Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Budějcké dvorky - ukrytá místa Českých BudějovicBudějcké dvorky - ukrytá místa Českých BudějovicZdroj: Marie Kadlecová

Noc vědců
Kdy: pátek 6. října, start v 17 h
Kde: Jihočeská univerzita, Biologické centrum AV ČR, VŠTE, hvězdárna a planetárium
Proč přijít: Nabídne chemický bar, vyšetřování zločinů i tajemství šifer, vědecké ukázky, fyzikální, chemické či biologické pokusy, prohlídky nejmodernějších přístrojů a technologií i nejrozmanitější hry, kvízy a dílničky. Ústředním tématem je  Tajemství a akce má nabitý program s více než stovkou různých aktivit. Ve vědeckém kampusu JU se představí i Mikrobiologický ústav – centrum Algatech z Třeboně. Vstup zdarma. Podrobně na nocvedcu.cz.

Budějcké dvorky
Kdy: sobota a neděle 7. a 8. října, 10 - 17 h
Kde: různá místa centra Budějovic
Proč přijít: Každé město má svá ztracená místa, místa, na která se zapomnělo a místa, která si zaslouží znovu objevit. Vydejte se za jejich poznáním a návštěvou v rámci jedinečného víkendu. Navštívit můžete: zavřenou kavárnu Prior, střešní terasy Broukárny, bývalou kavárnu domu Perla, kostel Panny Marie Růžencové, nárožní věž bývalého rozhlasu, střechu magistrátu, Kabinet v Nové ulici, tajnou terasu Biografu Kotva, malou vodní elektrárnu Sokolák nebo skateboardový Světadíl v ulici J. Plachty. V sobotu se nahoře v Prioru koná od 16 h módní přehlídka ve stylu pop art, od 11 h zahrají před Broukárnou Žestě 200 a od 11 h bude autorské čtení Jana Štiftera na terase Biografu Kotva. Vše zdarma, ale na některá místa musíte mít registraci. Více info na budejckedvorky.cz.

Den otevřených dveří areálu střediska oprav kolejových vozidel
Kdy: sobota 7. října od 9 do 17 h
Kde: Novohradská 393, České Budějovice
Proč přijít: Uvidíte lokomotivy s možností prohlédnout si stanoviště strojvedoucího, modelové železnice, fotografie ze železničního prostředí i hasičskou techniku. Svézt se budete moct parním vlakem mezi depem a osobním nádražím. Vstupné a jízdné zdarma.

Re-use festival
Kdy: od čtvrtka 5. do soboty 7. října
Kde: Kabinet, Nová ulice, České Budějovice
Proč přijít: Tři dny plné udržitelnosti, cirkularity, kreativity a umění. Móda, nábytek, bytové doplňky a hračky. Na programu jsou mini market, bazar, upcyklace starých látek a juty, výroba náušnic ze skartovaného papíru a mnoho besed a přednášek, třeba o tom, jak dostat udržitelnost do skříně nebo jaká je cena "novosti". Vše zdarma. Více na kabinetcb.cz.

Jihočeská řemesla
Kdy: od pátku 6. října 10 h do neděle 8. října 14 h
Kde: budějovická Žižkárna
Proč přijít: Po celý víkend řemeslné dílny a trh, kejklířská vystoupení, akrobatická vystoupení, výstava obrazů herce Jana Budaře s besedou a autogramiádou, divadelníci, muzika.

