Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Festival čokolády v Českých Budějovicích.Festival čokolády v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Čokoládový festival
Kdy: od pátku 24. března 14 h do neděle 26. března 17 h
Kde: budějovické výstaviště
Za kolik: vstupné 80 korun, senioři a studenti 50 korun, děti do 6 let vstup zdarma
Proč přijít: Festival s kulinářskou přehlídkou a prodejními stánky s čokoládovými delikatesami bude mít i mega výstavu balónků. Více než 25 000 balónků bude připraveno k vytvoření úžasného mořského světa.

Maškarní ples
Kdy: sobota 25. března od 20 h
Kde: Kulturní dům Střížov
Proč přijít: Sportovní klub Střížov zve na ples, k tanci bude hrát 100-KA - Stolní kapela. Těšit se můžete nejen na pestré masky, ale i na tombolu.

Výstava motorových pil
Kdy: sobota 25. března od 9 h
Kde: sál hostince v Sedlci u Temelína
Za kolik: 50 korun
Proč přijít: Výstava historických i současných motorových pil nabídne ukázky řezání veterány, přednášky profesionálů, prodejní stánek i občerstvení.

Včelenský trh
Kdy: sobota 25. března od 8 do 12 h
Kde: Lesní kolonie Včelná
Proč přijít: Ochutnáte spoustu dobrot: pivo, domácí paštiky a klobásy, domácí sendviče, kozí sýry, palačinky, pšeničné placky, raw dorty, bio šťávy, ale koupit budeme moct i hand made mýdla, jarní a velikonoční dekorace či keramiku z Nazaretu.

Českokrumlovsko

Dary ze statku pořádají velikonoční výstavu v sále radnice v Křemži.Dary ze statku pořádají velikonoční výstavu v sále radnice v Křemži.Zdroj: Archiv

Vejce 100x jinak
Kdy: sobota 25. března od 14 do 18 hodin
Kde: radnice v Křemži
Proč přijít: Přijďte si užít jarmark a velikonoční výstavu. Čekají na vás produkty dvaadvaceti lokálních výrobců, ochutnávky sladkého i slaného, velikonoční výstava. Dozvíte se něco z historie vajíček, uvidíte xxl pomlázku, připraveny budou akce pro děti a výstava historických pohlednic ze sbírky paní Urbanové. Budete moct ochutnat víno a medovinu a zakoupit ručně dělané výrobky, třeba originálně šité tašky a roztomilé velikonoční dekorace. Výstava pokračuje i v neděli 26. března (13 - 16 h) a od pondělí 27. do středy 29. března (10 - 16 h). Akci pořádá holčičí spolek Dary ze statku.

11. ČEZ Czech New Energies Rallye
Kdy: pátek 24. a sobota 25. března
Kde: Temelín, Český Krumlov, Lipensko
Proč přijít: 11. ročník soutěže v rallye pravidelnosti vozů s alternativními druhy pohonu. Start je u JETE. První posádka vyrazí na 500 kilometrů dlouhou trať od zámečku Vysoký Hrádek směrem do Krumlova v pátek 24. března ve 13 h. Po nabíjení na parkovišti P2 Pod poštou a večeři v centru města čeká účastníky atraktivní noční etapa. Sobotní trasa zavede elektromobilisty na Lipensko, aby se po obědové pauze v Hotel Resortu Relax vrátili do cíle na krumlovském náměstí Svornosti. Tam se uskuteční odpolední akce zaměřená na moderní technologie. Jihočeská ecorallye vyvrcholí vyhlášením vítězů v reprezentativních prostorách Prelatury.

Prachaticko

Degustace vín v Kutné Hoře.Degustace se chystá v Café Madona.Zdroj: Richard Karban

(Ne) Prosecco degustace v Café Madona
Kdy: pátek 24. března od 19 hodin
Kde: Café Madona Prachatice, Kostelní náměstí
Za kolik: 690 korun
Proč přijít: Finger food, ochutnávka šesti vzorků šumivého vína z Itálie, ukázka sabrage. Degustací provede Rosta ze @svetbublin. Pro účast je nutná registrace na čísle 728 846 798 nebo přímo v kavárně.

