Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Tradiční masopust Ilustrační fotoTradiční masopust Ilustrační fotoZdroj: Deník/Radka Doležalová

Masopust v Nových Hradech
Kdy: Sobota 18. 2., 8:00, 19:00
Kde: Město a večer Hotel Máj
Za kolik: večerní zábava 200 korun
Proč přijít: Uvidíte růžičkovou, jalovcovou a slaměnou koledu, hrát budou Písečanka, Chmelařinka a Kameňáci. Na večerní taneční zábavě zahrají Jižani a Midi. V neděli po skončení koledy bude pohřeb Masopusta.

Punkový večer v Žižkárně
Kdy: Sobota 18. 2., 18:00
Kde: Žižkárna České Budějovice
Za kolik: 150 korun
Proč přijít: Pokud si chcete užít sobotní večer plný energických kapel, doražte. Hrát budou Demo Version, Úraz Proudem, Res Publica Porcos, Stroj Mimo Provoz.

Běla mezi včelami
Kdy: Neděle 19. 2., 15:00
Kde: Zámecké divadlo v Týna nad Vltavou
Za kolik: 50 korun
Proč přijít: Dětský festival amatérských divadel pokračuje. Budějovický divadelní spolek J. K. Tyl představí kouzelný svět včelího úlu a rušného života, který se v něm odehrává. Naučná pohádka plná písniček pro děti i dospělé vypráví o dívce Běle, která se promění ve včelku.

Masopust
Kdy: Sobota 18. 2., 9:00
Kde: Ševětín
Za kolik: 160 korun, pro masky 120 korun
Proč přijít: Masopustní průvod začíná na náměstí, od 19.30 je masopustní veselice v kulturním domě. K tanci a poslechu hraje Klasik kvartet.

Českokrumlovsko

ck tipy masopust ilustračníRůžičková koledaZdroj: zug

Růžičková koleda v Hořicích na Šumavě
Kdy: Sobota 18. 2., 8:00
Kde: Hořice na Šumavě
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: V sobotu požádá růžičková koleda na návsi v Hořicích na Šumavě místního starostu o povolení koledovat a poté se vydá na celodenní obchůzku po obci. Ve 12.00 h vyrazí slaměná koleda po osadách, aby se v 16.00 h nakonec obě koledy sešly na náměstí na svém tradičním setkání. Večer ve 20.00 h začne v kulturním domě masopustní zábava, k poslechu a tanci hraje skupina Takton a připravená bude i tombola.

Masopustní veselí ve Větřní
Kdy: 18. 2., 10:00
Kde: Větřní
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Masopust s průvodem, karnevalem a maškarní tancovačkou chystají ve Větřní. Sraz všech účastníků, kteří se chtějí vydat do průvodu, je v 10 hodin u městského úřadu, odkud se vydají na obchůzku městem. Pro nejmenší je od 16.00 nachystaná maškarní karnevalová diskotéka v tělocvičně ŽS a MŠ Větřní. Dospělí se mohou na maškarní tancovačku s kapelou a tombolou v restauraci Slavie těšit od 20 hodin (rezervace je nutná).

Jindřichohradecko

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Olga Růžičková

Výprava za sovím houkáním
Kdy: Sobota 18. února, 17:00
Kde: Sraz u kiosku u Schwarzenberské hrobky v Třeboni
Proč přijít: Třeboňská záchranná stanice zve všechny zájemce na druhý ročník Výpravy za sovím houkáním. Vydejte se do parku u třeboňské Schwarzenberské hrobky na večerní vycházky s povídáním o sovách a poslechem jejich hlasů v terénu. Právě nyní je ideální doba k poslechu typických sovích hlasů, jež provází námluvy a obhajobu hnízdních teritorií. Těšit se můžete i na setkání s netradičním průvodcem, ochočeným puštíkem Bíbou. Je dobré se teple obléci, hodit se může i baterka. V případě silnějších srážek nebo silného větru se akce neuskuteční se uskuteční, protože ve špatném počasí sovy nehoukají.

Masopustní reje
Kdy: Sobota 18. února, 8:30
Kde: Tušť
Proč přijít: Na tradiční obchůzku místních stavení se vydá masopustní průvod v Tušti u Suchdola nad Lužnicí. Sraz masek je v době od 8.30 do 9.30 h u hospody na Bůrku. Koledníci se budou veselit také v nedalekých Dvorech a na Klikově.

