Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Den památek 23. dubna 2022 v Muzeu krále železného a zlatého v Českých Budějovicích.Den památek v Českých Budějovicích.Zdroj: Svatomír Mlčoch

Mezinárodní den památek
Kdy: Sobota 22. dubna
Kde: centrum Budějovic
Proč přijít: Komentované prohlídky, přednášky, program pro rodiny s dětmi, volně přístupné objekty. K prohlédnutí bude třeba Hoch, Špalíček, plavecký stadion, tiskárna Karmášek nebo Koldům. Více info na retrobudejovice.cz.

Benefiční Modrý běh
Kdy: Sobota 22. dubna od 9.30 hodin
Kde: Safari resort Hluboká u Borovan
Proč přijít: Běh pro budějovické Autis centrum. Prvních 100 online registrovaných běžců se může těšit na dárek. Soutěžní kategorie pro celou rodinu s bohatou tombolou, pestrý doprovodný program, jímž provází herečka Dana Verzichová.

Sraz koloběžek
Kdy: Sobota 22. dubna od 13 hodin
Kde: Sraz pod Dlouhým mostem v Budějovicích
Proč přijít: Koloběžkáři zahajují sezónu 60kilometrovým výletem. Z Budějovic přes Boršov, Štěkře až na Kleť.

Aprílová jízda - Demolition Derby
Kdy: Neděle 23. dubna od 14 do 17 hodin
Kde: Výstaviště České Budějovice
Proč přijít: Závodit se bude ve stylu amerického derby, přihlásit se může každý od 18 let. Diváci uvidí několik rozjížděk, z nichž poslední pojízdné auto postoupí do finále.

Českokrumlovsko

Bývalá konírna na prvním zámeckém nádvoří.Bývalá konírna na prvním zámeckém nádvoří.Zdroj: NPÚ Č. Budějovice

Prohlídka zámecké konírny a sedlárny
Kdy: Sobota 22. a neděle 23. dubna od 10 do 16 hodin
Kde: Státní hrad a zámek České Krumlov
Vstupné: V rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel je vstup zdarma.
Proč přijít: Poutavá expozice Konírny a sedlárny se nachází na 5. zámecké nádvoří. Jejím nejpřitažlivějším artefaktem je schwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Pro zapřažené grošáky se dokonce dochovaly postroje včetně ozdobných sametových vyšívaných pokrývek. Další zajímavostí jsou slavnostní sáně tažené koněm v přepychovém postroji. Vystavené jsou také dochované čabraky, ohlávky, udidla, barokní sedla a další součásti jezdecké výstroje.

Sousedské trhy Křemže
Kdy: Sobota 22. dubna od 10 do 16 hodin
Proč přijít: Projekt sousedských trhů navazuje na dávnou tradici stánkového prodeje, který byl součástí kulturních a společenských událostí v Křemži na začátku a v první polovině 20. století. Podobně jako tenkrát se můžete přijít poveselit, potkat sousedy a známé a potěšit se koupí něčeho dobrého či pěkného. Těšit se můžete na lokální výrobky a produkty, prodej živých ryb, jídlo i pití. Doprovodný program nabízí: živou hudbu, bleší trh na radnici, navlékání minerálních náramků, skautské hry a úkol, pletení rasta copánků.

Jindřichohradecko

Českokrumlovský ilustrátor JIndra Čapek osobně okomentuje nedělní prohlídku jeho výstavy v krumlovských klášterech.Českokrumlovský ilustrátor Jindra Čapek vystavuje v Třeboni.Zdroj: Deník/Zuzana Kyselová

