Předchozí
1 z 23
Další

Království LEGA v Blatné

Na zámku v Blatné se do konce října 2022 koná výstava modelů lega.Na zámku v Blatné se do konce října 2022 koná výstava modelů lega.Zdroj: Lukáš Strnad

Na zámku v Blatné se až do konce měsíce koná LEGO výstava Czech RepuBRICK. Navštívit ji můžete denně od 10 h do 17 h v Rejtově paláci ve 2. patře, kde uvidíte různé modely a tisíce variant stavebnice a detailní práci legonadšenců. Díky kostičkám jde postavit totiž téměř cokoliv, ať už auto, robot nebo vesmírnou loď. Součástí výstavy je i nádherný dětský LEGO koutek, který naleznete v 1. patře budovy. Vstupné na výstavu je pro dospělé 100 Kč, pro děti 80 Kč, rodinné vstupné činí 300 Kč a do dětského koutku zaplatíte 50 Kč. Dítě do 1 roku může přijít zdarma.

Vepřové hody po zámecku

Zajděte na vepřové hody. Ilustrační fotoZajděte na vepřové hody. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Jiří Špreňar
Dobroty z vepřového ochutnáte v sobotu a v neděli 15. a 16. října v Českém Rudolci. Zabijačkové speciality totiž bude nabízet na Vepřových hodech po zámecku Pivovar Glaser. Akce potěší nejen mlsné jazýčky, protože bude připravený i doprovodný program. V sobotu 15. října od 11 h mohou děti tvořit v dílničkách a nechat si pomalovat obličej, ve 13 h se vydáte na prohlídku zámku, v 15 h vás provedou pivovarem a v 18 h vám zahraje Slavonice band.

Dačičtí hasiči oslavují výročí

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: SDH Višňová u Příbrami
Sbor dobrovolných hasičů Dačice slaví 140 let od svého založení. Prožít s nimi výročí můžete v sobotu 15. října na Palackého náměstí v Dačicích. Těšte se na bohatý program, ukázku dobové i současné hasičské techniky a další. Přijďte ve 14 h.

Hubertova jízda na koních v zámeckém areálu

Na Hubertovu jízdu můžete zajít do bohumilického zámku Skalice.Na Hubertovu jízdu můžete zajít do bohumilického zámku Skalice.Zdroj: Leoš Russ


Už po šestnácté se bude v areálu Jízdárny zámku Skalice konat Hubertova jízda aneb Memoriál paní Zdeňky Voženílkové – Holoubkové. Jezdecká akce na koních začíná v sobotu 15. října od 9 h. Na dopoledních hobby závodech se utkají malí i velcí jezdci. Slavnostní nástup jezdců nastane ve 13 h před zámkem, a to za doprovodu trubačů na lesní roh. Zajděte na ukázky sokolnictví a mezi 14. a 15. h se můžete zdarma svézt na koni. Až se jezdci vrátí, akci zakončí dostih Hon na lišku a bude vyhlášen Král honu. Celý den můžete navštěvovat farmářský a řemeslný trh s více jak 25 stánky například s dárkovým zbožím či produkty místních farmářů a malých výrobců potravin. Děti si ve tvořivých dílničkách zkusí drátkování, korálkování a malování na textilní koníky.

Zajděte na trh regionálních prodejců

Oslava místní produkce na prachatické Skalce.Oslava místní produkce na prachatické Skalce.Zdroj: Deník/Jana Vandlíčková


Místní produkci můžete podpořit v sobotu 15. října od 10 do 13 h na farmářském trhu Na Skalce v Prachaticích. Prodávat zde budou lokální zemědělci a kulináři, na trhu potkáte i inspirativní osobnosti, zakoupíte od místních farmářů a výrobců jejich regionální produkty.

Nastal čas pouštění draků

Vyrazte pouštět draka. Ilustrační fotoVyrazte pouštět draka. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Josef Rod
Vyrazte v sobotu 15. října pouštět draky a sledovat vzdušnou akrobacii na Drakiádu. Ta se koná od 14 h v areálu Vodník ve Vimperku. Bude se závodit o nejlepšího letce, nebude chybět cena diváka či tvořivá dílna. Rozletový trénink začíná ve 14.15 h, závodníci s draky se utkají ve 14.30 h.