Dokonalá svatba na prachatickém Štítu
Kdy: sobota 25. března od 19 hodin
Kde: Městské divadlo Prachatice
Za kolik: 80 nebo 120 korun
Proč přijít: Závěrečné, nesoutěžní představení Štítu města Prachatice po vyhlášení výsledků v podání Divadelního souboru Jiřího Voskovce Sázava. Jedna rozlučka se svobodou, jedno svatební apartmá, jeden ženich, jedna nevěsta a jedna svatba. Konverzační komedie.

Strakonicko

V sobotu 25. března se opět uskuteční bitva u Sudoměře.V sobotu 25. března se opět uskuteční bitva u Sudoměře.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Bitva u Sudoměře
Kdy: sobota 25. března od 10 do 18 hodin
Kde: U památníku Jana Žižky v Sudoměři
Za kolik: Plné vstupné 150 Kč, zlevněné 80 Kč, rodinné 350 Kč
Proč přijít: Letos uplyne 603 let od slavné bitvy u Sudoměře, jedné z nejslavnějších bitev našich dějin. V tento den k rybníkům Markovec a Škaredý přitáhnou s vozy husité, pronásledováni křižovníky ze Strakonic a železnými pány z Písku. Diváci pak uvidí strhující příběh, kdy Jan Žižka s hrstkou husitů slavně zvítězí nad jízdou křížovníků a katolických pánů. Rekonstrukce začínají od 14.00 a od 16.00. V 10:00 bude zahájení a v 13.00 pietní akt u památníku Jana Žižky.

Zahájení cyklistické sezony
Kdy: sobota 25. března od 13.30 hodin
Kde: Sedlice
Proč přijít: Sedlice zve všechny příznivce cyklistiky na zahájení nove sezony 2023 a Memoriál S. Říhy, M. Krejčího, R. Válka, J. Veselého a Ch. Battaglii. Sraz účastníků je na náměstí, startuje se u autobusové zastávky v nádražní ulici. Vyjížďka má dvě trasy. Delší trasa: Škvořetice, Buzice , Laciná, Myštice, Míreč, Lom Mužetice, Sedlice. Kratší trasa: Škvořetice , Lom, Mužetice, Sedlice. Cíl: hasičárna Sedlice, kde bude připraveno občerstvení.

Jindřichohradecko

Zámek Jindřichův HradecZámek Jindřichův HradecZdroj: Deník / Redakce

Na zámek s předstihem
Kdy: V sobotu 25. a v neděli 26. března v 11, 13 a 15 h
Kde: Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Vstupné: 200 / 160 / 60 Kč
Proč přijít: Zámek letos otevřel dříve než obvykle. Výběrový okruh vás zavede do Černé kuchyně, Zelených renesančních pokojů Adamova stavení a hudebního pavilonu Rondelu. Nenechte se splést případným hezkým jarním počasím. Pokoje zámku se v zimě nevytápí. Přijďte proto dostatečně oblečeni.

Messierovská noc
Kdy: Od pátku 24. března od 14 h do soboty 25. března do 3 h
Kde: Hvězdárnna a planetárium prof. Františka Nušla, Jindřichův Hradec
Proč přijít: Charles Messier byl francouzský astronom 18. století. Katalog, který sám sestavil, čítá celkem 110 objektů – mlhovin, hvězdokup a galaxií a v době kolem jarní rovnodennosti je možné v průběhu noci pozorovat většinu z nich. V rámci celostátního Dne hvězdáren a planetárií se můžete těšit v pátek od 14 do 16 h na pozorování Slunce speciálními dalekohledy, od 17 do 19 hodin jsou na programu pořady v planetáriu a od 20 do 3 h si užijete pozorování Messierovských objektů dalekohledy.

