Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Festival zdraví a esoteriky v Týně nad VltavouFestival zdraví a esoteriky v Týně nad VltavouZdroj: Deník/ Jaroslav Sýbek

Festival zdraví a esoteriky
Kdy: 18. března od 9 do 18 h, 19. března od 9 do 16 h
Kde: Sokolovna v Týně nad Vltavou
Za kolik: 500 korun, na místě 600 korun, vstup na prodejní výstavu zdarma
Proč přijít: Víkend plný přednášek a workshopů z oblasti zdraví a osobního rozvoje. Velká prodejní výstava, na které najdete bylinky, šperky, oděvy, svíčky… Poradny s bylinkáři, kartáři, čtení z ruky, focení aury, šamanská očista. Více na www.cestouduhy.cz.

Velikonoční výstava
Kdy: Od 17. března do 10. dubna, úterý až neděle, svátky od 9 do 17.30 h
Kde: Jihočeské muzeum
Za kolik: 25 korun, slevy 15 korun, rodinné 55 korun
Proč přijít: Výstava přenese návštěvníky do dob našich předků a připomene, jak se svátky jara slavily hlavně na jihočeském venkově. Připraven je i doprovodný program: ukázky lidového umění, tvorba velikonočního pečiva nebo pletení pomlázek.

Černé díry
Kdy: 18. března, 17 až 18 h
Kde: budějovická hvězdárna a planetárium
Za kolik: 140 korun, snížená 100 korun
Proč přijít: Není jiný objekt ve vesmíru, který by tolik dráždil naši představivost jako černá díra. Místo, odkud není návratu. Tato fascinující a tajemná místa můžete podrobněji prozkoumat. Jak vznikají, jak vypadají a jaké by to bylo do takové černé díry vletět…? Pořad je vhodný pro dospělé a děti od 10 let.

California Dreams - Wild Night
Kdy: 17. března od 20 h
Kde: budějovický DK Metropol, společenský sál
Proč přijít: Nespoutaná, všeodhalující show plná svalů z oceli, která díky novému profesionálnímu choreografovi navždy změní vaše vnímání dokonalosti. Jako vždy se můžete těšit na více než dvouhodinový program. Námořníky ochotné pro vás zemřít, hasiče vrhající se do plamenů vášně, nebo důkladnou policejní prohlídku a mnoho dalších vystoupení. A všichni Califorňáci tam budou kvůli vám. Uniformy a kostýmy na vypracovaných mužských tělech vás dostanou do varu, hlavně v tom okamžiku, kdy odhodí své svršky na zem a budou tančit bez nich… Vstup od 18 let.

Českokrumlovsko

Velikonoční a jarní trhy na českokrumlovském náměstí Svornosti.Jarní jarmárek připravují v Kaplici. Zdroj: Deník/Zuzana Kyselová

Jarní a velikonoční jarmárek
Kdy: 17. 3. od 10 do 18 h a 18. 3. od 8 do 12 h
Kde: Kap Café Kaplice
Za kolik: 190 korun
Proč přijít: Na jarní a velikonoční program se můžete vypravit v Kaplici. Připravené jsou dílny pro děti a dospělé a nahlédnout můžete i do učeben výtvarného umění základní umělecké školy. Sobotní večer bude v KD v Kaplici patřit festivalu Sound of Castle 2022.

Jakub Děkan s Láskou Tour 2023
Kdy: 18. 3. od 20 h
Kde: Pivovar Český Krumlov
Za kolik: 190 korun
Proč přijít: Po úspěšném a z větší části vyprodaném turné v minulém roce se oba hudebníci rozhodli pokračovat ve společných koncertech i letos na jaře. Těšit se můžete na večer plný humoru a dobré hudby. Uslyšíte známé písně obou zpěváků v neznámých úpravách, řadu veselých historek a zcela jistě i mnohem víc.

Prachaticko

V neděli zahájili v Městském divadle v Prachaticích herci z Hořic na Šumavě pohádkou o Ženichovi pro čertici sedmnáctý ročník divadelní přehlídky Štítek.Na prachatickém Štítku hrají pro děti ochotníci. Zdroj: Deník/Miroslav Fuchs

Festival amatérského divadla Štítek 2023
Kdy: 18. a 19. března, vždy od 10 hodin
Kde: Městské divadlo Prachatice
Za kolik: 60 korun za každé představení
Proč přijít: O Štítek, tedy zábavu pro dětské diváky, se postarají čtyři ochotnické spolky. Hned na úvod nechybí ani prachatičtí ochotníci s představením Vší silou, aneb pak se to stalo! Přestaví se ale také KOS Čkyně, SODA Svatá Maří a Marešova divadelní společnost. V sobotu 18. března s prachatickými ochotníky od 10 h vystoupí ještě ti ze Čkyně s pohádkou O Šípkové Růžence od 15 h. V neděli 19. března od 10 h děti uvidí pohádku Sněhová královna v podání Svatomářských a od 15 h Pohádky z Popletené Lhoty od DS Marediv.