Brány památek dokořán
Kdy: V sobotu 22. dubna od 9 do 16 h
Kde: Třeboň
Proč přijít: Tradiční jarní akci k Mezinárodnímu dni památek a sídel, kdy se otvírají návštěvníkům zajímavé nebo jindy nepřístupné prostory historických památek, si užijete v Třeboni. Státní oblastní archiv v Třeboni nabízí v době od 9 do 11 a od 13 do 16 h volnou prohlídku prostor gotické kaple sv. Vincence a výstavních prostor archivu. Dům Štěpánka Netolického zve na časy od 10 do 12 a od 13 do 16 h slovy „Pojďte s námi do pohádky." Zažijete prohlídku unikátní výstavy Pohádkový svět Jindry Čapka za zlevněné vstupné. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Státní zámek Třeboň připravil v 10, 12 a ve 14 h komentované prohlídky trasy C - zámecká konírna, psí kuchyně a kasematy. Vstupné dle zámeckého ceníku. Kapacita prohlídky je 20 návštěvníků, v případě velkého zájmu je možné přidat prohlídky. Prošmejdit budete moci i dům čp. 105 na Masarykově náměstí. Stopětka nabídne v 10 a 14 h komentované prohlídky domu s ukázkou promítání ve dvoře. Vstupné dobrovolné. Kapacita prohlídek je omezená, rezervace možná na e-mailu: lucie.kukackova@trebon105.cz. Otevřená bude také Schwarzenberská hrobka, na volnou prohlídku kaple bez výkladu se můžete vydat v intervalech mezi placenými prohlídkami. Volná prohlídka s možným výkladem přítomného průvodce je připravená také ve hřbitovním kostele sv. Jiljí, a to v čase od 10 do 16 h.

Mezinárodní den památek a sídel na zámku
Kdy: V sobotu 22. a v neděli 23. dubna
Kde: Státní zámek Dačice
Proč přijít: O víkendu 22. - 23. 4. 2023 bude na oslavu Mezinárodního dne památek a sídel vstupné pro návštěvníky do 18 let zdarma.

Den Země
Kdy: V sobotu 22. dubna od 14 do 17 h
Kde: MŠ Za Lávkami Dačice
Proč přijít: Užijte si s dětmi zábavné odpoledne na téma Skřítci ve svém živlu. V areálu zahrady MŠ budou zkoumat oheň, vodu, zemi a vzduch. Těšit se můžete na rozdělávání ohně pravěkým způsobem, opékání špekáčků, vodní hrátky atd. V případě deště bude program omezen v prostorách MŠ.

Divadelní představení Sborovna
Kdy: V sobotu 22. dubna od 19 h
Kde: KD Koruna Nová Bystřice
Vstupné: 100 Kč
Proč přijít: Hořká komedie s názvem Sborovna se odehrává v „seniorsborovně“ na odborném řeznickém učilišti. Kantoři se snaží zvládnout naprosto nezvladatelné žáky, neboť padly všechny morální a etické hodnoty. Současná učňovská mládež je sice plná vulgarismů, ale ani učitelský sbor není ideální. Ředitel je zkorumpovaný flegmatik a sborovnou vládne cynismus. Žák Pivoňka a jeho finančně silní rodiče ovšem školu téměř rozvrátí. Na scéně se objevuje nová zástupkyně ředitele, kterou rodiče podplatí, a ta dosáhne toho, že dosavadní zástupkyni ředitel propustí. Učitelé jsou pobouřeni a rozhodnou se stávkovat, ale taková malá směšná stávka by sama o sobě určitě nic nezmohla… nebýt studentů. Divadelní komedii Sborovna z pera Jaromíra Břehového zahraje Divadelní spolek Vojan Studená - a mezi nimi i tři Novobystřičáci - v sobotu 22. dubna 2023 od 19.00 hodin v KD Koruna.

Jarní koncert
Kdy: V sobotu 22. dubna od 17 h
Kde: KD Střelnice, Jindřichův Hradec
Vstupné: Dobrovolné
Proč přijít: Základní umělecká škola Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci pořádá Jarní koncert S/w/inging saxophones a tanečního oboru

Suchdolský vejšlap
Kdy: V sobotu 22. dubna od 8.30 h
Kde: Suchdol nad Lužnicí
Vstupné: 100 Kč
Proč přijít: Město Suchdol nad Lužnicí pořádá pěší výlet do oblasti Dubovice. Komentářem ho doplní místní průvodce. Půjde se z Blatské Hajnice na Fabián, trasa je dlouhá cca 13 km. Odjezd autobusu v 8.30 hodin od infocentra v Suchdole nad Lužnicí.

