Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Oblíbená městská slavnost Město lidem, lidé městu odstartovala v pátek v Českých Budějovicích.Oblíbená městská slavnost Město lidem, lidé městu.Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Město lidem, lidé městu
Kdy: pátek 25. srpna od 13 h do soboty 26. srpna 23 h
Kde: budějovické ulice centra
Proč přijít: Multižánrový festival v ulicích. Centrum města pokryje několik set metrů živé trávy, ve vzduchu visí barevné deštníky a lampiony, ulice zaplní vůně vybraných gastronomických pokrmů, pražené kávy a čerstvých květin. Kromě návštěvníků vyrazí do ulic i akrobati, zpěváci, muzikanti, herci, artisti, malíři, kuchaři, baristi, kadeřníci, floristi, návrháři, architekti a sportovci.

Energie pro kulturu
Kdy: pátek 25. srpna od 16.30 h, v sobotu 26. srpna od 14 h
Kde: Sokolský ostrov v Budějovicích
Proč přijít: Dva dny plné živé hudby a divadelních představení od regionálních i známých umělců, mezi nimiž nebudou chybět Poetika, Oceán a Snowflakes. V pátek: 16.30-17.30 Oceán, 18.30-19.30 Poetika, 20.30-21.30 Mirai, v sobotu 14.00-14.30 Živelná pohroma - Domov sv. Anežky, 17.00-18.00 Kujme Pikle Band, 20.30-21.45 Snowflakes: živý trailer k filmu Amerikánka. Ve stanu v sobotu: 14.30-16.00 kreativní workshop Jeleni nelení, 16.00-17.00 Člověk a svět energie - Divadlo ÚdiF, 18.00-19.00 Koňmo - Vyprávění starého vlka aneb Pravda o Karkulce. Vstup zdarma.

Bitva o Slamburk
Kdy: sobota 26. srpna od 10 do 18 h
Kde: klášterní zahrada v Borovanech
Proč přijít: Slamburk je hrad postavený z balíků slámy. Bitva o Slamburk je celodenní tématická akce pro děti, kde si mohou hrát na rytíře a dobývat hrad. Čeká vás den plný rytířských her a soutěží. Zájemci mají možnost přihlásit se do jedné ze čtyř rytířských družin. Své dovednosti a obratnost mohou prokázat v 25 disciplínách. Tři bitviště, šest střeleckých disciplín a další soutěže pro jednotlivce, dvojice i skupiny. V závěru dne se strhne bitva o samotný hrad Slamburk. Nejlepší lukostřelci si mohou vysoutěžit právo zápalným šípem zapalovat Sokolí hrádek. Akci ukončují místní dobrovolní hasiči.

Hradozámecká noc
Kdy: sobota 26. srpna
Kde: hrad Nové Hrady
Proč přijít: Večerní hrané prohlídky budou věnovány skromným počátkům později slavného rodu Harrachů. Vydáte se za ním do 14. století, kdy většina zdejšího kraje včetně hradu patřila mocnému rodu Rožmberků. Vedle nich a jejich poddaných zde žila i drobná šlechta, která musela se svými mocnými sousedy nějak vycházet, a to po dobrém, či zlém. Kostýmované hrané prohlídky "Skromné počátky slavného rodu" začínají v 19, 19.30, 20, 20.30, 21 a 21.30 hodin. Vstupenky za 180 korun je možné zakoupit v on-line prodeji na webových stránkách hradu anebo přímo v pokladně.

Českokrumlovsko

Krumlovská serpentina 2022, závod Poháru ČR ve slalomu minikár.Krumlovská serpentina 2022, závod Poháru ČR ve slalomu minikár.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Krumlovská serpentina 2023
Kdy: Sobota 26. srpna
Kde: Serpentina na Špičáku, třída Míru Český Krumlov
Proč přijít: Motokáry - tento bezmotorový sport je velice populární zejména mezi dětmi a mládeží. ÚAMK Automotoklub Rallye Český Krumlov zve na závod ve slalomu minikár. Připraveno je pět kategorií od 4 let až po dospělé. Na všechny čeká trať dlouhá 390 metrů s klesáním 29 metrů a startem před bývalým hotelem Vyšehrad.