Veronika Spiegelová & Naboso
Kdy: 18. března od 19 hodin
Kde: Městské kulturní středisko Vimperk
Za kolik: 200 korun
Proč přijít: Veronika Spiegelová s kapelou Naboso představí v rámci jarního koncertu na prknech MěKS své historicky první autorské album Napoprvé. Na koncertu zazní převážně autorské písně žánrově vycházející z folku, šansonu, jazzu, soulu či blues. Vystoupí také několik hostů (nejen) z řad Vimperáků.

Strakonicko

Výstava růží.Růže jsou Blatná. A v Blatné je ples.Zdroj: Jakub Loula

Ples města růží v Blatné
Kdy: 18. 3. od 20.00 h
Kde: Sokolovna Blatná
Za kolik: 380 korun
Proč přijít: Přijďte si užít ples města růží, Sokolovna v Blatné bude hostit jednu z nejlepších swingových kapel - Swing Band Tábor. Ples je věnovaný karmínové růži Jana Böhma, která symbolizuje lásku a oddanost. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Blatná nebo online na webu www.plantaz-blatna.cz.

Ples města Vodňany
Kdy: 18. 3. 2023 od 19.00 h
Kde: Víceúčelová hala Vodňany
Za kolik: 350/250 korun
Proč přijít: Ples města Vodňany si můžete užít už tuto sobotu. K tanci i poslechu hraje kapela Pozor, vizita! Těšit se můžete i na předtančení žáků tanečního oboru ZUŠ Vodňany pod vedením Milušky Šindlerové a vzdušnou akrobacii v podání Adély Míškové a Pavlíny Podzimkové, připravena je i soutěž o ceny a chybět nebude ani DJ Dave Pouštěč. Akci moderuje Miroslav Mareš a součástí programu bude také předávání Cen starosty v oblasti kultury a sportu. Vstupenky pořídíte za 350 Kč na sezení a za 250 Kč ke stání.

Jindřichohradecko

Státní zámek Jindřichův Hradec.Zámek v Hradci otevírá dříve než obvykle. Zdroj: Filip Růžička

Otevření zámku
Kdy: V sobotu 18. a v neděli 19. března v 11, 13 a 15 h
Kde: Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Vstupné: 200 / 160 / 60 korun
Proč přijít: Zámek letos otevře dříve než obvykle. Výběrový okruh vás zavede do Černé kuchyně, Zelených renesančních pokojů Adamova stavení a hudebního pavilonu Rondelu. Nenechte se splést případným hezkým jarním počasím. Pokoje zámku se v zimě nevytápí. Přijďte proto dostatečně oblečeni.

Po Třeboni rozesejí básně
Kdy: V sobotu 18. března od 16.30 do 17.30 h
Kde: Třeboň
Proč přijít: Přijďte ozdobit uličky centra Třeboně básněmi oblíbených autorů nebo si přineste svoje vlastní. Vycházet se bude od radniční věže na Masarykově náměstí. Akce je součástí programu Třeboň poetická. Ta je krajským kolem celostátní soutěže Wolkerův Prostějov, mohou se zúčastnit i ti, kdo se chtějí jen inspirovat, nebo si vyzkoušet přednes pod vedením zkušených lektorů. Přijďte v sobotu od 9 do 16 h do Divadla J. K. Tyla. Doprovodný program nabízí již v pátek také autorské čtení v Galerii 105 (od 17 h) či slam poetry v Monkey clubu (od 20 h), v sobotu od 21 h vše završí koncert kapely Kalle v Tunel Music Baru

Čtvrtý maškarní ples
Kdy: V sobotu 18. března od 20 h
Kde: KD Koruna Nová Bystřice
Vstupné: 150 korun
Proč přijít: Novobystřické ženy pořádají v sobotu maškarní ples. K tanci a poslechu zahraje kapela Dixie. Masky jsou vítány.

Country bál
Kdy: V sobotu 18. března od 20 h
Kde: Vinárna kulturního domu v Suchdole nad Lužnicí
Vstupné: 150 korun
Proč přijít: Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí zve na country bál. O taneční vystoupení se postarají Country Ladies, k tanci a poslechu zahrají kapely Ruky f kapcách a Katastrofa. Vstupenky jsou slosovatelné, můžete vyhrát divočáka.

