Předchozí
1 z 25
Další

Tradiční pouť v Kájově

Ilustrační fotoPřijďte se pobavit na pouť. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Miroslav Rada

Vyrazte o víkendu na tradiční kájovskou pouť, která připadá na druhou říjnovou sobotu a neděli. Oba dva dny můžete navštívit stánky s kulturním programem a tradiční pouťové atrakce. V sobotu 8. října v 19 h bude v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kájově Mše svatá, kterou bude celebrovat R. D. Jan Rothscheld, následuje světelný průvod. V neděli 9. října navštivte mši svatou od 8 h, hlavní mše svatá přijde na řadu v 10 h a celebruje ji J. Ex. arcibiskup Jude Thaddeus Okolo.

Přijďte na dny poezie a mluveného slova

Ilustrační foto. Dny poezie a mluveného slovaDny poezie a mluveného slova. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Radek Cihla

V sobotu 8. října začíná ve Strakonicích festival Slovoslet, dny poezie a mluveného slova. Odstartuje ho v 16 h na výstavním prostoru Artwall Strakonice vernisáž expozice Morgenstern byl zrzoun, kde najdete ilustrace od Karolíny Žitné. V čajovně Pod Stolem se bude od 18 h číst z textů Christiana Morgensterna, potkáte tam autory knih 77 šibenic a BUbásně. O hudební doprovod se postará František Ďuriš. Vstupné bude dobrovolné. Festival potrvá do 15. října.

Čokoládová sobota v Táboře 

Tábor se ocitne v zajetí čokoládových radovánek.Tábor se ocitne v zajetí čokoládových radovánek.Zdroj: Deník/Alena Šatrová

Pro všechny milovníky sladkostí je připraven na sobotu 8. října v Táboře Festival čokolády. Ten se bude konat v Muzeu čokolády a marcipánu a před ním. Akce potrvá od 10 h do 17 h a nabízí bohatý program. Na ulici můžete být zdarma, do muzea zaplatíte vstupné 220 Kč. Významným hostem na této události bude Lucie Vondráčková. Těšte se na čokoládovou show s Martinem Svatkem, členem Národního týmu kuchařů a cukrářů. V doprovodném programu si užijete malování na obličej, hru o poklad, kolo štěstí, tvořivé dílny pro děti a dospělé, kouzelníka Peta a také malování obrazu čokoládou.

Festival o životě bez obalů

Ostrava  12. 12.2009 V Moravskoslezském kraji přibývá lidí, kteří třídí odpad. Loni v průměru vytřídil jeden obyvatel kraje dvaapadesát kilogramů, což stačí na celorepublikový průměr.Aktuálně je možné v Moravskoslezském kraji najít celkem 15 965 kontejnerOstrava 12. 12.2009 V Moravskoslezském kraji přibývá lidí, kteří třídí odpad. Loni v průměru vytřídil jeden obyvatel kraje dvaapadesát kilogramů, což stačí na celorepublikový průměr.Aktuálně je možné v Moravskoslezském kraji najít celkem 15 965 kontejnerZdroj: Deník/Miroslav Kucej

Na Bakalářích v Písku se bude v sobotu 8. října konat tzv. Zero Waste Festival Život bez obalu. Cílem události je uvědomit si, že za sebou nemusíme zanechávat haldy obalů a odpadů, které zatěžují naši planetu. Akce zahrnuje workshopy a dílničky pro děti, velký rukodělný recy jarmark, výměnný bazar, přednášky, hry, výstavu a bezobalové nákupy. Nakoupíte tam originální udržitelné výrobky. Hostem bude herec a moderátor Petr Vacek. Zajděte do knihovny na tematické debaty a přednášky. Mezi 9.30 a 11. h vám poví manželé Linhovi, jak na odpadovou domácnost a jak na bezobalové nakupování. V 11.30 uvidíte dokument ČT Život bez obalů. Na besedu s Tomášem Hajzlerem Dobrý život ve stínu konzumní společnosti přijďte ve 13 h. Milan Havel bude mluvit O odpadech srozumitelně od 14.45 h. O komunitou podporovaném zemědělství se dozvíte od 16 h.

