradních kosatců ze sbírek Průhonické botanické zahrady. Chybět nebudou ani informace o jejich pěstování a prodej rostlin.

Jindřichohradecko

Přes kopec na Hradec vyrazilo v sobotu 10. září celkem 214 cyklistů a chodců.Přes kopec na Hradec vyrazilo v sobotu 10. září celkem 214 cyklistů a chodců.Zdroj: Deník/Adam Hudec

Přes kopec na Hradec

Kdy: V sobotu 20. května od 10 a od 13 h

Kde: Jindřichův Hradec, start a cíl na hřišti pod Gymnáziem Vítězslava Nováka

Proč přijet: Letošní turistickou sezonu zahájí v Jindřichově Hradci opět akce s názvem Přes kopec na Hradec aneb Jindřichohradecký pedál, a to v sobotu 20. května. Právě v tento den bude pod taktovkou Nadace Jihočeské cyklostezky, Jihočeské centrály cestovního ruchu a Jihočeského kraje zároveň oficiálně odstartována cykloturistická sezona na jihu Čech. Jindřichohradecký pedál tak bude jednou z mnoha akcí konaných u této příležitosti. Zájemcům nabídne dva cyklo a jeden pěší výšlap. Start delšího z cyklistických okruhů je naplánován na 10:00, měří cca 50 km. Trasa jezdce zavede z Jindřichova Hradce přes Rýdův kopec, Ratibořskou baštu, Cikar až do Hamru u Veselí nad Lužnicí. Ve zdejším kempu bude od 11 h připraven doprovodný program s občerstvením a „na půli cesty“ se zde potkají účastníci jednotlivých akcí z celého kraje. Z Hamru je pro účastníky Jindřichohradeckého pedálu vedena zpáteční cesta směrem na Novosedly nad Nežárkou, Jemčinu a Hatín do Jindřichova Hradce. Kratší cyklistická trasa měřící zhruba 18 km kopíruje začáteční úsek delšího okruhu a vede tak z Jindřichova Hradce opět na Děbolín a rozhlednu na Rýdově kopci, dále na Ratibořskou baštu, do Ratiboře, přes Matnou a Buk zpět do města nad Vajgarem. Nejkratší, cca 10 km dlouhá trasa, je určena pěším účastníkům. Z Jindřichova Hradce si vyšlápnou do Děbolína k rozhledně na Rýdově kopci a zpět do místa startu. Jak zájemci o kratší cyklotrasu, tak i ti, kteří se rozhodnou pro pěší výlet, se do terénu vydají ve 13 h. Po absolvování pěší i cyklotrasy čeká na účastníky akce doprovodný program Agentury Duhovka. Připraveno bude malování na obličej a airbrush tetování. Účastníci budou moci využít i jízdu na ponících a chybět nebude ani ukázka zdravovědy Českého červeného kříže či opékání buřtů. Již nedílnou součástí každého Pedálu se stalo losování tomboly, hlavní cenou bude i tentokrát jízdní kolo.

Třeboňská šlapka

Kdy: V sobotu 20. května od 9 h

Kde: Třeboň, start z Masarykova náměstí

Proč přijít: Tradiční třeboňská jarní akce k zahájení cyklistické sezony zavede účastníky do oblasti Jemčiny a hlavním místem trasy bude tábořiště Hamr, kde se setkají s účastníky dalších dvou cykloakcí - Jara na blatech a Jindřichohradeckého pedálu. Po registraci se startuje z Masarykova náměstí, občerstvení a kulturní program čeká na účastníky nejen v době od 11 do 14 h v tábořišti Hamr, ale i po dojezdu v třeboňské restauraci U Vodníka. Těšit se můžete na předávání účastnických listů, od 15 h hraje kapela Hráz.