Veselá pouť s hosty Jů a Hele
Kdy: V neděli 19. března od 16 h
Kde: Kino Suchdol nad Lužnicí
Vstupné: 50 korun
Proč přijít: Město Suchdol nad Lužnicí zve děti a rodiče na loutkovou revui Veselá pouť s hosty Jů a Hele. Účinkuje Loutkoherecká skupina Loudadlo. Ocitnete se ve světě hudby, kolotočů a říše cizokrajných zvířat, v místech plných kouzel, zábavy a legrace. Na pouti se s vámi setkají také dvě roztomilá strašidla Kryšpín a Táhlo, ježibaba a neposední hadi. Představení navštíví Jů a Hele.

Vitráže Tiiffany
Kdy: V sobotu 18. března od 9 do 16 h
Kde: Školící středisko SH Slavonice
Vstupné: 1990 korun
Proč přijít: Během jednoho dne se na workshopu naučíte pracovat se sklem. Čeká vás výroba šablony, řezání plochého skla, broušení skla, olepování měděnou páskou, sestavení vitráže, cínování, čištění a následné patinování. Domů si odnesete hotovou vitráž. Více informací na 384 493 700, kurz je určen pro 3 až 5 účastníků.

Josefovská ochutnávka vín
Kdy: V sobotu 18. března od 18 do 22 h
Kde: Slávů Dvůr, Slavonice
Vstupné: 290 korun, v předprodeji 250 korun
Proč přijít: Vyrazte na Josefovskou volnou ochutnávku vín. Celý večer budete mít možnost ochutnávat sudová vína dle vlastního výběru, a to "co hrdlo ráčí". Něco na zub samozřejmě také bude. Každý Josef / Josefa obdrží malý dáreček.

Beatles v jazzových úpravách
Kdy: V sobotu 18. března od 20 h
Kde: Sklep Institutu Slavonice
Proč přijít: Walter Fischbacher Trio hraje všem notoricky známé písničky The Beatles, ale v jazzových úpravách. Jazzové pianové trio, známé jako skvělá doprovodná kapela mnohých zpěváků a především amerických zpěvaček, se chce po letech konečně prezentovat ve své čistě instrumentální podobě.

Písecko

Vyrazte na výlet v rámci festivalu přírody. Ilustrační fotoVyrazíte taky?Zdroj: Deník/Kateřina Butaki

Turisté zahajují sezonu
Kdy: V sobotu 18. března
Kde: Ražice, Putim
Proč přijít: Jihočeští turisté pořádají u příležitosti 30. výročí obnovení činnosti Klubu českých turistů v Jihočeském kraji a 135. výročí založení Klubu českých turistů 66. ročník celokrajského setkání turistů a zahájení jarních kilometrů. Startují mezi 10.20 a 11. hodinou od železniční stanice v Ražících. Jde se po naučné stezce Řežabinec a dále po zelené do Putimi, kde na příchozí čeká v restauraci U Cimbury na návsi slavnostní zahájení a vyhodnocení soutěže, do které se mohou účastníci zapojit cestou. Po ukončení programu vyrazí turisté dále po zelené na nádraží v Putimi (celkem 6,5 km). Komu je to málo, může pokračovat po žluté značce na rozcestí Hůrky – U Kamene, a pak buď po červené značce k jihu k zastávce vlaku Heřmaň (celkem 10,5 km), nebo po červené značce k severu polesím Hůrky a přes Smrkovice k vlaku na nádraží v Písku (celkem 13,5 km).

Písek ve spárech klatovského gestapa
Kdy: Ve čtvrtek 16. března od 16 h
Kde: Prácheňské muzeum v Písku, přednáškový sál
Proč přijít: Na citlivé téma bude v Prácheňském muzeu přednášet historik a předseda Společnosti pro moderní dějiny Klatovska Lukáš Kopecký. Klatovské gestapo se totiž díky svému širokému geografickému záběru neblaze projevilo i v Písku a jeho okolí. Především na sklonku jara 1942 v souvislosti s likvidací Reinharda Heydricha a následnou nacistickou odplatou se krvavě zapsalo do zdejších dějin. V přednášce budou připomenuti lidé z Písecka, kteří byli za heydrichiády popraveni ve Spáleném lese u Klatov, ale také udavači, nebude chybět ani zmínka o poválečném procesu spravedlnosti.

Fenomén Igráček
Kdy: Do 8. května denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 h
Kde Milevské muzeum
Vstupné: Dospělí 40 Kč, děti a důchodci 20 Kč, předem objednané dětské a školní skupiny 10 Kč / osoba
Proč přijít: Nenechte si ujít výstavu pro celou rodinu Fenomén IgráčekK. Dozvíte se něco o historii, současnosti, vývoji a výrobě legendární hračky. Součástí výstavy jsou unikátní Igráčci v podobě člena řádu premonstrátů a figurka s maskou Bakuse. Vybrané Igráčky je možné i zakoupit

Velká hokejová show
Kdy: V sobotu 18. března od 15 h
Kde: Zimní stadion Milevsko
Vstupné: 150 Kč v předprodeji, 200 Kč na místě, děti do 130 cm/6 let zdarma
Proč přijít: Unikátní zápas, kde tým Milevska vedený Zbyňkem Hrdelem vyzve tým HC Olymp pod taktovkou Martina Dejdara. Jedná se o sportovně kulturní benefiční utkání za účasti známých osobností. Těšit se můžete na bohatý doprovodný program během utkání i autogramiádu po zápase.

