Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Den s purkareckými vorařiChystá se Den s purkareckými vorařiZdroj: Josef Nachlinger

Rozmarné léto
Kdy: pátek a sobota 11. a 12. srpna od 21 hKde: Otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou
Proč přijít: Komedie Vladislava Vančury v podání místních divadelníků ze společnosti Vltavan. Divadelní soubor působí na jednom z pěti otáčivých hledišť na světě. A na jediném amatérském. To postavili ochotníci v roce 1983, letos tedy slaví čtyřicátiny. Vstupné 300 korun.

Jihočeský jazzový festival
Kdy: pátek a sobota 11. a 12. srpna od 18 h
Kde: Piaristické náměstí v Českých Budějovicích
Proč přijít: V pátek vystoupí Harold Lopez Nussa Trio (Kuba), Bobesh and guest (ČR), JR Big Band Václava Hlaváče (ČR), v sobotu: Poogie Bell a Juraj Griglák Band (USA, SK), Lukas Oravec Orchestra (SK, CZ, DE, USA, HU), Alf Carlsson / Jiří Kotača Quartet (SWE, CZ).

Plavání Mezi mosty
Kdy: sobota 12. srpna od 9.30 h
Kde: Sokolský ostrov České Budějovice
Proč přijít: Druhý ročník unikátního závodu v centru Budějovic. Přijďte se podívat na soutok budějckých řek a zafandit dálkoplavcům z celého Česka. K vidění budou závody na 1 km, 3 km a 5 km. Do závodu se může zapojit široká veřejnost, registrace na místě.

Den s purkareckými voraři
Kdy: sobota 12. srpna od 13 h
Kde: muzeum v Purkarci
Proč přijít: Zábavné a poučné odpoledne pro děti i dospělé s ukázkami stavby vorové tabule, plaveckým kvízem, prohlídkou vorařského muzea s průvodcem, výrobou jednoduché makety voru a posezením u vorařských a lidových písniček. Občerstvení zajištěno, vstup zdarma. Pořádá spolek Vltavan.

Mistrovství ČR ve stand up paddleboardingu na divoké vodě
Kdy: sobota a neděle 12. a 13. srpna od 10 do 16 h
Kde: Vodácké centrum České Vrbné
Proč přijít: Uvidíte závod ve třech disciplínách: sprint, board cross a slalom v mužské a ženské kategorii a juniorské. Večer zábava s muzikou.

Reuter Run
Kdy: sobota 12. srpna od 11 h
Kde: Boršov nad Vltavou
Proč přijít: 13. ročník běžeckého závodu Reuter Run s broděním Vltavy. Pro děti jsou připraveny kratší trasy bez brodění řekou. Start hlavního závodu je v 11 h, dětských ve 12.30 h. Příchozí se pak mohou účastnit symbolického běhu na 200 metrů a přispět na Charitu České Budějovice.

Benefiční koncert kytaristy Štěpána Raka
Kdy: sobota 12. srpna od 18 h
Kde: kostel Sv. Trojice v Trhových Svinech

Prachaticko

Martin Šonka, Letecký den 2017. Foto: Archiv Aeroklubu PrachaticeAkrobacii nad hladinou předvede Martin Šonka. Foto: Archiv Aeroklubu PrachaticeZdroj: Archiv Aeroklubu Prachatice

Léto pod Boubínem 2023 vol.2
Kdy: sobota 12. srpna od 19 hodin
Kde: Letní scéna Vimperk
Proč přijít: Koncerty pod širým nebem v podání kapel Kapitán Demo, Voxel a Jelen.
Vstupné: předprodej 450 korun (do 10. 8. 2023), od 11. 8. je cena vstupenky 600 Kč

Martin Šonka Air Show 2023
Kdy: neděle 13. srpna od 10 hodin
Kde: Ktišský rybník
Proč přijít: Vystoupení akrobatického pilota Martina Šonky jako součást doprovodného programu závodů světového poháru v triatlonu XTERRA CZECH. Martin hned dvakrát předvede své umění nad hladinou Ktišského rybníka. Po skončení exhibice a krátké pauze osobně přijede Martin Šonka pozdravit diváky a zúčastní se autogramiády i s dalšími sportovními hvězdami. Po loňské zkušenosti je zajištěno více stánků s občerstvením, hry pro děti a další atrakce. Prosíme diváky, aby parkovali pouze na vyhrazených parkovištích a respektovali pokyny pořadatelů. Vstupné: zdarma

Českokrumlovsko

Hořické trhy jsou tradiční akcí Hořického kulturního léta.Hořické trhy jsou tradiční akcí Hořického kulturního léta.Zdroj: Deník/Zuzana Kyselová

Hořické trhy
Kdy: sobota 12. srpna od 9.30 h
Kde: Hořice na Šumavě
Proč přijít: Čekají na vás trhy plné lidové tvořivosti, řemesla, umění a zábavy pro děti i dospělé. Od 9.30 do 17 hodin bude otevřeno tržiště, od 11 hodin Divadlo Navětvi a jeho představení Z půdy Haram pádí, od 12.30 h povídání a procházka výstavou s Emou a Bárou Srncovými, od 14.30 h druhé pásmo povedených pohádek Z půdy Haram pádí, 16.00h Elkapelaka - směsice chansonu a lehký náznak jazzu. Po celý den se koná výstava, loutkové výtvarné a řemeslné dílny.