Vynášení smrtky
Kdy: V neděli 26. března ve 14 h
Kde: Centrum Jindřichova Hradce
Proč přijít: Užijte si prastarou tradici vynášení smrtky. Průvod městem s hudbou odchází v neděli ve 14 hodin od Rychty v ulici Na Příkopech.

Odemykání Lužnice
Kdy: V sobotu 25. března v 10 h
Kde: Vodácká základny Suchdol nad Lužnicí (u mostu na Klikov)
Proč přijít: Nenechte si ujít 42. ročník tradiční vodácké akce. K poslech zahraje country kapela Ruky f kapcách, občerstvení je zajištěno v kiosku.

Třeboňská nocturna
Kdy: Ve čtvrtek 23. března od 19 h
Kde: Divadlo J.K. Tyla, Třeboň
Vstupné: 350, 300 Kč
Proč přijít: Program Madrigal včera a dnes v podání Czech Ensemble Baroque Quintet, pětičlenného vokálního ansámblu, uzavře 23. března v Divadle J. K. Tyla v Třeboni 26. ročník zimních Abonentních koncertů Třeboňských nocturen.

Expediční kamera
Kdy: V pátek 24. března v 18 h
Kde: Loutkový sál Divadla J. K. Tyla v Třeboni
Vstupné: 70 Kč
Proč přijít: Promítání jarních cestovatelských filmů. Objevujme…Poznávejme…Žijme! Kam až můžeme na lodi doplout? Kam až můžeme vylézt? Kde jsou naše hranice? Přemýšlejme o tom na Expediční kameře 2023.

Recitační soutěž
Kdy: V pátek 24. března od 14 do 16 h
Kde: KD Koruna Nová Bystřice
Proč přijít: Městská knihovna zve všechny děti školou povinné (i odvážné dospělé) na recitační soutěž. Děti budou soutěžit jako v předchozích letech ve třech pásmech a na všechny bude čekat malá odměna. Srdečně jsou zváni i kamarádi a známí, kteří malé recitátory podpoří.

Benefiční ples
Kdy: V pátek 24. března od 19.30 h
Kde: Divadelní sál Střelnice, Jindřichův Hradec
Vstupné: 220 / 150 Kč
Proč přijít: Organizace Otevřená OKNA, která podporuje osoby se zdravotním, mentálním a kombinovaným postižením, rodiny a seniory v aktivním, smysluplném a důstojném způsobu života, zve na 19. benefiční ples. Na parket vás vyláká taneční skupina Mikro jazz, předtančení obstará Fitka Eden. Uvidíte pohádku v podání uživatelů chráněného bydlení Okénko, budete svědky ocenění dobrovolníků, kteří s Okny spolupracují. Můžete se zapojit do minidražby dvou zajímavých předmětů, bohaté tomboly a ujít si nenechte ani půlnoční překvapení. Výtěžek akce bude věnován na projekt „Probuďme společně spící kirásku“ (revitalizace areálu v Radouňce).

Odpoledne s dechovkou
Kdy: V sobotu 25. března od 16 h
Kde: Kulturní dům Suchdol nad Lužnicí - sál vinárna
Za kolik: Vstup volný
Proč přijít: Město Suchdol nad Lužnicí zve naOdpoledne s dechovkou. Účinkuje Třeboňská dvanáctka, jako host vystoupí Werkskapelle Stölzle Nagelberg. Občerstvení zajišťuje Vinotéka U Dušků

Patchwork
Kdy: V Pátek 24. března v 18 h
Kde: Městská knihovna Deštná
Vstupné: Dobrovolné
Proč přijít: Jarča Krejčová má připravené ukázky hotových výrobků, předvede techniky práce a seznámí vás i s historií patchworku.

Keramická dílna
Kdy: V sobotu 25. března od 15 h
Kde: ZŠ Lodhéřov, zadní vchod
Vstupné: Vstupné zdarma. Příspěvek na materiál 50 Kč
Proč přijít: Navštivte keramickou dílnu a udělejte si vlastní výrobky.