Vítání ptačího zpěvu
Kdy: V neděli 23. dubna od 7.45 h
Kde: Frahelž
Proč přijít: Tradiční jarní ornitologická vycházka Třeboňskem zavítá tentokrát do oblasti Nadějské rybniční soustavy u Frahelže. Sraz účastníků bude v 7.45 h na vlakové stanici ve Frahelži.

Exkurze do přírodního parku Homolka–Vojířov
Kdy: V neděli 23. dubna od 9 h
Kde: Staňkov
Proč přijít: Dům přírody Třeboňska zve na vycházku do přírodního parku Homolka-Vojířov s místním znalcem Vladimírem Bednářem. Sraz účastníků bude v 9 h na severním okraji katastru obce Staňkov před turistickým přístřeškem, kde cyklotrasa č. 322 vchází do lesa. Na místě je možné parkování. Odtud povede Vladimír Bednář exkurzi lesními cestami okolo Staňkovského rybníka až k Bublavé skále a zpět. Celý okruh měří cca 15 km, je třeba mít vhodnou terénní obuv a svačinu (na trase není zajištěno občerstvení).

Salon textilního umění
Kdy: V pátek 21. dubna v 16 h
Kde: Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel v Jindřichově Hradci
Proč přijít: Udělejte si čas na vernisáž výstavy Salon textilního umění, která se bude konat v pátek 21. dubna od 16 hodin v Domě gobelínů, kulturních tradic a řemesel v Jindřichově Hradci. O doprovodný program se postarají žáci kytarového oddělení ZUŠ Vítězslava Nováka pod vedením paní učitelky Jany Musilové. Výstava potrvá do 26. listopadu

V proměnách světla / Fotostopa 2023
Kdy: Do 31. května / 31. srpna, kromě pondělí denně od 10 do 12 a od 13 do 17 h
Kde: Muzeum fotografie a moderních obrazových médií Jindřichův Hradec
Proč přijít: Výstava krajinářských fotografií Tomáše Holuba, jeho fotografování je primárně spojené s cestováním a pobytem v přírodě. Navštívil různé kouty světa, neméně rád objevuje i krásy naší krajiny, které se neotřelým způsobem snaží zachytit. Její atmosféru, klid, duši a propojení s lidmi. Často se vrací na ta samá místa a trpělivě čeká na ideální světelné podmínky, jako jsou ranní mlhy, červánky nebo dramatická oblačnost – světlo hraje v jeho fotografiích hlavní roli. Jeho práce si můžete prohlédnout do 31. 5. Současně začíná výstava reálných historických i současných policejních fotografií z míst činů pořízených kriminalistickými techniky a dalších artefaktů spojených s prací Jihočeské policie. Výstava s názvem FOTOSTOPA 2023, s podtitulem „Zločin nejen na fotografii“ potrvá do 31. 8.

Třeboňský zámek rozkvetl
Kdy: Do 23. dubna
Kde: Státní zámek Třeboň
Vstupné: 200 Kč
Proč přijít: Státní zámek Třeboň zve na tradiční květinovou výstavu Amaryllis, tentokrát do prostor rožmberských interiérů v termínu od 7. do 23. dubna. O víkendu 15. – 16. dubna můžete navštívit výstavu od 9 do 17 hodin. V dalších dnech jsou ve vyzdobených interiérech komentované prohlídky s rožmberskou tématikou v 10, 12 a 14 hodin.

Objevte skauting
Kdy: Do 31. května
Kde: Městské knihovna Jindřichův Hradec
Proč přijít: Výstava vás provede skautským životem jindřichohradeckého střediska Zlatá Růže. Těšit se můžete na fotky, které vyfotili nadějní mladí fotografové během skautských akcí.

Lego pod zámkem II.
Kdy: Do 27. května denně od 10 do 16 h
Kde: Zámecká galerie Třeboň
Vstupné: Dospělí 50, děti 40 Kč
Proč přijít: Odstartovala druhá Lego výstava Michala Plose v galerii třeboňského zámku. Návštěvníci uvidí několik nových věcí, které autor vytvořil od poslední výstavy. Děti se mohou těšit na hernu a stavařský úkol.