Písecko

Cyklistické akce jsou oblíbené napříč krajem i celou republikou. Ilustrační snímek.Cyklistické akce jsou oblíbené napříč krajem i celou republikou. Ilustrační snímek.Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Na kole, kam oko ze Zlaté hory dohlédne

Kdy: V sobotu 20. května od 9 h

Kde: Kestřany

Startovné: Dospělí 50 Kč, děti zdarma

Proč přijet: Tradiční cykloakci pořádá Dobrovolný svazek obcí Zlatý vrch ve spolupráci s obcí Kestřany a podporou Nadace Jihočeské cyklostezky. Pro účastníky budou připraveny 2 trasy, hlavní trasa o délce 46 km, kratší okruh měří 25 km. Startuje se od golfového areálu Červený ovčín, cíl je tamtéž.

TRASA A - 46 km (červený okruh}: Kestřany - Golf Červený ovčín (START) - Dobev - Stašov - možnost rozhledna Velký Kamýk - Velké Nepodřice - Oldřichov - Malé Nepodřice - Zátaví - Putim - Hůrky - Heřmaň - Skály - Budičovice - Humňany - Štětice - Mohyla Jana Žižky - Lhota u Kestřan - Kestřany - Golf Červený ovčín (CÍL)

TRASA B - 25 km (zelený okruh}: Kestřany - Golf Červený ovčín (START) - Dobev - Stašov - možnost rozhledna Velký Kamýk - Velké Nepodřice - Zátaví - Putim - Řežabinec - Lhota u Kestřan - Kestřany - Golf Červený ovčín (CÍL)

Písecký víkend módy a designu

Kdy: V pátek 19. v sobotu 20. května

Kde: Písek, divadlo Fráni Šrámka a Palackého sady

Vstupné: Fashion show 300 Kč, design market zdarma

Proč přijít: Módní přehlídka udržitelných módních značek, jaká nemá v jižních Čechách obdoby a design market s volným vstupem v Palackého sadech, to jsou hlavní lákadla Píseckého víkendu módy a designu. Páteční večer od 19.30 h bude patřit velkolepé módní přehlídce v kulturním domě. Na mole v netradičních rolích zazáří vedle modelek i známé herečky Natálie Halouzková, Michaela Tomešová, Tereza Vítů nebo Alena Doláková. Speciálním hostem je modelka a propagátorka udržitelného životního stylu Jitka Nováčková. Známé tváře chtějí svou účastí podpořit české módní značky a poukázat obecně na téma udržitelnosti. Své kolekce představí Lay Sedláková, Dana Bezděková, Ecstatic, Bigbros, Cirkulo, Segriidentity, Tonak, Justlove, Mybelka, Kaftanlicious, byMirasha a Šárka Strnadová. Módní přehlídku v takto exkluzivním složení si prostě nesmíte nechat ujít. Sobotní design market zaplní Palackého sady stánky s módou, přírodní kosmetikou, keramikou, koženými a lněnými produkty, svíčkami a bytovým designem. Gastro zóna nabídne dobroty z lokálních surovin a Aperol chill out zónu. Připraven je i bohatý doprovodný program včetně malých módních přehlídek, venkovního barber shopu, zábavných aktivit pro děti a dalších vystoupení. Novinkou jsou workshopy a přednášky předních odborníků na udržitelnost v čele s Kamilou Vodochodskou, Lucií van Koten nebo Lilií Khousnoutdinovou. Výtěžek ze vstupného podpoří Nadační fond Propolis 33.

Českokrumlovsko

Rallye Český Krumlov startuje v pátek 19. května.Rallye Český Krumlov startuje v pátek 19. května.Zdroj: Petr Skřivánek

50. Rallye Český Krumlov

Kdy: Pátek 19 a sobota 20. května

Kde: Českokrumlovsko, Český Krumlov

Proč přijít: V letošním roce slaví Rallye Český Krumlov již své 50. jubileum. Součástí letošního ročníku je mimo jiné exhibiční Rallye Legendy Show, která představí více než 30 zajímavých vozů a posádek nejen z České republiky, ale i Polska, Německa, Rakouska či Italie. Diváci se mohou těšit na exhibiční jízdy, vozidla budou k vidění také na náměstí Svornosti před startem hlavní rallye v pátek 19. května mezi 15. a 16. hodinou.