Sokolové slaví památný den

Památný den Sokolstva. Ilustrační fotoPamátný den Sokolstva. Ilustrační fotoZdroj: Jakub Koumar


Milevská T. J. Sokol pořádá Památný den Sokolstva, a to v pátek 7. října. Od 16.30 h si v předsálí milevského kina na neformálním setkání můžete zakoupit kokardy, od 17 h se promítá film Zátopek. V 19.30 h vyjde z náměstí Edvarda Beneše lampionový průvod k Sokolovně. Tam ve 20 h bude připraven program s hudbou a svíčkami. 

Ke stejné události přichystali program i volynští Sokolové. Přijďte v pátek 7. října v 18 h k Sokolovně, kde ke se bude konat vzpomínka a u Růžového záhonu zapálí svíčky, městem projde lampionový průvod, účastníci pustí po řece Volyňce lodičky a světýlka, u pomníku padlých zapálí svíčky a pro děti se bude před kinem promítat.

Koncert duchovní hudby

Vyrazte na koncert duchovní hudby. Ilustrační fotoVyrazte na koncert duchovní hudby. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Lucie Sedláková


V rámci cyklu koncertů Barokní Koruna uslyšíte v sobotu 8. října od 18 h v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Zlaté Koruně koncert duchovní hudby Schola Strahoviensis. Zazní sólové skladby i díla pro varhany a scholu. Uslyšíte skladby Girolama Frescobaldiho, Johanna Sebastina Bacha či Dietricha Buxtehudeho.

Týden knihoven pokračuje o víkendu

Vyrazte na Týden knihoven. Ilustrační fotoVyrazte na Týden knihoven. Ilustrační fotoZdroj: Tomáš Dosbaba

Na Jindřichohradecku můžete navštěvovat už od pondělí Týden knihoven. Například Městská knihovna v Lomnici nad Lužnicí zve na sobotu 8. října na setkání se stylistkou a vizážistkou Danou Beranovou. Městská knihovna v Jindřichově Hradci chystá na pátek 7. října pořad s Milošem Dvořákem Národní digitální knihovna a díla nedostupná na trhu.

Farmářské trhy v Dačicích

Farmářské trhy.Farmářské trhy.Zdroj: Deník/Topi Pigula
Kvalitní lokální produkty nakoupíte a výrobky ochutnáte na podzimních farmářských a řemeslných trzích v sobotu 8. října v Dačicích. Přijďte mezi 8. a 13. h na Palackého náměstí Pod Lipkami. Setkáte se se sousedy, na harmoniku vám zahraje František Dědina, děti si užijí dílničky s Dačickým okénkem a prohlédnou si zvířátka v minizoo, program si pro vás připravil i Jockey Club Malý Pečín.

Zámek vám ukáže sám kastelán

Kastelán zámku Třeboň, Vít Pávek.Kastelán zámku Třeboň, Vít Pávek.Zdroj: Deník/Adam Hudec

Kastelán třeboňského zámku Vít Pávek vás vezme na speciální kastelánské prohlídky, a to v sobotu 8. října. Prohlídka bude trvat minimálně 2,5 h. Uvidíte pozůstatky gotického hradu, podíváte se do podzemních hradeb, dozvíte se o smyslu a původním využití zámeckých budov, řeč bude o těžkostech a tajích zámeckého parku, vystoupáte do krovů a věží a čekají vás zajímavé interiéry. Přijďte v 17.30 h. Základní vstupné činí 360 Kč.

Pohádkové čtení pro děti

Vezměte děti do krumlovské knihovnyVezměte děti do krumlovské knihovnyZdroj: Městská knihovna Český Krumlov

Vezměte děti v pátek 7. října na program Městské knihovny Český Krumlov. Bude pro ně přichystaná pohádka, hádanky i společné tvoření s Helenou Jelínkovou a Petrou Lukešovou. Začíná se v 16.30 h. 

Stezka odvahy i lampionový průvod

Stezka odvahyStezka odvahyZdroj: Deník/Jiří Louda

Vypravte děti v pátek 7. října na stezku odvahy a lampionový průvod ve Vyšším Brodě. Účastníci se setkají v 17.30 h před infocentrem, kde odstartuje lampionový průvod. Stezka odvahy začíná v 18 h od kláštera. První přijdou na řadu skupiny mladších dětí, pak ty starší. Matky s příliš malými dětmi, které nechtějí po stezce jít, se mohou vypravit rovnou na konec Českou ulicí směrem na louku bývalého motokrosu, kde bude čekat příchozí oheň. Budou se opékat buřty nebo posedíte u čaje.