Řemesla pro Paříž
Kdy: Do 17. prosince kromě pondělí vždy od 10 do 12 a od 13 do 17 h
Kde: Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel v Jindřichově Hradci
Proč přijít: Na výstavě Řemesla pro Paříž uvidíte tapiserie podle návrhu Františka Kysely utkané v dílně Marie Hoppe Teinitzerové v Jindřichově Hradci, které získaly v roce 1925 Velkou cenu – Grand Prix v Paříži.

Pohádkový svět Jindry Čapka
Kdy: Do 24. června
Kde: Třeboň, Dům Štěpánka Netolického
Proč přijít: Jindra Čapek patří mezi nejvýraznější mezinárodně uznávané výtvarníky. Jeho život naplňuje převážně ilustrátorství, které s neuvěřitelným kouzlem oživuje příběhy knih pro děti i dospělé. Doma i v zahraničí oživil příběhy více než 70 knih, které vyšly v 25 světových jazycích na několika kontinentech. Své ilustrace vystavoval například v New Yorku, Tokiu, Madridu, Curychu, Benátkách atd. Největší výstavu v České republice měl v roce 2022 v Českém Krumlově, kde již téměř 20 let žije a tvoří. Další jeho velká výstava zavítala právě do Domu Štěpánka Netolického v Třeboni, kde bude k vidění do 24. června 2023. Na své si přijdou děti, protože k výstavě je připraveno několik hravých karet. Pomocí nich budou děti objevovat detaily ilustrací a mohou si vytvořit i vlastní pohádkovou postavu.

Již na sedmnáctý ročník Mezinárodního setkání harmonikářů se do píseckého Kulturního domu sjeli harmonikáři z Čech i ze zahraničí.Harmonikáři si dají dostaveníčko ve Skalách.Zdroj: Deník/Petr Brůha

Písecko

Den Země v Písku
Kdy: V pátek 21. a v sobotu 22. dubna
Kde: Písek
Proč přijít: Písek se vůbec poprvé přidá k celosvětové události Den Země. Písečáci z různých oborů a profesí spojili své síly a chtějí se během dvoudenního festivalu interaktivním způsobem věnovat lokálním aspektům životního prostředí, jež se dotýkají každého v Písku a jeho okolí. Bohatý program se bude odehrávat v Městské knihovně Písek a na Alšově a Havlíčkově náměstí. Kulturní program se chystá do kina Portyč, Divadla Pod čarou a Balzám café. Na co se můžete těšit? Prostřednictvím mikroskopů v pojízdné laboratoři Akademie věd odhalíte tajemství života v půdě. Na jarmarku si pochutnáte na dobrotách od lokálních výrobců. Seznámíte se s kvalitou vody z řeky a té, kterou pijeme doma. Na vlastní oči uvidíte hromadu odpadů, kterou vyprodukujeme a zároveň se dozvíte, co se s ní dá dělat. Poznáte blíže projekty místních žáků a studentů základních i středních škol, kteří chtějí přispívat k citlivějšímu přístupu k přírodě, která nás obklopuje. Účastnit se můžete tematicky zaměřených workshopů, navštívit inspirativní besedy nebo výstavy. Zjistíte rovněž, jak fungují společnosti města, jejichž činnost se životního prostředí dotýká, a zjistíte, co připravují v nejbližších letech.

Setkání harmonikářů
Kdy: V sobotu 22. dubna od 13 h
Kde: Skály, hospůdka
Vstupné: 100 Kč
Proč přijít: Přijďte si užít příjemnou zábavu, zazpívat si pěkně od podlahy a zapomenout na starosti. Václav Viktora s podporou místních pořádá v sobotu Setkání harmonikářů ve Skalách. Těšit se můžete na Šumaváky, Veselou heligonku a další harmonikáře.

Jak chutná Venezuela
Kdy: V sobotu 22. dubna od 9 h
Kde: Městská knihovna Písek, výcviková kuchyňka
Vstupné: 80 Kč, nutná rezervace
Proč přijít: Workshop z cyklu Bránou jazyků s námi vezme tentokrát účastníky do Jižní Ameriky. Kuchyňku provoní speciality z Venezuely. Přijďte si připravit s lektory něco exotického a obohaťte svůj jídelníček o netradiční recepty.