Podrobný program:

Pátek 19. května 2023

7.00 - 11.00 Administrativní a technická přejímka, České Budějovice, výstaviště

11.30 - 14.00 Shakedown, České Budějovice, výstaviště

15.00 Exhibiční jízdy, České Budějovice, výstaviště

15.30 Slavnostní start rallye, Český Krumlov, náměstí Svornosti - start 1. vozidla v 16:35

16.53 RZ 1 ÚAMK Rožmitál 1, Spolí – Rožmitál na Šumavě

17.20 XV. Rallye Legendy Show, České Budějovice, výstaviště

17.43 RZ 2 DAŇHEL Citajl 1, Bělá – Malonty

18.11 RZ 3 PLATINUM ORLEN OIL Ján 1, Blansko – Svatý Jan nad Malší

19.04 RZ 4 CB Auto Rallye Aréna | divácká rychlostní zkouška – 1. průjezd, České Budějovice, výstaviště

19.11 Přeskupení, České Budějovice, výstaviště

20.56 RZ 5 ÚAMK Rožmitál 2, Spolí – Rožmitál na Šumavě

21.13 XV. Rallye Legendy Show, České Budějovice, výstaviště

21.46 RZ 6 DAŇHEL Citajl 2, Bělá – Malonty

22.14 RZ 7 PLATINUM ORLEN OIL Ján 2, Blansko – Svatý Jan nad Malší

23.07 Cíl 1. etapy České Budějovice, výstaviště

Sobota 20. května 2023

7.30 Start 2. etapy, servis, České Budějovice, výstaviště

9.13 RZ 8 ČPP Malšín Nahořany – Kyselov

10.02 RZ 9 INOTECH electronic Malonty 1 Rychnov nad Malší – Rapotice

10.03 XV. Rallye Legendy Show České Budějovice, výstaviště

10.57 RZ 10 SM produkt Kohout 1, Předlesí – Soběnov

11.21 Přeskupení, představení soutěžních posádek, Kaplice, náměstí

12.14 RZ 11 CB Auto Rallye Aréna | divácká rychlostní zkouška – 2. průjezd, České Budějovice, výstaviště

12.21 Přeskupení, České Budějovice, výstaviště

14.36 RZ 12 CB Auto Rallye Aréna | divácká rychlostní zkouška – 3. průjezd, České Budějovice, výstaviště

15.37 RZ 13 INOTECH electronic Malonty 2 Rychnov nad Malší – Rapotice

16.27 RZ 14 SM produkt Kohout 2 Předlesí – Soběnov

17.11 Dojezd do cíle, Český Krumlov, Jelení zahrada

19.30 Slavnostní vyhlášení vítězů, Český Krumlov, Jelení zahrada

22.00 Rallye afterparty, Český Krumlov, City Lounge

Den Blanského lesa aneb Trh lokálních produktů v Holubově

Kdy: Neděle 21. května

Kde: Holubov

Proč přijít: Připravený je program pro malé i velké, těšit se můžete na stánky vystavovatelů (výrobců) produktů z Blanského lesa, bude i předvádění řemesel a v informačním stánku Správy CHKO Blanský les chystají soutěže pro děti. Ty se mohou těšit i na tvůrčí dílnu se zvířátky z Blanského lesa a divadlo. Připravená jsou i přírodovědné mini-exkurze za ptáky rostlinami a vodními příšerami v okolí Holubova.