Přehlídka masek a kejklířů
Kdy: Sobota 18. února, 14:00
Kde: Náměstí Stráž nad Nežárkou
Proč přijít: Každoroční masopust vypukne v sobotu odpoledne na náměstí Emy Destinnové ve Stráži nad Nežárkou. Sraz masek je ve 13.30 hodin u radnice. Užijete si průvod masek a kejklířů, hudbu a tanec, cirkus Chůdadlo a zabijačkové hody. Ovar a polévka jsou zdarma.

Průvod ulicemi Deštné
Kdy: Sobota 18. února, 8:00
Kde: Deštná
Proč přijít: Masopustní průvod bude skotačit také v ulicích Deštné Startuje už v 8 hodin u hasičárny a vrací se sem v poledne na vepřové hody. Večer ve 20 hodin začíná v místním kulturním domě myslivecký večírek.

Hasičský ples
Kdy: Sobota 18. února, 20:00
Kde: Kulturní dům Slavonice
Vstupné: 200 korun
Proč přijít: SDH Slavonice ve spolupráci s městem Slavonice vás srdečně zvou na hasičský ples. K tanci a poslechu hrají Kalíšci a Dixie.

Dětský maškarní karneval
Kdy: Sobota 18. února, 14:00
Kde: Vinárna kulturního domu v Suchdole nad Lužnicí
Proč přijít: Město Suchdol nad Lužnicí pořádá v sobotu dětský maškarní karneval. Těšit se můžete na soutěže, nejlepší masky si odnesou ceny. Moderuje DJ Matyáš Palkovič.

Prachaticko

Pochovávání Bakuse, ilustrační fotoPochovávání Bakuse, ilustrační fotoZdroj: Deník/Vladimír Klíma

Masopust v Lipovicích
Kdy: Sobota 18. února, 9:00
Kde: Lipovice
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Průvod masek projde v devět hodin dopoledne obcí Lipovice, kolem poledne se veselí přesune do osady Čabrakov a zhruba hodinu po poledni pak projde částí osady Konopiště. K závěrečné taškařici zvou maškary do Konopišťské hospody. Sraz masek je ve společenské místnosti Obecního úřadu v Lipovicích v 8.30 hodin.

Pochovávání Bakuse aneb Tragédie masopustu v Žernovicích
Kdy: Neděle 19. února, 14:00
Kde: Žernovice u Prachatic
Za kolik: 50 korun
Proč přijít: Jen jednou za několik let připravují Žernovičtí tradiční lidovou masopustní veselohru s hudebním doprovodem. Všichni zúčastnění mají sraz ve 14 před žernovickou hasičskou zbrojnicí. Od 15 hodin je v Žernovické hospodě připraven karneval pro děti, kam je vstupné dobrovolné.

Strakonicko

Řada obcí na Strakonicku se chystá na masopust. Ilustrační foto.Masopustní veselí je v plném proudu. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/ Lenka Pokorná

Masopust v Blatné
Kdy: Sobota 18. 2., 14:00
Kde: Blatná
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Do masopustního průvodu se můžete vydat v Blatné, sraz masek je ve 13 hodin u Kaplanky. Ve 13.45 hodin se koná představení tradičních masek původ, následuje rozsudek nad Bakchusem a průvod ulicemi města. Na 15. hodinu je naplánované masopustní veselí před hospodou U Datla. Čas 15.30 až 17.00 hodin bude patřit dětem, pro které se v blatenském komunitním centru koná karneval.

Bakus v Sedlici
Kdy: Sobota 18. 2., 9:30
Kde: Sedlice
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Bakus (Masopust) se chystá v Sedlici nedaleko Blatné. Masky se sejdou v 9.20 před radnicí, aby požádaly místního starostu o povolení k průvodu. V 10 hodin se zvesela vydají od domu k domu, aby se přibližně v 15. 45 hodin zase vrátily před radnici, kde se bude konat pohřbení starého Bakuse a narodí se tu nový.

Táborsko

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník

Masopust v Měšicích
Kdy: Sobota 18. února, 10:00 až 22:00
Kde: Špejchar Měšice od 10:00, průvod přes celé Měšice, Hostinec pod Kaštanem od 16:00
Vstupné: dobrovolné
Proč přijít: Oslavme společně blížící se konec zimy a příchod jara obnovením tradice masopustu v Měšicích! Připravte si karnevalovou masku a přijďte dopoledne ke špejcharu posilnit se na průvod. Masopustní výprava vyrazí v poledne a postupně projde celé Měšice za doprovodu muzikantů, tance a zábavy! Těšit se můžete na tradiční masopustní pokrmy, pivo i teplé nápoje.