Zajděte na trh s podzimní tematikou

Na trhu zakoupíte dobroty. Ilustrační fotoNa trhu zakoupíte dobroty. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Jaroslav Sýbek
Podzimní trh s rybími specialitami, kořením, medem, medovinou, knihami, dárky a dekoracemi najdete v sobotu 15. října mezi 8. a 12. h v hospodářské budově Panského domu v Bavorově. K dostání budou taky šperky, podzimní květiny, výrobky z textilu, proutěné zboží, cukrářské a jiné dobroty, keramika nebo sojové svíčky a další. O hudební program se postará Vojtěch Topka. Děti se mohou zúčastnit podzimní tvořivé dílničky s MŠ Bavorov. Ochutnáte cukrářské výrobky a uvidíte práci zahradníků Středního odborného učiliště služeb Vodňany.

Festival poezie a mluveného slova vrcholí

Zajděte si poslechnout poeziiZajděte si poslechnout poeziiZdroj: Jaroslav Kreisinger


Strakonické Dny poezie a mluveného slova Slovoslet pokračují až do soboty 15. října. V pátek 14. října můžete zajít na pásmo autorského čtení, hudby a promítání Se stínem jsme sami, které najdete od 18 h v čajovně Na Půdě. Vstupné bude dobrovolné. Rodiny s dětmi mohou vyrazit v sobotu 15. října do Šmidingerovy knihovny Strakonice a do Muzea Středního Pootaví. Od 14 h bude ve společenském sále Divadlo ToTem hrát dětem pohádku O Nirdhanatovi. Od 14 do 17 h se v muzeu zúčastníte zážitkové hry Staré pověsti strakonické. V oddělení pro děti strakonické knihovny budete od 14 do 16 h tvořit skládací knížky, vyrábět štěrchací loutky můžete mezi 15. a 16. h ve společenském sále. V oddělení pro děti přichystala zážitkový program pro rodiny Barevný svět Petra Kadlecová. V čajovně Pod Stolem se v sobotu 15. října od 19 h představí básníci Strakonicka Malota, Staněk, Gottwald a nebude chybět ani hudební Marjari sólo.

Poslechněte si příběhy zahrničních vypravěčů

Poslechněte si vyprávění příběhu. Ilustrační fotoPoslechněte si vyprávění příběhu. Ilustrační fotoZdroj: Miloš Žihla

Mezinárodní vypravěčský festival Kolotoč příběhů začal už ve čtvrtek 13. října v českobudějovickém kulturním klubu Horká Vana a pokračuje až do neděle 16. října, kdy končí ve Vodňanech. V pátek 14. října si zajděte do Horké Vany poslechnout od 18 h francouzskou vypravěčku Francine Vidal s příspěvkem V srdci Odyssea. Od 20 h následuje koncert polských muzikantů Jarka Kaczmarka a Jacka Hałase Balady a romance. V sobotu 15. října vám poví Polina Tšerkassova z Estonska příběh Pramen lásky a další. Po ní od 18 h následuje Polka Agnieszka Aisen Kaim s vyprávěním Domobrana ženského hněvu. Od 20 h se vystoupí Francie Vidal a další účastníci workshopu Jak vyprávět příběh na Story Jamu. V neděli 16. října můžete navštívit Vodňany. Od 15 h budou vyprávět v kavárně kulturního domu Polina Tšerkassova, Francine Vidal a Agnieszka Aisen Kaim Příběhy nejen pro děti. Tlumočení u všech vystoupení bude zajištěno. Závěrem festivalu se bude ještě od 18 h opakovat koncert Balady a romance, a to na kůru kostela Narození Panny Marie ve Vodňanech. Výtěžek bude věnován na rekonstrukci kostelní věže.

Na filmy zajděte na písecký festival

Nenechte si ujít projekce na filmovém festivalu. Ilustrační fotoNenechte si ujít projekce na filmovém festivalu. Ilustrační fotoZdroj: Deník/František Kuba
Festival hraných, dokumentárních a studentských filmů Filmový Písek začal v Písku v sobotu 13. října. V pátek 14. října uvidíte studentské filmy Filmové akademie Miroslava Ondříčka od 8 h v sále č. 2 kina Portyč. V sále č. 1 přednáší historik Petr Kopal od 9 h na téma Trocnovský hrdina. Poté následuje projekce filmu Jan Žižka. Další studentské filmy Filmové akademie Miroslava Ondříčka přijdou na řadu od 13 h, opět v sále č. 2. Jan Eliáš Svatoš, který má za sebou snímky o africké divočině, vám poví svůj příběh na přednášce Moje cesta k filmu ve 14.30 h v sále č. 2. Snímek Pánský klub o eroticky závislých s Jiřím Mádlem v jedné z hlavních rolí uvidíte od 18 h v sále č. 1. Animák Tlapková patrola ve filmu přijde na řadu v sobotu 15. října od 10 h v sále č. 1, ve stejný čas v sále č. 2 najdete dokument o životě zvířat, která se stala objetí byznysu, Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta. Projekce dokumentu Jizerské hory a beseda s autorem bude od 13 h v sále č. 2. Snímek Michael Kocáb: rocker vs. politik přijde na řadu v 18.30 h v sále č. 1. Do kulturního domu zajděte od 21 h na Retro Disko.