Lego výstavu ještě stihnete

Na zámku v Blatné se do konce října 2022 koná výstava modelů lega. Děti mohou navštívit i hernu, kde si mohou stavět Lego dle své fantazie.Na zámku v Blatné se do konce října 2022 koná výstava modelů lega. Děti mohou navštívit i hernu, kde si mohou stavět Lego dle své fantazie.Zdroj: Lukáš Strnad


Na zámku v Blatné se nyní koná LEGO výstava Czech RepuBRICK, která potrvá až do konce října. Navštívit ji můžete denně od 10 h do 17 h v Rejtově paláci ve 2. patře, kde uvidíte různé modely a tisíce variant stavebnice a detailní práci legonadšenců. Díky kostičkám jde postavit totiž téměř cokoliv, ať už auto, robot nebo vesmírnou loď. Součástí výstavy je i nádherný dětský LEGO koutek, který naleznete v 1. patře budovy. Vstupné na výstavu je pro dospělé 100 Kč, pro děti 80 Kč, rodinné vstupné činí 300 Kč a do dětského koutku zaplatíte 50 Kč. Dítě do 1 roku může přijít zdarma.

 Seznamte se se sýrem Raclette

Sýrová ochutnávkaSýrová ochutnávkaZdroj: Marcela Rybářová

Sýrový rakletovací večer zažijete v pátek 7. října ve veselském kulturním domě. Na gurmánském večeru se o vás postará předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček, který je odborníkem přes sýry. Představí vám specialitu, kterou je švýcarský sýr Raclette. Nebude chybět ochutnávka. Dozvíte se, že není potřeba tepelně upravovat jen tento typ sýra, ale racletovat se můžete i gouda či romadúr či další sýry a co k nim vše můžete přidat a čím dobrotu zapít. Přijďte v 19 h. Zaplatíte vstupné 480 Kč. Účast si zarezervujte předem.

Doplňe šatník sobě i dětem

Bazar a oblečení. Ilustrační fotoBazar a oblečení. Ilustrační fotoZdroj: Hedvika Drenčeni


Dětské šatníky můžete na podzim a zimu vybavit v pátek 7. října na Bazárku dětského oblečení v RC Sluníčko v Prachaticích. Prodej se koná od 9 do 16 h. Při nákupu můžete využít i herničku pro děti. Měnit oblečení můžete v Prachaticích zase v Kralově vile v pátek 7. října. Přijďte v 17 h, můžete nosit oblečení a měnit.

Den zemědělců, potravinářů a venkova

Farmářský den. Ilustrační fotoFarmářský den. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Topi Pigula
Školní statek Tábor – Měšice zve na Den zemědělců, potravinářů a venkova okresu Tábor. Přijďte v sobotu 8. října od 10 h. Budete moci poznat regionální zemědělství a zakoupit si produkty zemědělské prvovýroby, zajít na farmářský trh, k vidění bude i zemědělská technika. Představí se i včelaři a drobnochovatelé. V 9.30 a v 10.30 h vystoupí na dolním nádvoří cimbálovka Donava, ve 12 h se předvede kouzelník Martin Hruška, harmonikáři Jarda a Jára Pokutovi vám zahrají od 13.15 h a hudební program uzavře dechová kapela Nezmaři ve 14.30 h. Na horním nádvoří se budou například prezentovat školy, najdete tam aktivity pro děti i dospělé a další.

Podívejte se do ateliérů umělcům pod ruce

Dny otevřených ateliérů na jihu ČechDny otevřených ateliérů na jihu ČechZdroj: Monika Zárybnická

Navštivte tento víkend jihočeské umělce, architekty, designéry i řemeslníky v jejich ateliérech. Od pátku 7. do neděle 9. října se totiž konají Dny otevřených ateliérů. Patnáctý ročník zahrnuje také doprovodný program s workshopy a komentovanými prohlídkami. Tématem letošních Dnů otevřených ateliérů bude kniha.