Háčkované bačkory
Kdy: V sobotu 18. března v 16 h
Kde: DK Milevsko
Vstupné: 210 korun
Proč přijít: Zahřejme si nožky vlastnoručně uháčkovanými bačkorami. Háček č. 3 s sebou (možno zakoupit na místě). Přihlášky do kurzu na telefonu 383 809 200 nebo e-mailu kurzy@milevskem.cz.

Táborsko

K oblíbeným akcím patřily Pivní slavnosti v Táboře. Připomeneme si prostřednictvím fotografií z archivu Táborského deníku, jaké to bylo v roce 2017.V Palcátu ochutnáte piva z dvaceti pivovarů. Zdroj: David Peltán

Pivní slavnosti
Kdy: Od čtvrtka 16. března od 16 h do soboty 18. března do 22 h
Kde: Hotel Palcát, Tábor
Vstupné: 250 - 800 korun
Proč přijít: Festival Pivní slavnosti Tábor 2023 se koná v hotelu Palcát. Můžete se těšit na více než 20 pivovarů z celé ČR a na bohatý doprovodný a kulturní program. Vystoupí kapely Vypsaná fixa, Trautenberk, Vodovod, Tlustá Berta… Těšit se můžete na několik pivních soutěží.

Moravské Velikonoce
Kdy: Do 14. dubna denně od 10 do 12 a od 13 do 16 h
Kde: Galerie 140, Tábor
Vstupné: 20 / 40 korun
Proč přijít: Chcete zažít správnou velikonoční atmosféru? Připomenout si dávné zvyky spojené s tímto prastarým svátkem? Navštivte letošní tradiční velikonoční výstavu, která se tentokrát inspirovala Moravou, kde jsou i dnes stále živé projevy folklóru a zvykoslovných tradic. Můžete si prohlédnout kroje, historické fotografie slavení velikonočních svátků na moravské vesnici z 1. poloviny 20. století, tradiční slovácké batikované kraslice, valašské batikované kraslice nebo třeba vejce zdobené slámou z Hané. Nechybí panenky ze šustí, tradiční kynuté pečivo a další jarní dekorace.

Táborské kašny
Kdy: V sobotu 18. března ve 14 h
Kde: Tábor
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Březnoví Sobotníci se u příležitosti Mezinárodního dne vody 22. března sejdou v Táboře. Tentokrát budou putovat po stopách táborských kašen současných i těch, které z ulic Starého Města zmizely. Program připravily historičky Husitského muzea Jitka a Lenka Vandrovcovy.

32. Turistické vítání jara
Kdy: V neděli 19. března
Kde: Tábor
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Vydejte se na trasu 17 km, společný start od železniční stanice Tábor v 9 h, po příjezdu vlaku od Budějovic. Zvolit můžete i výšlap dlouhý 10 km, společný start je od zastávky MHD Tábor-Větrovy v 9.30 h po příjezdu MHD.

Snoubení sýrů s čajem
Kdy: Pátek 17. března od 18 h
Kde: Víceúčelový sál KD Veselí nad Lužnicí
Vstupné: 500 korun
Proč přijít: V novém tématickém večeru vás o tom, že sýry a čaje se spolu skvěle snoubí, přesvědčí sýrařský odborník Jiří Kopáček společně s čajovými mistry ze společnosti Good Tea. Počet míst je omezen, je nutná předchozí rezervace.

Tradiční školní ples
Kdy: V pátek 17. března od 20 h
Kde: KD Chýnov
Proč přijít: Už 25. ročník tradičního školního plesu se uskuteční v Chýnově. K tanci zahraje Pitt Band, těšit se můžete na předtančení i bohatou tombolu.

Kurz pletení jarních věnců
Kdy: V sobotu 18. března od 10 do 15 h
Kde: Městská knihovna Chýnov
Vstupné: 1 věnec 300 Kč, 2 věnce 500 Kč
Proč přijít: Kurz pletení věnců z čerstvého vrbového proutí vede Daniela Barochová. Kapacita je omezená, rezervujte si místo na tel. 602 562 565.

Moravské pašije
Kdy: V sobotu 18. března v 17 h
Kde: Kostel sv. Petra a Pavla, náměstí Republiky, Soběslav
Vstupné: 150 Kč
Proč přijít: Římskokatolická farnost Soběslav zve na divadelní představení Víti Marčíka Moravské pašije.