Na co se podívat, můžete vybírat i v neděli 16. října. Například od 15 h se bude promítat v sále č. 1 pohádka v režii Jana Budaře, který si zahrál i hlavní roli, Princ Mamánek. Na slavnostním večeru v 18 h v sále č. 1 uslyšíte filmové melodie v podání Píseckého komorního orchestru, zazpívá šansoniérka Eliška Lüftnerová. Poté následuje premiéra filmu Múzy Václava Hudečka, který byl natočen v Blatné.

Celý program najdete na www.filmovypisek.cz

Divadelní přehlídka amatérských souborů

Přehlídka amatérského divadla Budějcká Thálie. Ilustrační fotoPřehlídka amatérského divadla Budějcká Thálie. Ilustrační fotoZdroj: Jaroslava Malinová
Ve středu 12. října začala v Českých Budějovicích 22. nesoutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů Budějovická Thálie, která až do 23. října nabídne 13 představení pro děti či dospělé. Vidět je můžete v českobudějovickém Divadle U Kapličky či v kostele Českobratrské církve evangelické. Na pódiích stane 130 herců a techniků z jedenácti měst České republiky. I letos převažují komedie od situačních, špionážních až po komedii crazy, hořkou, drsnou či se suchým anglickým humorem.

Vyrazit na divadlo můžete i tento víkend. V pátek 14. října přiveze do Českých Budějovic vltavotýnská divadelní společnost Vltavan představení Generálka císaře Napoleona, které začíná od 19 h. Ve vyhnanství na ostrově sv. Helena se Napoleon setkává s prostou pařížskou ženou, díky níž získá nový pohled na svět. Děti vezměte v sobotu 15. října od 15 h na pohádku Káča a peklo. V 19 h Divadlo V. A. D. Kladno zahraje představení o nezvladatelné výchově dětí Píseček. V neděli uvidíte od 15 h loutkové představení A do třetice všeho … v podání Divadla Drak z Hradce Králové. Od 19 h náslseduje komedie plná záměn domácího Divadelního spolku J. K. Tyl Na správné adrese o trablech čtyř spolubydlících, které si nezávisle na sobě podají inzerát.  

Vezměte děti na lotkové pohádky

Představení divadla Buchty a loutkyPředstavení divadla Buchty a loutkyZdroj: Deník/Radek Nešetřil
Do Městského střediska kultury a sportu v Sezimově Ústí zajděte o víkendu 15. a 16. října na Loutkový festival. Užijete si pohádkový víkend se zábavou a hrami, kreativními dílnami, netradiční dřevěnou hernou a venkovní stezkou za loutkou. V sobotu 15. října zahraje Studio Damúza od 10 h představení pro nejmenší Ptáček a lev. Ve 13 h uvidíte představení Na kouzelném paloučku v podání Loudadla. Divadýlko na schodech vám od 14.30 h zahraje O bojácném strašidýlku. Divadlo potulného čajovníka přiveze na 16. h Laponské pohádky. Divadlo Buchty a loutky se představí v 17.45 h s inscenací Kocour v botách. Na výtvarné dílně můžete vyrábět s Lucií Cáskovou plstěné víly. Na druhý den bude zase připravena dílna od Muzea čokolády a marcipánu. Divadlo Dokola od 12 h hraje představení Dášeňka čili Život štěněte. Uskupení Basta-fidli předvede od 14 h Ptačí cirkus a Pirátskou pohádku přiveze na 16. h soubor Kubko.

Zajděte na trhy v Žižkárně

Trh v Žižkárně v Českých BudějovicíchTrh v Žižkárně v Českých BudějovicíchZdroj: Externí autor

V neděli 16. října se pořádají trhy v kulturním a kreativním centru Žižkárna v Českých Budějovicích na adrese Žižkova třída 28. Akce začíná od 9 h. Na trzích si budete moci zakoupit produkty od místních výrobců.