Českokrumlovsko

Festival vína Český Krumlov 2021 byl tradičně zahájen na vinici v klášterní zahradě. Návštěvníci mohli mimo jiných ochutnat pití z odrůdy Solaris pěstované v Českém Krumlově. Takže víno ročníků 2017, 2018, 2019. Také výbornou grappu z roku 2018, vínovici Festival vína Český Krumlov 2021Zdroj: Deník/Zuzana Kyselová

Sorry, baby
Kdy: Pátek 6. října od 19.30 hodin
Kde: Městské divadlo Český Krumlov
Proč přijít: Divadelní klub Českokrumlovská scéna uvede slavnostní premiéru laskavě nekorektní komedie ze života jedné firmy. Komedie je mimo jiné o sexu, vztazích, svobodě, lásce, osamělosti, opravdovém sdílení i pravdivých lžích. To vše je zabaleno do úhledně a příjemně laděného balíčku, který ctí žánr komedie s něžně nabroušeným existenciálním ostřím. Hrají: Drahoslava Opekarová, Vendula Pohlová, Lenka Knösel, Dalibor Návara, Jarmila Maříková, Miroslava Návarová, Lenka Fuxová, Jaroslava Dominová a Simona Ždiarská.

Slavnostní zahájení Festivalu vína Český Krumlov
Kdy: Pátek 6. října od 15 hodin
Kde: Mincovna - II. zámecké nádvoří Český Krumlov
Proč přijít: Setkání u nově vysázené viničky u Mincovny na Zámku Český Krumlov s ochutnávkou nejen českokrumlovských vín. Vstup je volný. Celý program festivalu vín najdete ZDE

Prachaticko

Drakiáda na letišti ve Strunkovicích nad Blanicí.Draci se rozletí nad Vodníkem.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Variety Coctail Theatre
Kdy: Pátek 6. října od 19 hodin
Kde: Městské divadlo Prachatice
Variety Cocktail Theatre je divadlo zaměřující se na kabaret a burlesque. Specializuje se na žánry jako jsou varieté, extravaganza a jiné. V těchto kategoriích se snoubí opereta, muzikál, balet, burlesque, akrobacie, cirkus a jiná odvětví tanečního a pěveckého umění. Téměř dvouhodinové představení plné umění a zábavy, protkané lehkou erotikou, ve Vás zcela jistě zanechá nezapomenutelný zážitek.
Vstupné: 350 korun předprodej, 390 korun na místě

Drakiáda
Kdy: Neděle 8. října od 14 hodin
Kde: Areál Vodník Vimperk
Proč přijít: Odpoledne plné vzdušné akrobacie, kde nebude chybět soutěž o nejlepšího letce.

Strakonicko

Strakoničtí si pochutnali i zazpívali u harmoniky.Strakoničtí si zazpívají u harmoniky.Zdroj: Foto: Jan Malířský

Pohádková stezka
Kdy: sobota 7. října od 16.00 hodin
Kde: Start v Knihovně Gelasta Vodňanského
Proč: Pohádková stezka dovede vás i vaše děti za strašidly. Začátek i konec v Knihovně Gelasta Vodňanského, kde bude na děti čekat promítání pohádky z Filmové školy Miroslava Ondříčka v Písku. Start je mezi 16 a 16.45 h v knihovně, od 18 hodin se na Dvorku U Koníčka koná diskotéka se strašidly a bude i pohádka.

Setkání harmonikářů a heligonkářů
Kdy: Neděle 8. října od 14 hodin
Kde: Kulturní dům Strakonice
Proč: Tradiční setkání harmonikářů a heligonkářů z širokého okolí. Mezi vystupujícími se představí: Prácheňská heligonka – Strakonice, Šumaváci – Volyně (Bohuslav Chum, Jana Bečvářová), Magdalena Janotová – Dobrá Voda u Českých Budějovic + Anna Dřevová - Zárybniční Lhota + Sláva Kolář - Pelhřimov, Vladislav Huda – Heřman, Karel Tvrdek - Lipí, Marie Smetanová – Chvalšiny + Alena Szabová - Vyšovatka, Jaroslav Pašava - Dražejov, Jan Tyšler - Šumavské Hoštice, Jan Sokolík, Miroslav Hrdlička – Vodňany, Kůrovci - Kašperské Hory, Písečtí bloňďáci (manželé Brčákovi) – Písek. Akci moderuje Vladimír Stroner.