Písecko

Jarník nabízí pohled nejen do okolí Písku, ale i na Šumavu a Příbramsko.Jarník nabízí pohled nejen do okolí Písku, ale i na Šumavu a Příbramsko.Zdroj: Deník/Jana Urbanová

Na kopec s Amosem
Neděle 26. 3. 2023 od 14:00
Kdy: V neděli 26. března od 14 h
Kde: Sraz U Vodáka v Písku
Proč přijít: Připomeňte si 400. výročí sepsání Labyrintu světa a ráje srdce a připojte se ke druhému ročníku akce Na kopec s Amosem. Účastníky čeká společné pěší putování na Jarník, cestou narazí na sedm zastavení s Labyrintem. Na Jarníku pozdraví do nebe Komenského a na závěr plánují přátelské posezeni u chaty Živec.

Dostihové středisko otevírá
Kdy: V sobotu 25. března od 10 h
Kde: Bošovice u Písku
Proč přijít: Máte možnost nahlédnout pod pokličku profesionálního tréninkového střediska dostihových koní vedeného šampiónem trenérů Václavem Lukou. Poznáte blíže tento krásný sport plný emocí, adrenalinu, zážitků a lidských i koňských hrdinů. Ttréninkové středisko Luka racing v Bošovicích u Písku zve na den otevřených dveří. Budete si moci prohlédnout ukázku tréninku dostihových koní a celé středisko. Uvidíte jak se dostihový koně krmí a ošetřují, neméně zajímavá bude i ukázka kovářského řemesla.

Muzeum plné milování
Kdy: Do 28. května denně mimo pondělí od 9 do 18 h
Kde: Prácheňské muzeum v Písku
Vstupné: 24 / 40 Kč
Proč přijít: Výstavy Milování v přírodě, Zamilovaný Písek a Květomluva – Květiny ve výtvarném umění. Jedna se podrobně zabývá intimním životem zvířat, druhá zkoumá podoby lidské lásky a to, jak se promítla do muzejních sbírek, třetí odhaluje skrytý význam květin ve výtvarném umění.

Velikonoční jarmark
Kdy: V sobotu 25. března od 13 do 17 h
Kde: ZŠ Svobodná Písek
Proč přijít: Pojďte se naladit na velikonoční notu v rámci každoročního velikonočního jarmarku. Ten zahájí prvňáčci svým vystoupením v eurytmickém sále. Následně se otevřou dveře do tvořivých dílen, k lahodnému občerstvení a k nákupu ručně vyráběných výrobků. Budou se opékat hadi na ohni. Nebude chybět tradiční pletení pomlázek. Vystoupí Pěvecký sbor Cvrčci. Děti se přenesou do pohádkového světa skrze Duhové pohádky hrané ochotnickým souborem Copánek.

Fenomén Igráček
Kdy: Do 8. května denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 h
Kde Milevské muzeum
Vstupné: Dospělí 40 Kč, děti a důchodci 20 Kč, předem objednané dětské a školní skupiny 10 Kč / osoba
Nenechte si ujít výstavu pro celou rodinu Fenomén IgráčekK. Dozvíte se něco o historii, současnosti, vývoji a výrobě legendární hračky. Součástí výstavy jsou unikátní Igráčci v podobě člena řádu premonstrátů a figurka s maskou Bakuse. Vybrané Igráčky je možné i zakoupit.

Cyrano v Mirovicích
Kdy: V sobotu 25. března v 18 h
Kde: KD Mirovice
Vstupné: 100 / 50 Kč
Proč přijít: Zážitkem pro příznivce ochotnických divadel bude hudební monodrama na motivy dramatu Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu a starofrancouzských písní, které připravila Malá divadelní společnost Kostým. Hraje a zpívá Michal Boška. Hlediště bude upraveno formou divadelní kavárny s obsluhou.

Jarní jarmark
Kdy: V sobotu 25. března od 9 do 15 h
Kde: Městská knihovna Písek, pobytový dvůr
Proč přijít: Přivítejte jaro v v písecké knihovně a užijte si představení tvorby rukodělných řemeslníků, dílny pro děti i dospělé, hudební vystoupení.