Běhochod se psem
Kdy: V sobotu 22. dubna od 9 h
Kde: Písek, start u hotelu OtavArena
Vstupné: 50 Kč
Proč přijít: Oblastní spolek Českého červeného kříže Písek pořádá první ročník akce Běhochod se psem. Na trať závodu kolem Otavy se mohou vydat jednotlivci se svými chlupatými parťáky, smečky(musí mít víc než sedm nohou) či dvojice vybavené na dog trekking sprint. Registrace psů od 9 do 10 h. Soutěž začíná v 10.30 h. Trať je dlouhá 2,9 km.

Pochod probouzející se přírodou
Kdy: V sobotu 22. dubna od 7.30 h
Kde: Milevsko, Kovářovsko
Proč přijít: 4. ročník turistického pochodu probouzející se přírodou Milevska a Kovářovska zavede účastníky na pěší trasy o délce 6, 10, 16 a 26 km, cyklisty čeká trať 28 nebo 40 km. Startuje se v době mezi 7.30 a 9. 30 h od domu kultury v Milevsku či v době od 7.30 do 10 h od restaurace Na křižovatce v Kovářově. Cyklisté odjíždějí v 8 h z Milevska. Do cíle v restauraci Na křižovatce v Kovářově je třeba dorazit do 16 h.

Procházka po zříceninách
Kdy: Ve čtvrtek 20. dubna od 17 h
Kde: Sborový dům ECM Protivín
Proč přijít: Setkání Protivínského vlastivědného klubu vás zavede na jihočeské zříceniny. Průvodcem bude Jiří Cukr, archivář Státního okresního archivu České Budějovice a vlastivědný pracovník. Společně navštívíte prostřednictvím současných fotografií všechny hradní zříceniny na území Jihočeského kraje (celkem 30 lokalit). Zavítáte na známá místa, ale prozkoumáte také lokality méně známé či zcela neznámé. Poodkryjete jejich historii, dávné majitele, stavební vývoj, zajímavé detaily, pověsti nebo ryze praktické věci jako dostupnost či atraktivitu pro dnešního turistu.

Od patchworku k textilním obrazům
Kdy: Do 29. dubna od úterý do pátku 13 –17 h, v sobotu 14 – 17 h
Kde: Galerie Portyč v Písku
Proč přijít: Kolekce je dílem členek Bohemia patchwork klubu, který jako spolek vznikl již v roce 2006 a od té doby soustřeďuje zájemkyně o textilní tvorbu. V prostorách Galerie Portyč v Písku jsou vystavena díla jak zhotovená klasickou technikou patchworku, tak díla zhotovená různými i méně tradičními textilními technikami, blížící se k autorskému vyjádření malby či kresby.

Muzeum plné milování
Kdy: Do 28. května denně mimo pondělí od 9 do 18 h
Kde: Prácheňské muzeum v Písku
Vstupné: 24 / 40 Kč
Proč přijít: Výstavy Milování v přírodě, Zamilovaný Písek a Květomluva – Květiny ve výtvarném umění. Jedna se podrobně zabývá intimním životem zvířat, druhá zkoumá podoby lidské lásky a to, jak se promítla do muzejních sbírek, třetí odhaluje skrytý význam květin ve výtvarném umění.

Fenomén Igráček
Kdy: Do 8. května denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 h
Kde Milevské muzeum
Vstupné: Dospělí 40 Kč, děti a důchodci 20 Kč, předem objednané dětské a školní skupiny 10 Kč / osoba
Nenechte si ujít výstavu pro celou rodinu Fenomén IgráčekK. Dozvíte se něco o historii, současnosti, vývoji a výrobě legendární hračky. Součástí výstavy jsou unikátní Igráčci v podobě člena řádu premonstrátů a figurka s maskou Bakuse. Vybrané Igráčky je možné i zakoupit.