Strakonicko

Vodňanské rybářské dny.Vodňanské rybářské dny.Zdroj: Archiv rybarskedny.cz a Deník

Mlynářovo probuzení

Kdy: Sobota 20. května od 10 do 16 hodin

Kde: Areál vodního mlýna v Hoslovicích

Vstupné: 50/25 Kč

Proč přijít: Tematická řemeslná akce s pečením a ochutnávkou chleba, řemeslným jarmarkem, komentovanými prohlídkami, pouštěním mlýnského kola a dílničkami pro děti. Akce se koná za každého počasí.

Vodňanské rybářské dny

Kdy: Do soboty 20. května

Kde: Město Vodňany

Podrobný program: Tradiční, oblíbená a nejrozsáhlejší kulturně společenská akce ve Vodňanech. Těšit se můžete nejen na zábavný program, koncerty, semináře a výstavy, ale například i na trhy s rybami.

Program:

Pátek 19. května

FROV JU, MEVPIS |

08.00 - 15.00 Uzavřené vzdělávací programy | pro žáky 1. stupně ZŠG Vodňany

08.00 - 18.00 Objevárium | interaktivní výstava pro děti

STŘEDNÍ RYBÁŘSKÁ ŠKOLA

15.00 - 16.00 Matěj Houška: Expedice Norsko a zapomenuté revíry | přednáška

KULTURNÍ DŮM

08.30 a 10.00 Jan Opatřil | dětské knihy o rybách beseda se spisovatelem | pro školy

16.00 - 19.00 Rozhlasový swingový orchestr České Budějovice

AREÁL ŠKORNA

14.00 - 17.00 Program pro rodiny s dětmi

14.00 - 15.00 Jan Opatřil | dětské knihy o rybách beseda se spisovatelem

16.00 - 16.45 Divadlo u Plotny | Cirkusárium

NÁMĚSTÍ SVOBODY

16.30 - 17.30 Bandy Band

18.30 - 19.30 Katarína Knechtová

20.30 - 22.00 Poletíme?

MUSIC FESTIVAL BLANICE

19.30 - 20.30 Jakofakt?

21.00 - 22.00 Premier

22.30 - 24.00 Vitacit

00.15 - 03.00 After party s DJ Basslicker

Sobota 20. května

FROV JU, MEVPIS

09.00 - 15.00 Objevárium /interaktivní výstava pro děti/

09.00 - 15.00 Den otevřených dveří FROV JU

Místa konání – Hlavní budova FROV JU, Zátiší 728/II

Genetické rybářské centrum (líheň), Nad Velkou, Podvinicí 1337

Experimentální rybochovné pracoviště a pokusnictví, Rechle 1336

STŘEDNÍ RYBÁŘSKÁ ŠKOLA

09.00 - 15.00 Den otevřených dveří

Hlavní budova SRŠ, Zátiší 480/II,

Školní pokusnictví, Rechle 311

AREÁL ŠKORNA

09.00 - 18.00 Odpočinková zóna

10.00 - 13.00 BudeCirkus | workshop vzdušné akrobacie pro děti

KULTURNÍ DŮM

15.00 - 17.00 Vodňanská kapela

17.00 - 19.00 Invence | pop/rock

15.00 - 19.00 Sladovna Písek | Vodní bar Lalok | příběhy pramenů

NÁMĚSTÍ SVOBODY

09.00 - 16.00 Trhy

09.00 - 09.30 Slavnostní zahájení | moderuje Jakub Plachta

09.00 - 15.00 Otevření kostelní věže

09.00 - 16.00 Výstava Klubu vodňanských výtvarníků | bývalá ZUŠ dům č.p. 14

09.00 - 20.00 Deskohraní | bývalá ZUŠ | dům č.p. 14

09.30 - 10.00 Vystoupení dětí DDM Vodňany

10.30 - 11.30 Kapela Nic moc | ZUŠ Vodňany

12.30 - 13.30 Will It Jazz?

