Předchozí
1 z 18
Další

Do táborského hradu v noci

Nenechte si ujít noční prohlídky hradu. Návštěvníci spatří také Bechyňskou bránu.Nenechte si ujít noční prohlídky hradu. Návštěvníci spatří také Bechyňskou bránu.Zdroj: Deník/ Redakce

V pátek 22. července se můžete vydat na noční prohlídku táborského hradu. Ta začíná v 19 h u Bechyňské brány Na město se podíváte i z výšky kotnovské věže, projdete si expozice, uvidíte ukázky starých řemesel. Rezervace nutná. Vstupné 80/60 Kč.

Rockeři se sjedou do Hořic

Kamil StřihavkaKamil StřihavkaZdroj: Deník/Petr Zbranek
Pořádný hudební nářez zažijete na 23. Rockufestu v Hořicích na Šumavě v sobotu 23. července. Festival zahájí moderní melodický metal-rock kapely Černá v 15 h, v 16.45 h vystoupí funk-rocková kapela Oty Balge Balage Band. V 18.30 h přijdou na řadu rockeři Doctor P. P., ve 20.15 h je vystřídají metaloví Seven. Od 22 h se můžete těšit na legendární BSP s Otou Balagem, Kamilem Střihavkou a Michalem Pavlíčkem. Večer zakončí ve 00.30 h heavy metaloví Jihočeši Krypton.

Vystavují sbírku mužských těl

Výstava MENVýstava MENZdroj: Ondřej Polák

V Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou najdete v současnosti výstavu MEN – Mužské tělo ve sbírce Roberta Runtáka. Jedná se o jednu největších sbírek svého druhu středoevropského prostoru zaměřenou na zobrazení mužského těla. Na výstavě se soustředí umělecká díla z konce 19. století až po současnost. Mužské tělo je zde inspiračním zdrojem napříč výtvarnými technikami od malby a kresby po fotografie, plastiky i videa. Zahrnuje na 75 autorů a více jak 100 uměleckých děl. Majitel sbírku o více než 2 000 dílech shromažďoval 15 let. Přijít se podívat na expozici můžete až do 2. října. Alšova jihočeská galerie dále vystavuje dílo Theodora Pištěka na expozici Senzační realismus. Otevřeno je denně od 9 do 18 h. Základní vstupné činí 190 Kč.

Tradice poznáte v Holašovicích

Další Selských slavností v Holašovicích.Další Selských slavností v Holašovicích.Zdroj: Deník/Klára Skálová

Od pátku 22. do neděle 24. července se na holašovické návsi konají Selské slavnosti Holašovice.Těšte se na lidový jarmark s tradičními i netradičními řemesly, tvůrčí dílny pro děti, vystoupení heligonek, jarmareční zpěv, projížďky na koních, kulturní program a malebnou náves se selským barokem. Například v pátek zajděte v 10, 12 a ve 14 h na Babouky, od 13 h hrají Jižani, v 18.30 h zazpívá Pavlína Jíšová s dcerou Adélou folkové písně. Znovu je uslyšíte od 20 h. Kapely Slovenské hity a Rozkro(c)k hrají od 21 h. V sobotu vám od 11 h zahraje folková a country kapela Roberta Křesťana Druhá tráva, Jožka Šmukař s cimbálovou muzikou od 18.30 a od 20 h. Večer zakončí od 21 h kapela Crash. V neděli od 9 a od 11 h hraje lidové písničky dechovka Doubravanka, od 10 a od 12 h populární českobudějovičtí folkaři Nezmaři a nebo od 13 h Hradišťan s Jiřím Pavlicou.

Podívejte se do doby Da Vinciho

Na otáčku se přenesete do doby Da Vinciho.Na otáčku se přenesete do doby Da Vinciho.Zdroj: Hynek Glos


Komedii o cestování časem uvidíte před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. S historikem umění Silviem a jeho manželkou Claudií se dostanete do časů Leonarda da Vinciho. Silvio je ze situace nadšený, zjišťuje ale, že žít v 15. století vedle génia není jednoduché. Hru Da Vinci v režii PetraZelenky, navštivte ještě v pátek, v sobotu a v neděli 22. až 24. července a od od 26. do 30. července ve 21.30 h. 

Na zámku uvidíte Strašidlo Cantervillské

Představení Strašidlo Cantervillské na zámkuPředstavení Strašidlo Cantervillské na zámkuZdroj: archiv Produkce Crossgroup

Zajděte v neděli 24. července na divadelní představení na jindřichohradeckém zámku. Uvidíte tam od 20.30 h známý příběh Oskara Wilda Strašidlo Cantervillské. V hlavních rolích vystoupí Martin Zounar, Bára Štěpánová a Martin Pošta a další. Divadelní adaptaci režíroval Jaroslav Kříž. Vstupné od 599 Kč.