Kaplické slavnosti 2023
Kdy: Pátek 25 a sobota 26. srpna
Kde: městský park
Proč přijít: Kaplické slavnosti mají letos téma Cesta kolem světa. Ale zdaleka nebudete potřebovat 80 dní k tomu, aby jste nasáli atmosféru jiných kultur, ochutnali cizokrajná a tradiční jídla, zatančili si ve zvuku kastanět a užili si další zajímavý program. Páteční večer startují Kaplické slavnosti od 18 h. Připraveno několik food trucků s výběrem zajímavých jídel, které pak můžete vyrazit vytančit na kapelu Hrajeto a následně na diskotéku, o kterou se postará dj Svan Lay. Sobotní dopolední program na Kaplických slavnostech startuje v 10.30 a jeho část bude zcela věnována dětem. Program plný interaktivních workshopů, her a zábavy se stane jejich vlastní cestou kolem světa.

Strakonicko

Staročeská konopická v Malenicích 22. srpna 2020.Staročeská konopickáZdroj: Václav Dejmek

Oslavy Mladějovice
Kdy: Pátek 25 a sobota 26. srpna
Kde: Sportovní hřiště, obec a bývalá škola Mladějovice
Proč přijít: Poslední srpnový víkend bude v Mladějovicích patřit oslavám. Kulatiny, 120 let od založení, slaví místní sbor dobrovolných hasičů, 110 let si připomenou místní ochotníci, 120 let uplynulo od časů, kdy místní školu navštěvoval Josef Skupa a 725 let si připomíná i sama obec. První část programu se odehraje na sportovním hřišti už v pátek 25. srpna, je to divadelní představení DS Skupa Mladějovice Kdo uvaří večeři. Začátek je ve 20.30 hodin, vstupné je 100 Kč. Na sobotu 26. srpna je plánované setkání rodáků a přátel obce Mladějovice. Od 13.30 hodin se vydají hasiči na pochod obcí, budou jim předána zasloužená ocenění a lidé se mohou těšit i na ukázku techniky integrovaného záchranného systému. Svátečním odpolednem bude v Mladějovicích provázet kapela Keramička a od 19.30 hodin se můžete těšit na taneční zábavu s kapelou Restart. V průběhu oslav bude navíc ve staré škole přístupná výstava s názvem Vzpomínky na Staročeskou konopickou.

Staročeská konopická v Česticích
Kdy: Sobota 26. srpna od 14 hodin
Kde: Zámek v Česticích
Proč přijít: Na tradiční lidovou vesnickou zábavu, která je pořádaná na znamení ukončení sklizní v závěru léta, zve obce Čestice, Český svaz žen Čestice, SDH Čestice a místní kulturní spolek. Po konopické se můžete těšit i na večerní zábavu s kapelou Scéna, která začíná v místním sále od 19 hodin.

Prachaticko

Stachy opět chystají Houbové slavnosti.Stachy chystají Houbové slavnosti.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Houbové slavnosti
Kdy: Sobota 26. srpna od 8 hodin
Kde: park ve Stachách
Proč přijít: Tradiční oslava bud v šumavském městečku, kde pravé hříbky rostou na náměstí začíná v osm hodin ráno lesní vycházkou s mykologem. V čase od devíti do dvanácti hodin si mohou užít děti dětský houbový den na stašském fotbalovém hřišti. V době od deseti hodin ráno do pěti odpoledne je připravena výstava hub a ochutnávka houbových jídel. Od dvou do šesti odpoledne budou vyhrávat harmonikáři a v sedm hodin pak kapela Hartl Band.