V galerii tiskárny Karmášek najdete výstavou ilustrací z nové knihy Evy Volfové Přišij, střihni, vypárej aneb Nitka a zatoulaný knoflíček, kterou vytvořila společně s Terezou Horváthovou. Vernisáž výstavy ilustrátorky, která zdobí knihy výšivkami, letošní program zahájí v pátek 7. října od 18 h.

Nebude chybět ani oblíbený Design Market v areálu českobudějovické tiskárny Karmášek, kde se představují obvykle tvůrci a autoři šperků, módních doplňků a dalších designových předmětů. Letos bude trh zaměřen na malá česká nakladatelství společně s jihočeskými výtvarníky a designery. Na DesignBookMarket můžete zajít v neděli 9. října mezi 13. a 17. h. Součástí bude ve 14 h komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Štěpánem Ondřichem a autorkou Evou Volfovou. Ve 14.30 h se zúčastníte výtvarného workshopu s výtvarnicí Evou Volfovou na její výstavě. Jaroslav Karmášek mladší vás provede tiskárnou od 16 h.

Konat se tam bude i diskuzní fórum na téma Vnímat knihu, a to v pátek 7. října mezi 10. a 15. h. Od 10 do 12 h budou na téma Knihy pro děti mluvit Tereza Horváthová, Bára Čermáková, a zástupci nakladatelství BAOBAB, od 13 h bude řeč o Ex Libris s Květoslavou Cempírkovu a dále se představí malí nakladatelé jako Štěpán Ondřich z Edice B a Jan Cempírek z Pikadorbooks.

Nenechte si ujít dílny a ateliéry. Například v neděli 9. října od 14 h vyrazte na komentovanou prohlídku Akcent tiskárny Vimperk. Kovář Daniel Černý vás ve své kujné huti na Blatech v obci Hranice přivítá v sobotu 8. října od 10. do 17. h. Ateliér Pimpinella v Českém Krumlově, kde vznikají originální vinuté skleněné perle, otevře své brány v sobotu 8. a v neděli 9. října od 12 do 18 h. Techniky vinutí si tam zkusíte u sklářského kahanu. Jindřich Figura z Dolního Bukovska, který se zabývá výrobou replik historických předmětů pro muzejní a soukromé účely, vás vpustí do svého krlovství v sobotu 8. října od 10 do 18 h a v neděli 9. října od 9 do 12 h. Jiří Honiss, který maluje na rubovou stranu skla lidové motivy, zve do svého ateliéru v Kamenném Újezdu - Opalic v neděli od 10 do 16 h. Výtvarníka Josefa Synka z Blatné, který se zabývá malbou, grafikou a kovovou plastikou navštívíte v sobotu 8. a ve neděli 9. října od 13 do 17. h. Do modelářského ateliéru Michala Bosáka v Bechyni zavítáte v sobotu 8. října mezi 10. a 16. h. S výtvarníkem Petrem Pflegerem z Protivína se setkáte v sobotu i v neděli od 6. do 17. h. Ukázky práce s modelovacím stříbrem s Lenkou Kunovou a ukázky pozlacování s Terezou Havelkovou uvidíte v sobotu 8. října mezi 10. a 16. h v Prachatickém muzeu.

Více programu najdete na www.dnyotevrenychatelieru.cz.

Pojďte ochutnat chilli výrobky

Ilustrační fotoPřísady na vaření. Ilustrační fotoZdroj: Wikimedia Commons, Galeri ega, CC BY-SA 4.0

V sobotu 8. října se koná CHILLI FEST v Hostelu v Českých Budějovicích. Akce začíná od 17 h. Nadšenci, kteří mají rádi pálivé, mají největší příležitost přijít okusit pikantní výrobky. Můžete se těšit na různé ochutnávky dle pálivosti. Zahlédnete produkty z chilli jako med, olej, dipy a další.