Jindřichohradecko

Zamykání Lužnice. Ilustrační foto.Zamykání Lužnice. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/ Petra Lejtnarová

Zamykání Lužnice
Kdy: V sobotu 7. října, v 10 hodin
Kde: Klikovský most v Suchdole nad Lužnicí
Proč: Suchdolští vodáci pořádají již 43. ročník tradiční akce Zamykání Lužnice, kdy se řeka zamkne na jeden západ. Pro dobrou náladu bude hrát kapela Ruky f kapcách.

Přes kopec na Hradec aneb Jindřichohradecký pedál
Kdy: V sobotu 7. října, v 13 hodin
Kde: Start i cíl je situován do prostor SportPark R&F – fotbalgolfového hřiště v místní části Otín
Proč: Jako první se ve 13:00 vydají na trať účastníci nejdelšího z okruhů měřícího přibližně 42 km. Ve stejný čas jako zájemci o dlouhý okruh (ve 13:00) vyrazí do terénu i účastníci pěšího výletu. Pěší výlet měří cca 8 km. Je možné si ho zkrátit kolem amfiteátru po cyklostezce. O půlhodinu později, tedy ve 13:30, se na startu sejdou účastníci kratší trasy o délce zhruba 18 km. Chybět nebude ani doprovodný program.

Táborsko

V sobotu 23. září se na táborském letišti Všechov uskutečnil v pořadí již 5. ročník Svatováclavského pochodu v režii 42. mechanizovaného praporu Tábor.Račte si zapochodovat?Zdroj: Radim Marek

20. ročník pochodu Od Tábora až k nám
Kdy: V sobotu 7. října
Kde: Hlavní start ze zadní strany autobusového nádraží Tábor. Cíl je v Restauraci ČP.2 ve Slapech v době mezi 12. a 16. hodinou.
Proč: 20. ročník turistického pochodu Od Tábora až k nám. Letos nabízí především klasické pěší trasy s pevným startem od zadní strany táborského autobusového nádraží v délce 7, 8, 9, 9, 10, 11, 11, 12, 18, 19, 27, 29 a 30 km, ale zachovává i tradiční možnost libovolných individuálních tras. Cíl je v Restauraci ČP.2 ve Slapech.

Den zemědělců, potravinářů a venkova okresu Tábor
Kdy: V sobotu 7. října od 9.30 hodin
Kde: Školní statek - Tábor Měšice
Proč: Prezentace regionálního zemědělství a produktů zemědělské prvovýroby. Farmářský trh. Výstava a ukázky zemědělské techniky. Výstava včelařů a drobnochovatelů. Chybět nebude dechovka Vysočina.

Písecko

Zemský hřebčinec v Písku.Zemský hřebčinec v Písku.Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová

Zemský hřebčinec Písek - komentovaná prohlídka
Kdy: V sobotu 7. října, od 14 hodin
Kde: Zemský hřebčinec Písek
Proč: Pravidelná komentovaná prohlídka pro veřejnost. Unikátní historický areál z roku 1902 je živou národní kulturní památkou. Při prohlídce se návštěvníci seznámí s minulostí i současností chovu plemenných hřebců a plemenitby v Písku, navštíví expozici a kancelář velitele hřebčince, projdou se stájemi a jízdárnami. Děti se při prohlídce dozvědí, jak se o koně pečuje, čím se krmí, jak pracuje podkovář, ošetřovatel, jezdec i kočí.

Památný den Sokolstva
Kdy: V neděli 8. října, od 16.30 hodin
Kde: Milevsko
Proč: Začátek v Milevském kině od 16.30 hodin, v 17 hodin bude následovat promítání filmu Poslední závod. Od 19.30 hodin se uskuteční lampionový průvod z náměstí směrem k Sokolovně a v 20 hodin je připraven krátký program se zpěvem, projekcí a svíčkami.