Táborsko

S harmonikou pro radost aneb setkání harmonikářů v LadnéS harmonikou pro radost aneb setkání harmonikářů v LadnéZdroj: S harmonikou pro radost

I. Putování po táborských sklepech
Kdy: V sobotu 25. března od 11 do 18 h
Kde: Začátek v Galerii Ambit na nám. Mikuláše z Husi
Vstupné: 890 Kč
Proč přijít: Při tomto staroměstském sklepním putování zažijete to nejlepší ze Znojemska. Seznámíte se s víny prvního apelačního systému v ČR - VOC Znojmo. Husitské město se může pochlubit, že se v jeho historickém jádru nachází mnoho odlišných a zajímavých sklepů a sklípků. Pořadatelé se vynasnaží najít nové prostory, které vás překvapí. Obejít je můžete poslední dubnovou sobotu. Ve sklepích na vás budou čekat skvělá vína, za jejichž vznikem stojí nejlepší vinaři z Moravy a Čech. Spolu se vstupenkou obdržíte mj. skleničku, katalog vín, mapku sklepů a pak už můžete dle libosti putovat po táborských sklepích a degustovat skvělá vína.

Vynášení Morany
Kdy: Neděle 26. března od 14 h
Kde: Terasa před KD Veselí nad Lužnicí
Proč přijít: Vystoupení dětského folklórního souboru Ráček ze Soběslavi, průvod s Moranou k řece a návrat s novým lítem do kulturního domu.

Významní absolventi keramické školy v Bechyni
Kdy: Vernisáž v sobotu 25. března ve 14 h, výstava trvá do 4. června
Kde: Městské muzeum Bechyně
Vstupné: 50 a 40 Kč, skupiny 20 Kč
Proč přijít: Výstava děl významných absolventů místní známé keramické školy od nejstarších dob do současnosti (např. např. Uher, Hošek, Petr, Lichtág, Plachta, Simota, Příhoda, Škoda, Svoboda, Oliva, Benda, Samec, Martincovi, Fifka, Hanzálek, Škopková, Vachovi, Uhlík, Říhánek, Váňa, Novotný, Novák, Krejzová, Wernerová, Kosovi, Fábera, Dvořák, Shoonerová, Hůrka, Proško, Novague, Šedina a další) Výstava je součástí programu oslav 700 let města Bechyně.

Setkání harmonikářů a heligonkářů
Kdy: V sobotu 25. března od 13 h
Kde: KD Chýnov
Vstupné: 100 Kč
Proč přijít: Přijďte si užít odpoledne plné hudby, zpěvu, tance a dobré nálady.

Kreativní veletrh
Kdy: V pátek 24. března od 13 do 18 h a v sobotu 25. března od 9 do 18 h
Kde: KD Soběslav
Vstupné: Dospělí 50, senioři 10 Kč, děti a ZTP zdarma
Proč přijít: Tradiční dvoudenní veletrh kreativního tvoření na téma jaro a Velikonoce, čeká vás přehlídka nápadů pro děti i dospělé, dětské dílničky a workshopy.

Svišti v orchestřišti
Kdy: V pátek 24. března od 16.30 h
Kde: Městská knihovna v Táboře, knihovna pro dospělé
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Koncert mladých hudebníků ze ZUŠ Oskara Nedbala Tábor. Přijďte si je poslechnout do přízemí knihovny!

Jarní výstava
Kdy: Neděle 26. až úterý 28. března
Kde: Velký sál KD Veselí nad Lužnicí
Proč přijít: DDM Veselí nad Lužnicí zve na jarní výstavu, otevřeno je v neděli od 13 do 17 hodin, pondělí a úterý od 8 do 17 hodin.

Uzdrav se stravou
Kdy: Neděle 26. března od 10.30 – 16 h
Kde: Univerzita Tábor
Vstupné: 200 Kč za jeden nebo druhý kurz, obě části 350 KčProč přijít: Petra a Ota Reissovi posluchačům vysvětlí, jak připravit potraviny, aby nám prospívaly a uzdravily nás