Prachaticko

Kuličkový turnaj ve Starých Prachaticích.Kuličkový turnaj ve Starých Prachaticích.Zdroj: Zuzana Pelikánová, Karel Talafous, Marie Tomanová

Kuličkiáda ve Starých Prachaticích
Kdy: Sobota 22. dubna od 14 hodin
Kde: U hasičské zbrojnice ve Starých Prachaticích
Proč přijít: Užít si můžete nejen napínavý turnaj ve cvrnkání kuliček pro malé i velké, ale také doprovodný a hudební program.

Repatriace sýčků - šance nebo omyl?
Kdy: Pátek 21. dubna od 17 hodin
Kde: CEV Dřípatka Prachatice
Proč přijít: O tom, zda má smysl navracet sýčky, nejohroženější evropské sovy do krajiny, přednáší Jiří Vlček z Krajského úřadu v Plzni.

Vítání ptačího zpěvu 2023: Ornitologická vycházka
Kdy: Sobota 22. dubna od 8 hodin
Kde: Sraz účastníků na Hrašově louce u Husinecké přehrady
Proč přijít: Procházka jarní přírodou za ptačími hlasy pod vedením Pavla Světlíka a bratrů Vondrkových podél řeky Blanice směrem na Rechle. U srubu "U Kulíška" ukázka odchytu a kroužkování ptáků.

Přes Bobík do Bobíku
Kdy: Sobota 22. dubna od 8 hodin
Kde: Volary
Proč přijít: Klub českých turistů Volary pořádá 8. ročník hvězdicového turistického pochodu Přes Bobík do Bobíku. Start: odkudkoliv (např. Volary, Lenora, Zátoň), přes vrchol hory Bobík, zde dostanete kontrolní razítko a cíl je v recepci hotelu Bobík, kde na vás čeká účastnický list. Případné dotazy na tel. č.: 607107401, 725524311

Military death march
Kdy: Od pátku 21. dubna od 8 hodin do neděle 23. dubna do 14 hodin
Kde: Autokemp Vodník Vimperk, Radniční sál Volary
Proč přijít: Již desátý ročník extrémního dálkového pochodu věnovaného uctění obětí pochodu smrti pro všechny, kteří chtějí poznat, co v nich skutečně je. Civilisté, vojáci, policisté, hasiči, děti, senioři… můžou zkusit svoje síly při uctění památky židovských žen a dívek, které v roce 1945 absolvovaly pochod smrti z Grünbergu až do Volar. Památky všech, zemřelých i přeživších.

Upeč si svůj chléb
Kdy: Sobota 22. dubna od 10 hodin
Kde: Husinecká pekárna
Vstupné: 590 Kč
Proč přijít: Každý z účastníků si vyzkouší ruční hnětení těsta, výrobu chleba, bude sledovat proces kynutí a sázení do historické parní pece i pečení. V době čekání na kynutí bude připraveno občerstvení a každý z účastníků si odnese dva své jedinečné chleby - kvasový a podmáslový. Dozvíte se také vše o přípravě a udržování dobrého kvasu, typologii muk i technologii výstavby chlebových pecí a recepturách pro výrobu chleba. Rezervace na: obchod@husineckychleba.cz.

Oslava místní produkce
Kdy: Sobota 22. dubna od 10 hodin
Kde: Skalka Prachatice
Proč přijít: Letošní první Oslava místní produkce se bude konat na Den Země na Skalce u kapličky na konci Šeříkové ulice. Těšit se můžete na první jarní úrodu a sazenice, sladké i slané občerstvení a řemeslnou dílnu pro děti.

Country mánie
Kdy: Sobota 22. dubna od 18 hodin
Kde: Sál Národního domu v Prachaticích
Proč přijít: Přehlídka country souborů s country bálem a country kapelou Patrola z Českých Budějovic.