Monkey Business zahrají ve Strakonicích

Monkey Business.Monkey Business.Zdroj: IGS - Vít Černý

Kapela Monkey Business v rámci turné Dobytek nádhernej tour 2022 přijede koncertovat do Strakonic. Těšte se na živelnou show pop funkové kapely v letním kině. Jako předkapela se představí Venušecha. Přijďte v pátek 22. července ve 20 h. Zaplatíte vstupné 490 Kč.

Prosecco si vychutnáte na zámku

Dejte si prosseco. Ilustrační fotoDejte si prosseco. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Vilém Maruš

Na zámku Blatná se koná letos v několika termínech Prosecco & Wine Festival. Věděli jste, že šumivé víno Prosecco pochází z benátské oblasti na severu Itálie? Přidává se do míchaných nápojů jako je Aperol Spritz ale pije se i samostatně. Italskou atmosféru na zámku si užijete se sklenkou šumivého nápoje v tomto měsíci o víkendu 23. a 24. července.

Na zámku se vás ujme kněžna

Prohlídky hlubockého zámku s paní kněžnouProhlídky hlubockého zámku s paní kněžnouZdroj: archiv zámek Hluboká nad Vltavou

Malé návštěvníky hlubockého zámku provede sama paní kněžna reprezentačními pokoji. Prohlídka je v hodná pro děti ve věku 5 až 10 let. Nahlédnou do ložnice a oblékárny kněžny Eleonory, velké jídelny nebo ranního salonu. Výklad bude zkrácen a přizpůsoben věku dětí. Přijít můžete v neděli 24. července ve 12.15 nebo ve 14.15 h.

V Třeboni uvidíte Jakuba Krčína

Třeboň ožila slavnostmi Jakuba Krčína.Třeboň ožila slavnostmi Jakuba Krčína.Zdroj: Michal Pech


Středověká atmosféra na vás dýchne na 25. ročníku Historických slavností Jakuba Krčína v Třeboni. Festival potrvá dva dny a v pátek ho zahájí ve 20 h třeboňská kapela Second service band na třeboňském náměstí. Ve 21.45 h bude přivítání Jakuba Krčína, který se setká s Vilémem z Rožmberka, uvidíte ukázku šermu a tance. Ve 22 h se těšte na loučový průvod, který půjde z Masarykova náměstí na nádvoří kláštera. Druhý den začne program už v 9 h, můžete si zajít na jarmark, který potrvá do 17 h. Od 9.45 h můžete přihlížet Průvodu Jakuba Krčína a jeho doprovodu, který vyjde na klášterního nádvoří a půjde na náměstí. V 10.30 h a ve 14 h si poslechnete alternativní folk Kapely Diva Gilea. Historické tance a Renesanční rej v podání souboru Campanello uvidíte v 11 nebo ve 13.30 h. Kejklíř, klaun a kouzelník Pet pobaví lidi ve 12.30 h a v 15.30 h. Ve 13 h také vystoupí šermířská skupina Vendetta s Turnajem pro královnu a v 11.30 šermíři Corbeau s vystoupením Šarvátky a duely a ve 14.30 h šermíři Duelanti od sv. Rocha se scénkou Kterak Rožmberk do erbu Medvěda získal. V 15 h uvidíte vlajkovou show Milites. Od 16 h si poslechnete hudbu na motivy středověkých písní a básní Elthin Lakomá Barka a od 20 h vás potěší hudební skupina Lakomá Barka. Ve 21.45 h můžete přihlížet Loučovému průvodu z náměstí až k rybníku Svět.

Letečtí akrobati i historická letadla

Letecký den. Ilustrační fotoLetecký den. Ilustrační fotoZdroj: Deník/VLP Externista


Vyrazte v sobotu 23. července na Letecký den do Strunkovic nad Blanicí. Ten se koná k 70. narozeninám strunkovického Aeroklubu. Užijí si na něm milovníci letectví i rodiny s dětmi. Své umění předvedou akrobatičtí piloté Martin Šonka a Petr Kopfstein, představí se i vzdušné síly Armády ČR nebo uvidíte vystoupení Follow me skupiny letounu Zlín Z526, budete sledovat seskoky parašutistů, čekají vás ukázky bezmotorové akrobacie na větroni. Dále se těšte na techniku integrovaného záchranného systému, předvedení historických letadel nebo vyhlídkové lety. Pro děti bude připraven po celý den doprovodný program. Dospělí zaplatí vstupné 200 Kč, pro děti bude stát vstup 50 Kč.

Dáte si hamburgery a další dobroty

Milovníci hamburgerů si užijí.Milovníci hamburgerů si užijí.Zdroj: Štěpán Kachur


Na Žižkově náměstí v Táboře ochutnáte v pátek 22. července hamburgery a další dobroty. Burger Street festival budete moci navštívit mezi 10. a 13. h. Kromě hamburgerů si dáte třeba i rolovanou zmrzlinu, churros, makronky, waffle nebo i červíky. K pití bude k dostání pivo, míchané nápoje a domácí limonády nebo káva. Vstup bude zdarma.