Zřícenina gotické tvrze Pasovary na Českokrumlovsku v srpnu 2023.
Pasovarské tvrzení tu je. Kdo přijede, podpoří záchranu unikátní gotické tvrze

Houpačka 2023
Kdy: sobota 12. srpna od 13 h
Kde: Velešín, fotbalové hřiště
Proč přijít: Velešín hostí již 10. ročník charitativního multižánrového festivalu. Celou akci zahájí charitativní běh, který startuje ve 14 hodin na parkovišti Jihostroj. Moderuje Jan Musil. Startovné činí 200 Kč a zároveň slouží jako vstupenka na festival. Po běhu si můžete zatančit, poslechnout hudební vystoupení známých kapel, navštívit benefiční trh, čekají na vás hry a atrakce, výtvarná dílna, fotokoutek a mnoho dalšího. Podrobný program najdete na https://data.ois.cz/files/13180-houpacka-2023-program.jpg. Vstupné je 300 Kč, děti do 12 let a ZTP zdarma. Letošní výtěžek bude věnován dětem se vzácným metabolickým onemocněním a na rozvíjející projekt Sanitka Přání.

Strakonicko

Gastrofestival láká na delikatesy světové kuchyně i bohatý program. Ilustrační fotoNa bramboráky do Čavyně. Ilustrační fotoZdroj: Deník/ Klára Hanačíková

Open Air Fest in Čavyně 2023 a Bramborákobraní
Kdy: sobota 12. srpna od 14 h
Kde: Čavyně
Proč přijít: V Čavyni si můžete v sobotu užít nejen kapely a divadlo, ale také soutěž dvojic v pečení bramboráků. Program: 14 h slavnostní zahájení, 14.10 h folková skupina Loužek, 15.30 Václav Turek zahájí soutěž dvojic v pečení bramboráků, soutěž hudbou provází kapela hospodských povalečnů Blairtete a swing & blues sdružení Teta, 18.00 h vyhlášení vítězné dvojice Vošouchmistři 2023, 18.30 h sdružení amatérských divadelníků - Standa a Fugas Plachtovi, 19 h překvapení dne - Pražský saxofonista s doprovodem, 20 večerní show - skupina Ex Post Jaroslava Bartáka a beatová skupina Come Beatle Together z Kladna, občerstvení - bramboráky, grilované prasátko a nápoje do 2 h.

Tour de Battaglia 2023
Kdy: sobota 12. srpna od 10 h
Kde: Záboří u Blatné
Proč přijít: V Záboří startuje již 8. ročník tradiční jízdy krajem barona Christiana Battaglii, legendárního cyklisty z Bratronic u Blatné. Prezence je od 10.00 hodin za Obecním úřadem Záboří a startuje se v 11.00 hodin. Trasu si můžete vybrat dle zdatnosti - krátká 30 km, dlouhá 60 km, jede se po asfaltových cyklostezkách, silnicích 2. a 3. tř.Trasy jsou vhodné pro všechny typy kol a pro všechny výkonnostní kategorie. Vedou krásnou krajinou s výhledy na pásmo Šumavy a na část Brd, kde Christian denně jezdil. Mapy budou v předstihu zveřejněny na www.zabori.cz. Při nepříznivém počasí jsou možnosti zkrácení tras a odbočení do cíle v Záboří. Parkování, občerstvení a sociální zázemí zajištěno. Historická kola jsou vítána! V areálu je prostor pro burzu kol a cyklodílů.

Jindřichohradecko

Čochtanova Třeboň.Čochtanova Třeboň.Zdroj: Olina Mullerová

Vodníci a myslivci v Třeboni
Kdy: O víkendu 11. - 13. srpna
Kde: Třeboň
Proč přijít: Už po 26. se v Třeboni slaví svátek všech vodníků, rusalek a vodnických hrníčků Čochtanova Třeboň. Během víkendu budou v Třeboni zase pobíhat všelijaké vodní bytosti. A s nimi i spousta písniček a pohádkové atmosféry. Vodníci do Třeboně doplavou už v pátek 11. srpna, kdy se sejdou u kašny na Masarykově náměstí. A rozloučí se v neděli 13. srpna u kašny na velkém nádvoří třeboňského zámku. V sobotu se od rána do večera bude pořád něco dít - v zámeckém parku budou pohádkové soutěže, bude se malovat, zpívat, otevře se vodnický salón krásy. A vodnický průvod ke Světu vás také samozřejmě nemine. Tak přijďte, užijete si spousty legrace.