Vodník Česílko
Kdy: Neděle 23. dubna od 15 hodin
Kde: Městské divadlo Prachatice
Proč přijít: Pohádkový příběh pro dětské diváky v podání Divadla Scéna ze Zlína.
Vstupné: 80 korun

Andersenovy pohádky
Kdy: Neděle 23. dubna od 15.30 hodin
Kde: Městské kulturní středisko Vimperk
Proč přijít: Divadelní představení pro děti, při kterém budou z pokladů pana Andersena vyloveny tři pohádky. Jsou to Císařovy nové šaty, Slavík a Princezna a hrášku.
Vstupné: Dospělí 70 korun, děti zdarma

Pouťový koncert
Kdy: Neděle 23. dubna od 11.30 hodin
Kde: Kostel sv. Vojtěcha Lštění
Proč přijít: Sváteční hudba čtyř prachatických klarinetistů Jan Hovorky, Petra Chalupského, Tomáše Janouška a Víta Neužila, doplněná zpěvem Petry Sovové a mluveným slovem Marcely Haspeklové. Překrásnými prostory kostela zazní skladby různých hudebních stylů a období, navazující na nedělní mši, která se bude konat před koncertem Klarinetového souboru Prachatice.

Strakonicko

Obrázky Ivy Hüttnerové, které jsou plné  pohody a laskavého humoru, můžete vidět také na výstavě ve Strakonicích. Ilustrační foto.Obrázky Ivy Hüttnerové, které jsou plné pohody a laskavého humoru, můžete vidět ve Strakonicích. Zdroj: Deník/Petra Lejtnarová

Obrázky Ivy Hüttnerové
Kdy: Do neděle 23. dubna 2023, 9 – 17 hodin
Kde: Muzeum středního Pootaví Strakonice
Vstupné: 40/20 Kč
Proč přijít: Přijďte si prohlédnout obrázky pražské malířky a herečky Ivy Hüttnerové. Vystudovala DAMU a je sběratelkou starých předmětů z domácností a její romantický pohled na svět kolem nás a na idylku "starých dobrých časů" se odráží i v jejich obrazech i grafikách. Jsou plné drobných lidských příběhů, pohody a laskavého humoru dob dávno minulých. Její díla jsou zastoupena v mnoha soukromých sbírkách, ale i v expozicích naivního umění v zahraničí.

Benefiční koncert pro vodňanskou věž, Abwum České Budějovice
Kdy: Pá 21. dubna 2023 od 19.00 hodin
Kde: Kostel Narození Panny Marie, náměstí Svobody Vodňany
Proč přijít: Koncert Komorního pěveckého sdružení Abwum pod vedením sbormistryně Ludmily Dvořákové (Burdové). Výtěžek bude věnován na opravu vodňanské věže.

Táborsko

Táborské korzo v neděli přilákalo davy.Táborské korzo.Zdroj: David Peltán

Korzo Pražská - Klokotská 2023
Kdy: V neděli 23. dubna od 14 do 22 h
Kde: Tábor
Vstupné: Přijměte vřelé pozvání a přijďte se poveselit, projít uličkami i promenádou starého města a vychutnat si jarní Tábor. Centrum se předposlední dubnovou neděli uzavře motoristům a zcela otevře volnému pohybu korzistů. Řeknětě kamarádům, babičkám, dědečkům, dětem i mazlíčkům, hoďtě se do gala a přijďte si to s námi užít. Dress code: květena a jarní barvy. A co nás dalšího čeká? Hudba, tanec, šifrovačky, divadlo, jídlo a pití co jen hrdlo ráčí, sousedé, milí lidé, benefice a blešáky! Pojďte poznat staroměstské sousedy a podnikatele, kteří se v neděli přesunou do ulic s rozličnými aktivitami!

Veselský maraton
Kdy: V sobotu 22. dubna od 8.30 h
Kde: Řeka Lužnice
Vstupné: 200 Kč při přihlášení do 18. 4., 300 Kč při přihlášení na startu
Proč přijít: Vodácký oddíl Kotva při DDM Veselí nad Lužnicí pořádá 30. ročník Veselského maratonu. Startuje se z vodáckého tábořiště v Suchdole nad Lužnicí, cíl je v kempu pod jezem Krkavec ve Veselí nad Lužnicí.