Pohádková a noční bojovka v Českých Budějovicích

Děti na poznávací stezce. Ilustrační fotoDěti čekají v lese pohádkové aktivity. Ilustrační fotoZdroj: Externí autor

Pohádková bojovka v Českých Budějovicích se koná v sobotu 8. října. Trasa začíná vstupem do lesa ze sídliště Zavadilka od Penzionu U Lesa. Akce začíná od 17 h. Na stezce budou moci návštěvníci zahlédnout Sněhurku, Shreka, Karkulku a další. Úkoly pro děti jsou jednoduché a tak je zvládnou všichni. Jedná se o přibližně půlhodinovou procházku plnou různých zpestření. Vstupné je 250 Kč za dítě i dospělé. Pro dospěle bude připravena od 19 h noční bojovka. Na daný čas se můžete registrovat na internetu. Vydáte se večer lesní stezkou osvětlenou svíčkami. Vstupné je 440 Kč na místě.

Pouštění draků v Safari Resortu u Borovan

Pojďte si také vyrobit draka. Ilustrační fotoPojďte si také vyrobit draka. Ilustrační fotoZdroj: Terezie Sekáčová

Drakiáda v Safari Resortu u Borovan se koná již 8. října od 12 h. Rodiny s dětmi se mohou těšit na výrobu draků, jízdy na oslích, kurz lukostřelby, hledačka s hádankami nebo také krmení velblouda a mnoho další. Návštěvnici si budou moci dát tradiční burgery z BIO masa v Bistru Naše Farma. V případě nepříznivého počasí se aktivity mohou měnit.

Májové trhy mezi paneláky

Buchlovické náměstí žilo v neděli 8. ročníkem Trhu v podhradí. Ilustrační fotoPojďte si pořídit něco pěkného na trhy. Ilustrační fotoZdroj: Externí autor

V neděli 9. října se pořádají Májové trhy mezi paneláky, konkrétně mezi sídlišti Májem a Šumavy ve Výměníku 1. Akce začíná od 9 h a končí ve 14 h. Na trzích si budete moci zakoupit produkty od českých výrobců. Na místě si můžete dát snídani nebo oběd. Pro děti a dospělé bude připravena od 11 h divadelní pohádka.

Papírový festival v Českých Budějovicích

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Archiv organizátorů

V sobotu 8. října se koná Budějcký Pa-peer. Papírový festival bude přichystán v ulici Riegrovi 51 v Českých Budějovicích. Akce začíná od 9 h a končí v 18 h. Návštěvníci si budou moci prohlédnout zboží více jak desítek prodejců, připravené budou i workshopy, mohou si pořídit fotografii u květinové fotostěny. Vstupné pro dospěle je 50 Kč a VIP 990 Kč.

Pojďte si dát pivo ve Voselnu

Ilustrační fotoI taková pěna může být. Ilustrační fotoZdroj: Pavel Novotný

Den piva ve Voselnu se koná v sobotu 8. října v Altánu a areálu Pod Kaštany v Úsilném. Akce začíná od 13 h a končí ve 22 h. Představí se Pivovar Chotoviny, Pivovar Hluboká, 1. českobudějovický minipivovar Kněžínek, Rodinný pivovar Špácal, Pivovar Obora a Minipivovar Doudle*Beer. Hudbu zajišťuje českobudějovická bigbeatová kapela Sharpers. V doprovodným programu se můžete těšit na přípravu těsta na chleba, pletení housek a další. Vstupné je 90 Kč a v ceně je degustační sklenička.

Napoleonova vojska v Nových Hradech

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Externí autor

V pátek 7. října se koná událost Napoleonova vojska v jihočeském příhraničí na náměstí v Nových Hradech. Akce začíná od 19.30 h. V doprovodném programu uvidíte hraný příběh, příjezd francouzských vojáků, ukázka dobových uniforem, táboření vojáku na náměstí, připomenutí pamětní desky zachránkyní města a další. V sobotu 8. října bude akce připravena v areálu zámku Nové Hrady. Prezentace napoleonských vojsk začíná od 9 h a končí v 12 h a začátek navazujícího programu je od 14 h a končí v 17 h. V hlavním programu uvidíte například zahájení nástupu vojsk.

Rodinný běh v Týně nad Vltavou

Rodinný běh. Ilustrační fotoRodinný běh. Ilustrační fotoZdroj: Externí autor

V sobotu 8. října se koná rodinný běh v Týně nad Vltavou. Akce začíná od 13 h. V doprovodném programu bude připraven pro děti skákací hrad, bublinková show nebo tvořivé dílničky. Startovné pro dospělé je 200 Kč a pro dětí 100 Kč. Výtěžek půjde na podporu lidi s postižením.