Prohlídky se strážníky městské policie
Kdy: Sobota 18. února, 10:00 a od 15:00
Kde: Galerie 140, Koželužská 140, Tábor
Vstupné: 20/40 korun
Proč přijít: Můžete se vydat spolu se strážníkem na komentované prohlídky výstavy 30 let se strážníky aneb Naše práce je pestřejší než se zdá. Výstava představuje práci Městské policie Tábor. K vidění budou ukázky jejího vybavení a techniky (např. moderní odchytové techniky) a mnoho fotografií jak z přímého výkonu služby, tak z preventivních akcí pro děti.

Spinningový maraton pro hospic
Kdy: Sobota 18. února, 9:00 do 17:00
Kde: Spinning centrum SPINATTIC, Kotnovská 135, Tábor
Vstupné: Minimální doporučené startovné 250 korun/hodina/kolo
Proč přijít: Přidejte se ke sportovně-společenskému happeningu. Jízdou na spinningovém kole podpoříte Domácí hospic Jordán a tím pomůžete nevyléčitelně nemocným. Celé vstupné bude věnováno na péči o pacienty hospice. Kolo si na vybranou hodinu můžete rezervovat u Aleny Brent na telefonu 770 113 013.

Historicko-vlastivědná vycházka se Sobotníky
Kdy: Sobota 18. února, 14:00
Kde: Sraz na náměstí Mikuláše z Husi v Táboře
Proč přijít: Během procházky městem se dozvíte leccos zajímavého o počátcích Československé církve husitské ve městě.

Písecko

Milevské maškaryMilevské maškaryZdroj: Archiv Deníku

Milevské maškary po 161.
Kdy: Sobota 18. února po celý den
Kde: Milevsko
Vstupné: V předprodeji (do 17. 2.) 60 korun, na místě 80 korun, děti do 12 let a ZTP zdarma
Proč přijít: Milevsko v sobotu opět ožije maškarním ruchem. Letos to jej již neuvěřitelných 161 let, kdy Milevské maškary spatřily světlo světa. Hlavní program se odehraje v sobotu na milevském náměstí, kde od 9 hodin můžete navštívit masopustní jarmark a zabijačkové hody. Nebude chybět ani doprovodný program na pódiu.Po celý den je také možné navštívit Muzeum milevských maškar se stálou expozicí věnovanou největšímu masopustu v ČR. Samotný průvod vyjde ve 14 hodin od domu kultury a po tradiční trase (ul. Nádražní, Havlíčkova, aut. Nádraží, Riegerova ul.) dorazí okolo 15. hodiny na náměstí E. Beneše. Celým dnem nás provede známý a oblíbený publicista a moderátor Václav Žmolík. Pořadateli akce jsou Maškarní sdružení v Milevsku a Dům kultury Milevsko.

Oživená masopustní tradice
Kdy: Sobota 18. února od 14 hodin
Kde: Sokolovna Mirotice
Proč přijít: Velkolepý průvod maškar vypraví už podvanácté Sokol Mirotice. Všichni noví účastníci jsou vítáni, především ti s vlastními maskami, lze si ale po domluvě některé i půjčit.

Přednáška o sexu zvířat
Kdy: Čtvrtek 16. února, 16:00
Kde: Přednáškový sál Prácheňského muzea v Písku, vstup přes nádvoří bývalé OA
Proč přijít: O ty nejzajímavější poznatky o sexu zvířat se s posluchači podělí zoolog Jiří Šebestian. Na nejdůležitější akt na světě se podíváte pohledem zoologů brzy také v putovní expozici Milování v přírodě. Ta se otevře v muzeu za dva týdny.

Beseda nad protivínskými kronikami vážně i nevážně
Kdy: Čtvrtek 16. února, 17:00
Kde: V klubovně Domu s pečovatelskou službou v Protivíně
Vstupné: Pro nečleny klubu 30 korun
Proč přijít: 65. setkání Protivínského vlastivědného klubu s Věrou Křišťálovou se bude věnovat místním kronikám.