Běh pro hospic
Kdy: V neděli 23. dubna od 12 h
Kde: Žižkovo náměstí, Tábor
Startovné: 50 Kč / dítě, 100 Kč / dospělý, 100 Kč / 1 dospělý + 1 dítě
Proč přijít: I v letošním roce se poběží pro hospic, i když pouze ve zkrácené a symbolické verzi. Ale v centru veškerého táborského dění na akci Korzo Pražská – Klokotská. Start bude u stánku Domácího hospice Jordán na Žižkově náměstí ze strany z ulice Pražská. Poběží se na dlažebních kostkách (cca 50 metrů). Běh je vhodný pro všechny věkové kategorie, kočárky nevyjímaje. Každý běžec obdrží sladkou medaili! Startovné bude využito na péči o nevyléčitelně nemocné, kteří s pomocí hospice mohou být doma. Běžet se dá i virtuálně.

Loutkohrátky
Kdy: V sobotu 22. dubna od 13 do 17.30 h
Kde: Tábor, nám. Mikuláše z Husi
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Šestý ročník loutkového divadla se bude konat na malém historickém náměstí Mikuláše z Husi v Táboře. Program nabídne loutkové pohádky, příběhy, zábavu a kreativní dílny. Začíná Malé divadélko Praha s pohádkou O kohoutkovi a slepičce, po něm hraje Loutkové divadlo Kozlík Vodnickou pohádku, staročeské představení plné písniček. Malé divadélko Praha se vrátí na scénu s pohádkovým příběhem doprovázeným živou hudbou O Palečkovi a program uzavře klasická česká loutková pohádka Jak šel Kozlík do světa v podání Loutkového divadla Kozlík. Těšit se můžete ale i na flašinetáře, balónkovou dílnu, svět her, pohádkový kolotoč, loutkový ateliér či školu žonglování.

Móda elegantních dam
Kdy: V sobotu 22. dubna od 19 h
Kde: Kulturní dům Bechyně
Vstupné: 250 Kč
Proč přijít: Módní přehlídka konfekčních modelů, které předvedou elegantní dámy, jež zastávají jinou profesi a módu vyznávají jako svého koníčka.

Jarní burza
Kdy: V sobotu 22. dubna od 9 do 12 h
Kde: KD Veselí nad Lužnicí
Vstupné: Prodávající 100 Kč, nakupující zdarma
Proč přijít: Přijďte prodat, co se Vám nehodí nebo koupit zajímavé kousky za výhodné ceny. Sraz pro prodávající v 8 hodin, nutná předchozí rezervace stolů.

Snoubení sýrů s čajem
Kdy: V pátek 21. dubna v 18 h
Kde: KD Veselí nad Lužnicí
Vstupné: 500 Kč
Proč přijít: V tématickém večeru vás o tom, že sýry a čaje se spolu skvěle snoubí, přesvědčí sýrařský odborník Jiří Kopáček, tentokrát společně s čajovými mistry ze společnosti Good Tea. Počet míst je omezen, nutná předchozí rezervace.

Rytířova dcera
Kdy: V pátek 21. dubna v 19 h
Kde: Sokolovna Planá nad Lužnicí
Vstupné: Dobrovolné
Proč přijít: Zdravá Planá a skupina Nechtěnců uvádí obnovenou premiéru středověkého sitkomu z pera Petra Tomšů a v režii Dušana Menšíka Rytířova dcera.

Jarní taneční dílna
Kdy: V sobotu 22. dubna od 15 h
Kde: Tábor, Centrum Života, Dobrovského 729/2
Vstupné: Na místě 750 Kč
Proč přijít: Navštivte tříhodinový taneční workshop pro ukotvení se ve svém životě a radost předjarních dní. Taneční dílna je určena pro všechny, muže a ženy, každého věku, se zkušeností i bez. Na setkání si budete povídat a sdílet v kruhu, čeká vás dostatek času na volný tanec, interaktivní cvičení a průzkum možností v pohybu, sdílení ve dvojicích a ve společném kruhu.

Výstava církevních textilií
Kdy: Do 30. června
Kde: Muzeum Fara Planá nad Lužnicí
Proč přijít: Malé plánské muzeum zve na výstavu Krása starých církevních textilií a předmětů z poutí.