U rybníka zazní elektronická hudba

U rybníku Mrhal. Ilustrační fotoU rybníku Mrhal. Ilustrační fotoZdroj: Deník/ Pavel Halámka
Na Rybník festival na molu rybníku Mrhal uslyšíte elektronické rytmy. Přijďte v sobotu 23. července, kde si poslechnete od 19 h Dje Nfix & Candice, Matamar, Melvin Coxx, Rudeboy & Diablo, Johnatan Fitz a Mj Starter. Vstupné 250 Kč.

Jazz uslyšíte na nádvoří

Vlevo Darja KuncováVlevo Darja KuncováZdroj: Deník/Václava Simeonová

Jazzová hudba zazní na nádvoří Muzea a fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci. Poslechnete si ho v pátek 22. července od 19 h. V případě špatného počasí se muzikanti přesunou do kapel sv. Máří Magdalény. Zazpívají Darja Kuncová a Jiří „Šlupka“ Svěrák. Dále vystoupí Jiří Růžička a Zdeněk Zdeněk na klávesové nástroje či trombonista Ladislav Kopecký a další.

Přijedou folklornou soubory domácí i zahraniční

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Javor, Javoráček
Folklorní soubory včetně těch mezinárodních se sjedou do Jindřichova Hradce v sobotu 23. července a sejdou se na Folklorním festivalu, který vznikl ve spolupráci s Krojovanou družinou z Jarošova nad Nežárkou. Těšte se na spoustu hudby a tance. Začíná se ve 12.30 h před KD Střelnice. Ve 13 h vyrazí městem krojovaný průvod. A od 14 h následuje festivalový program. Na něm vystoupí například soubor Martinsberger Plattlermädscha, Národopisný soubor Postřechov, Plánský Lužničan a Jarošovská krojovaná družina.

V těchto šatech točili Bambitku 2

Výstava kostýmů z Tajemství staré bambitky 2Výstava kostýmů z Tajemství staré bambitky 2Zdroj: poskytla Markéta Slabová

Na jindřichohradeckém zámku najdete až do 30. října kostýmy, které nosily postavy z pohádky Tajemství staré Bambitky 2. Kostýmy z filmu jsou vystavené na prohlídkové trase A, která vede Adamovým stavením, Černou kuchyní, malou renesanční kuchyní v Černé věži i v hudebním pavilonu Rondelu. Tam všude si zblízka prohlédnete oděvy, které v pohádce oblékali zlotřilí rádcové Ferenc a Lorenc, loupežník Karaba, královna Julie, Anička Hrnčířka, která se stala královnou, i její král Jakub. Do konce června budou Adamovo stavení a Černá věž, kde se výstava koná, otevřené od úterý do neděle od 10 do 16.30 h, o prázdninách se otevírací doba prodlouží do 17 h. 

Jaroslav Svěcený pořádá na jihu Čech festival

Virtuoz Jaroslav SvěcenýVirtuoz Jaroslav SvěcenýZdroj: Martin Kubišta

Ve čtvrtek 21. července začal další ročník festivalu houslového virtuosa Jaroslava Svěceného Jihočeské Nové Hrady. V pátek 22. července festival pokračuje v rakouské Altweitře. Jaroslav Svěcený vystoupí se zpěvačkou Vierou Gulaszi Maňáskovou a kytaristou Vladislavem Bláhou. Moravsko-česko-slovenské interpretační spojení zahraje skladby tří staletí. Navštivte ve 20 h kostel v Altweitře. V sobotu od 14 do 17 h můžete zajít do Barokního sálu Rezidence Nové Hrady na komentovanou výstavu Slavné italské housle 17. až 20. století. Výstavou vás ve 14, 15 a 16 h provede Jaroslav Svěcený. Mistrovské nástroje, které byly zapůjčeny ze čtyř evropských zemí a dosud nebyly na našem území vystaveny, uvidíte i uslyšíte. Tamtéž od 20 h se koná Galakoncert operních árií a hudebních instrumentů. Uslyšíte baryton Filipa Bandžaka, na housle zahraje Jaroslav Svěcený a za klavír usedne Lucie Tóth. Zazní Mozart, Rossini, Verdi a jejich současníci. V neděli zajeďte do Trhových Svinů, kde od 20 h v místním kostele uslyšíte koncert Setkání baroka s budoucností. O housle a průvodní slovo se postará Jaroslav Svěcený. Na klarinet hraje laureátka mezinárodní soutěže Pražské jaro Anna Paulová a uslyšíte cembalo Jitky Navrátilové. Zazní klenoty barokní hudby a sólová klarinetový virtuosita ve skladbách autorů 20. století. Festival končí v pondělí 25. července koncertem Svátek varhan, zpěvu a strun. Zazpívá mezzosopranistka Eliška Zajícová, na varhany zahraje Pavel Sobotka a na housle Jaroslav Svěcený. Poslední koncert vás čeká v dobrovodském kostele od 20 h.