Do Třeboně ale zamíří také všichni milovníci myslivosti. Tradiční myslivecké slavnosti v sobotu 12. srpna od 10 do 17 h na náměstí přivítají zástupce myslivců, imitátory hlasů zvěře, lovecké trubače, sokolníky i lovecké psy. Po celý den tu bude řemeslný trh i myslivecké tržiště a výstava trofejí. Své umění předvede mistr biče, uvidíte sokolnické ukázky, vábení zvěře, velkou přehlídku loveckých psů i hudební vystoupení mysliveckých trubačů a kapely Šumavská osmička. Můžete se těšit na prezentaci regionálních potravin a ochutnávku Jankovy limči, Svatohubertské pivo i zvěřinové speciality. Celodenní program je zdarma.

Prázdninové hraní a parní vlak
Kdy: V sobotu 12. srpna
Kde: Dačice
Proč přijít: Přijměte pozvání Pod Lipky (Kancnýřův sad na Palackého náměstí) na tradiční Prázdninové hraní a užijte si s dětmi příjemné odpoledne s písničkami Pavla Nováka, dílničkami, soutěžemi pro děti, pohádkou a další zábavou. V době od 14 do 18 hodin je připraven bohatý program. Vstup je zdarma, občerstvení zajištěno. Po smutném odchodu Pavla Nováka do hudebního nebe naváže na tradici jeho dačických hraní pro děti jeho dcera Eliška.

Akci můžete spojit s projížďkou parním vlakem. Společnost telčské dráhy pořádá při příležitosti 125. výročí železniční trati Kostelec u Jihlavy - Telč Parní léto 2023. V sobotu 12. 8. 2023 vyjede parní vlak na trase Slavonice (odjezd 12.30) – Dačice (příjezd 13.18, odjezd zpět do Slavonic 14.30) – Telč, jízdné v úseku Dačice - Slavonice je zdarma.

Písecko

Přehlídka dechové hudby v Bernarticích.Přehlídka dechovek v Bernarticích.Zdroj: Jaroslava Sušerová

Festival malých dechovek
Kdy: V sobotu 12. srpna od 14 h
Kde: Bernartice
Vstupné: 100 Kč
Proč přijít: Letos již po šestnácté se Bernarticemi rozezní krásná muzika v podání malých dechovek. Další ročník přehlídky dechové hudby se bude konat v letním amfiteátru u sokolovny. K poslechu i tanci zahrají Hořovická osma, Netolička, Toulavá kapela a Myslivecká kapela Atlas. O dobrou pohodu a náladu se postarají nejen vystupující muzikanti a zpěváci, ale i zkušená moderátorka Jana Filinová, která bude celé hudební odpoledne uvádět.

Procházka mohylovou cestou
Kdy: V sobotu 12. srpna od 14 h
Kde: Sraz u zámku v Srlíně
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Vydejte se na výlet do dávných časů, až do starší doby železné, mohylovou cestou v údolí říčky Smutná u Srlína s odborným výkladem archeologa Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Ondřeje Chvojky. Na komentovanou vycházku do okolí obce s cílem poznat místa spojená s životem našich dávných předků zve Osadní výbor v Srlíně. Navštívíte několik skupin mohyl s datací do starší doby železné v lese Březovec a 21 pěkně dochovaných mohyl ze starší doby bronzové v lokalitě Bezinky u Starého Sedla. Jedná se o 1,5-2 hodinovou vycházku s odborným výkladem. Sraz ve 14 hodin u zámku v Srlíně. V případě nepříznivého počasí se přednáška uskuteční v klubovně SDH.

Táborsko

Historický průvod Svatovavřineckých slavností v Hodoníně s tradičním jarmarkem.Historický průvod uvidíte v Bechyni. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Petr Turek

Bechyně slaví 700 let
Kdy: Od pátku 11. do neděle 13. srpna'
Kde: Bechyně
Proč přijít: V letošním roce si Bechyňští připomínají výročí 700 let od povýšení Bechyně na město. Užijte si slavnost spojenou s řemeslnými trhy a bohatým doprovodným programem. V muzeu se seznámíte s nejdůležitějšími mezníky v dějinách Bechyně. V pátek večer vystoupí vojenský umělecký soubor Ondráš a držitel cen Anděl Cocoman. V sobotu se kromě trhů můžete těšit na historický průvod městem, rytířský turnaj, prezentaci vojenské techniky, další vlnu koncertů a před půlnoci ohňovou show. Neděle startuje poutní mší, odpoledne je na programu 31. ročník Bechyňského festivalu dechových hudeb. Kino promítá fil z roku 1972 Naše městečko Bechyně.

Pozorování Perseid
Kdy: V sobotu 12. srpna od 21 h
Kde: Sraz na autobusové zastávce Tábor - Náchod
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Při pozorování meteorického roje můžete spatřit až 100 meteorů za hodinu. Let meteorů je velmi rychlý, protože zrníčka křehkého kometárního materiálu vstupují do atmosféry rychlostí 60 km za vteřinu. V letošním roce se opět můžete pokusit pozorovat Perseidy v lokalitě Tábor - Náchod poblíž mostu "pětimostí" za Malým Jordánem. Sraz všech zájemců je dne 12. srpna 2023 v 21 hodin na autobusové zastávce Tábor - Náchod (stanice konečná, poblíž čerpací stanice EuroOil). Vezměte si s sebou světlo na svícení při chůzi po polní cestě, deku, prostředky proti komárům, teplejší oblečení.