Koncert klarinetů
Kdy: Neděle 27. srpna od 15.30 hodin
Kde: Kostel sv. Anny na Libínském Sedle
Proč přijít: Letní koncert, tedy tradiční setkání Klarinetového souboru Prachatice s posluchači se i letos koná na sklonku letních prázdnin. V kostele sv. Anny na Libínském Sedle si milovníci hudby mohou poslechnout známé melodie v podání klarinetistů Jana Hovorky, Petra Chalupského, Tomáše Janouška, Víta Neužila a zpěvačky Petry Sovové.

Písecko

Výstava květin v Čimelicích. Ilustrační foto.Výstava květin v Čimelicích. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Stanislava Koblihová

Bartolomějské posvícení a Milevské slavnosti
Kdy: od čtvrtka 24. do neděle 27. srpna
Kde: DK Milevsko, Bažantnice
Proč přijít: Páteční rockový program v parku Bažantnice odstartuje v 18.30 hodin. Představí se kapely Abraxas, Paradoxy, Fantom a Fusky Dus. Rodinná sobota v Bažantnici nabídne bohatý program pro děti i dospělé. Od 10 do 18 h je připravena i dětská scéna. Chybět nebude soutěž o nejlepší posvícenský koláč. Vzorky doneste v neděli 27. srpna do amfiteátru DK Milevsko, kde příjem soutěžních koláčků probíhá od 13 do 13.30 h. Porota z řad veřejnosti pak vybrané dobroty ohodnotí a tři nejlepší se mohou těšit na poukazy od Jednoty SD Milevsko. Vyhlášení vítězů bude ve 14.15 hodin.

Výstava květin
Kdy: od čtvrtka 24. do neděle 27. srpna
Kde: areál zahradnictví Zámecká zahrada Čimelice
Proč přijít: Výstava nabídne bohatý program i pestrou podívanou na barevné květy. Jedná se o jednu z mála podobných zahradnických akcí v Čechách, kde kromě originálních aranžovaných expozic uvidí návštěvníci téměř kompletní zahradnický sortiment rostlin a nejrůznější doplňky do zahrady.

Jindřichohradecko

Veteránská soutěž Cesta kolem Světa.Veteránská soutěž Cesta kolem Světa.Zdroj: Deník/Jana Urbanová

Cesta kolem Světa 2023
Kdy: sobota 26. srpna
Kde: Chlum u Třeboně, Třeboň
Proč přijít: Zábavně orientační závod historických vozidel. V 8.30 hodin se v Chlumu uskuteční výstava těchto skvostů a v 9.30 hodin bude slavnostně odstartováno. Od 11 do 14 hodin bude možné vidět historická vozidla i na třeboňském náměstí.

Opera na zámku
Kdy: v sobotu 26. srpna od 20 hodin
Kde: Zámek v Jindřichově Hradci
Proč přijít: Třetí nádvoří zámku vtáhne diváky do děje opery Giuseppe Verdiho Nabucco. V hlavních rolích jubilejního 20. ročníku jindřichohradecké opery pod širým nebem se představí basista Franz Hawlata, host Metropolitní opery v New Yorku, Královské opery v Londýně, Bavorské státní opery v Mnichově. Vstupenky na představení jsou k dispozici v pokladně KD Střelnice nebo on-line na www.kultura.jh.cz.

Táborsko

Triatlonový závod Morkovské chlap. Ilustrační fotoTriatlon obsadí pískovny. Ilustrační fotoZdroj: se svolením Pavla Micha

Jsme s Tebou, ŠKOFJA LOKO
Kdy: v neděli 27. srpna od 17 do 21 h
Kde: Tábor - Pintovka
Proč přijít: Dobročinný koncert na podporu slovinského města stiženého povodněmi. Vystoupí SWING BAND TÁBOR a další táborské kapely a muzikanti.

Rekreační triatlon Betonový muž a žena aneb Co muž nestihne, žena dožene
Kdy: v sobotu 26. srpna
Kde: Velká pláž na veselských pískovnách
Proč přijít: Soutěž je určena pro muže a ženy, ale také pro manželské páry. Plave se 584 metrů, na kole závodníky čeká trať 20 km a na závěr 7 km běh. Registrace je nutná do 25. srpna na time4race.cz/bmz2023.