„Krkonošský národní park je se svými takřka třinácti miliony pobytových dní za rok třetím nejnavštěvovanějším velkoplošným chráněným územím na světě co do poměru návštěvnosti a rozlohy,“ připomněl ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. „Jarní příroda je velmi křehká a pokud dostane příležitost si od lidí alespoň chvíli odpočinout, vrchovatě nám to vrátí. Právě začíná tok tetřívků, sokoli stěhovaví se chystají na kladení vajec, bez rušivých vlivů mají tyto i další vzácné druhy velkou šanci na úspěšné zahnízdění,“ dodal Böhnisch.

Vřetenovčí Hravá naučná stezka u Janských Lázní.
KRNAP otevřel novou naučnou stezku

Kvůli uzavření státní hranice není možné chodit po hřebenové Cestě česko-polského přátelství. Výstup na Sněžku není možný z tradičních směrů od Slezského domu a od Jelenky.

Celé území polských Krkonoš je uzavřené

"Navíc je třeba zdůraznit, že celé území polského Krkonošského národního parku je uzavřeno veřejnosti. Žádáme veřejnost, aby respektovala vydaná nařízení Vlády ČR v rámci nouzového stavu a nezvyšovala svým cestováním riziko nákazy koronavirem covid-19," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Ilustrační foto
Podpořme se navzájem

V Krkonoších jsou uzavřena informační centra a muzea Správy KRNAP, mimo provoz je také návštěvnická infrastruktura v obcích, na řadě míst v turistických střediscích jsou uzavřená parkoviště, hlídkují tam policisté i vojáci.

Neustále v terénu jsou strážci Krkonošského národního parku. „Samozřejmě stále platí, že vstup do volného terénu v 1. zóně KRNAP je zakázán,“ doplnil Radek Drahný.