Den za obnovu lesa v Ševětíně

Sázení stromků.Sázení stromků. Ilustrační fotoZdroj: Michal Král

V sobotu 15. října se koná Den za obnovu lesa v Ševětíně. Jedná se o třetí ročník celostátní lesnické akce pro širokou veřejnost. Akce začíná od 10 h a končí ve 16 h. Na místě si můžete zkusit sázet stromky nebo pomáhat se stavbou oplocenek. V doprovodném programu můžete vidět například stánek s informacemi, měření kmenu a stojících stromů, ukázky lesní techniky, mykologickou poradnu nebo si dát něco dobrého k jídlu.

Pojďte se stát hostem na svatbě v Plástovicích

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Externí autor

V sobotu 15. října se pořádá událost Svatba nanečisto ve Stodole v Plástovicích nedaleko Českých Budějovic. Na místě bude k vidění ukázka šatů, prstýnků a další. Akce začíná od 14 h. Okolo 14 h se stanete hosty na obřadě, kde nebude chybět hudební doprovod v podání saxofonisty Rudy. Schwarze. Pokud plánujete svatbu, je nejlepší zajít přímo na tuto akci.

Světový den záchrany života v Českých Budějovicích

Záchranná služba v akci. Ilustrační fotoZáchranná služba v akci. Ilustrační fotoZdroj: Filip Nekola

V neděli 16. října se koná Světový den záchrany života u Glóbusu v Českých Budějovicích. Akce začíná od 10 h a končí v 16 h. V doprovodném programu uvidíte nácvik resuscitace na figurínách, statické ukázky sanitních vozidel, reálné záchranářské vybavení nebo se dozvíte zajímavosti o zdravotně operačním středisku.

Zajdětě na Filmový festival o autismu v Táboře

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Archiv festivalu

V pátek 14. října se koná Filmový festival o autismu v divadle Oskara Nedbala Tábor. Akce začíná od 18 h a končí ve 21.30 h. Událost se uskuteční k 15. výročí pro aktivní podporu lidí s autismem. Promítat se bude francouzský film Výjimeční. V doprovodném programu je i kratší projekce Homesharingu a rozhovor s Danem Samcem. Film Výjímeční bude spuštěn v 18 h a debata s Danem Samcem začne ve 20.15 h. Vstupné je dobrovolné.

V Táboře vystoupí kapely RAEGO & Band

VystoupeníIlustrační fotoZdroj: pořadatel koncertů na Univerzitě Tábor

V pátek 14. října vystoupí kapely RAEGO & Band ve velkém sálu v Univerzitě Tábor. Akce začíná od 20 h. Vstupné je 350 Kč.

Přijďte se podívat na Veselský farmářský trh

Farmářské trhy na Koledníku.Ilustrační fotoZdroj: Jana Kolomazníková

V neděli 16. října se pořádá Veselský farmářský trh na náměstí T. G. Masaryka ve Veselí nad Lužnicí. Akce začíná od 8 h a končí ve 12 h. Na trzích bude k zakoupení široký sortiment.

Zajděte se podívat na Havelský trh v Táboře

Havelský trh v TábořeHavelský trh v TábořeZdroj: Externí autor

V sobotu 15. října se pořádá Havelský trh na Žižkově náměstí v Táboře. Akce začíná od 9 h a končí v 15 h. Na trzích si budete moci zakoupit produkty.

V Křemži se představí Muž sedmi sester 

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Dariusz Dudziak

V sobotu 15. října zahraje Divadelní spolek eNDe Vrábče představení Muž sedmi sester 2022 v radničním sále ve Křemži. Začátek akce je od 19.30 h. Jedná se o vtipnou grotesku Martina Glasera a Olgy Šubrtové. Vstupné je dobrovolné a pro mládež do 15 let zakázáno.

Zúčastněte se exkurze na Kleti

Pohled z Kletě. Ilustrační fotoPohled z Kletě. Ilustrační fotoZdroj: Externí autor

V neděli 16. října se koná exkurze do přírodní rezervace Kleť. Akce začíná ve 14 h. Sraz je na vrcholu Kleti u dřevěné zvoničky. Provázet vás bude botanik Petr Lepší. Na procházce zjistíte, co se v lese ukrývá za stromy, hmyz a také za ptactvo. Délka trasy je dlouhá přibližně 5 km a zabere 3 h.