14.00 - 15.00 Moje Máma

15.00 - 16.00 The Urge | Move Ostrava | taneční vystoupení

16.00 -18.00 The People

19.00 - 20.00 Michal Hrůza a Kapela Hrůzy

21.00 - 22.00 Olympic

22.30 Ohňostroj

SPORTOVNÍ AREÁL BLANICE

13.00 - 18.00 Skákací hrady

13.00 - 18.00 Malování | na obličej a AirBrush

14.00 Prezentace složek IZS | pro rodiny a děti

14.00 Divadlo souboru Rodiče a přátelé MŠ Lidická Strakonice | pohádka Živá voda od Karla Jaromíra Erbena upravil Václav Jun

14.00 - 18.00 Střelnice AirSoft Klub ČB a Krumlov 4. skupina podpůrných sil

15.00 - 16.00 Dětská diskotéka

16.00 - 17.00 ZKO Vodňany | ukázka kynologické práce se psy

17.00 - 18.00 Dětská diskotéka

MUSIC FESTIVAL BLANICE

19.00 - 19.45 Lucky Brew

20.15 - 21.15 Seven´s

21.45 - 22.45 Dilated

23.15 - 00.15 Seven

00.30 - 03.00 Retro party s DJ Martin Hájek

STEZKA ZA RYBAMI PŘES VODŇANY

18. - 20. 5. Samooblužná zábavně naučná stezka pro děti a jejich rodiny

start na areálu Škorna | cíl a odměny na areálu Blanice

MERCH VRD 23

K dostání trika, mikiny, samolepky, náramky, plátěnky a kšiltovky!

Ke koupi–v kulturním domě | kavárna Magnet | v Areálu Škorna | kavárna Lahoda | na náměstí Svobody | infostánek

VÝSTAVY

Městská galerie | otevřeno Út–Pá, Ne 9–12 | 13–17 hodin

Jihočeské snění – Josef Milota | obrazy

Sloupová síň Městského úřadu Vodňany | | otevřeno Po–Pá, Ne 9–12 | 13–17 hodin

Vodohospodářské podzemní stavby v českých městech | Lukáš Havlíček | barevná fotografie

Městské muzeum | synagoga | otevřeno Út–Ne 9–12 | 13–16 hodin

Rybářská tradice ve Vodňanech | stálá výstava

Tvořím, tedy jsem | KREATIV NAVARO | Zuzka Návarová | obrazy, keramika

Infocentrum | otevřeno Po–Pá, Ne 9–12 | 13–17 hodin

Jarní inspirace | Alena Králíčková | obrazy a malba na textil

KYVADLOVÁ DOPRAVA BUSEM ZDARMA

08.00–15.00 každou celou hodinu autobusové nádraží Vodňany směr Zátiší

08.30–15.30 vždy v půl Zátiší směr autobusové nádraží Vodňany

PARKOVÁNÍ ZDARMA

parkoviště u Kulturního domu Vodňany, Zeyerovy sady 963

parkoviště v areálu společnosti Pöettinger s. r. o., Číčenická 1284

parkoviště u Střední rybářské školy Vodňany, Zátiší 480

Prachaticko

Vimperský majáles 2022.Vimperský majáles 2022.Zdroj: Ondřej Sellner, Michal Bártík

Cesta pohádkovým lesem

Kdy: Pátek 19. května od 15 do 18 hodin

Kde: Prachatice, Areál lesních her

Vstupné: zdarma

Proč přijít: Dům dětí a mládeže Prachatice pro děti jejich rodiče a prarodiče připravil „Cestu pohádkovým lesem“. V Areálu lesních her na vás budou čekat pohádkovébytosti. Pojďte s námi společně do pohádky.

Vimperský majáles 2023

Kdy: Sobota 20. května od 12 hodin

Kde: Vimperk, Letní scéna

Vstupné: 550 korun

Proč přijít: Nejen koncertní maraton, den plný hudby, soutěží a především dobré nálady. Letošními hlavními interprety jsou David Koller a Mňága a Žďorp.