Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Na kapely Alkehol a Walda Gang můžete vyrazit do Metropolu v Českých Budějovicích.Na kapely Alkehol a Walda Gang můžete vyrazit do Metropolu v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Zdeněk Hejduk

Walda Gang a Alkehol
Kdy: Pátek 5. května, 20.00 h
Kde: Metropol, České Budějovice
Proč přijít: Walda Gang a Alkehol jsou stálice české rockové scény. Jejich společné koncerty jsou jedním dlouhým rockovým mejdanem s bouřlivou atmosférou a prvotřídní zábavou. Obě kapely tahají jeden hit za druhým jako králíky z klobouku.

Barvám neutečeš
Kdy: Sobota 6. května, 9.00 h
Kde: Sokolský ostrov, České Budějovice
Proč přijít: Děti i dospělí, mladí i staří, jednotlivci, skupiny či rodiny s dětmi - zúčastnit se může opravdu každý! Stačí jediné, vyrazit na trasu dlouhou 5 km během či chůzí a nechat se při tom zasypat barvami.

Na zelené vlně 2023
Kdy: Sobota 6. května, 9.00
Kde: Sokolovna, Týn nad Vltavou
Proč přijít: Unikátní jednodenní výstava vltavínů, přednášky, burza.

Svinenské výšlapy
Kdy: 6. května, 8 - 10 hodin (start)
Kde: Kulturní a informační centrum, Trhové Sviny
Proč přijít: Účastníci turistického pochodu vyrazí na výšlap o délce 9, 13 nebo 33 kilometrů. Cíl akce je na Buškově hamru. Více na www.svinenskevyslapy.cz.

Oslavy Dne vítězství
Kdy: Pondělí 8. května, 10.00 h
Kde: Hřbitov sv. Otýlie, České Budějovice
Proč přijít: Oslavy proběhnou za účasti představitelů města, kraje, členů Oblastního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu i zástupců Armády České republiky.

Zahájení plavební sezóny
Kdy: Sobota 6. května 
Kde: na různých místech Budějovicka
Proč přijít: Při akci Lodě na vltavské vodě chtějí organizátoři upozornit i na novinky podél řeky. Zdarma si mohou účastníci vyzkoušet řadu aktivit spojených s řekou. Podle jednoho z organizátorů Vojena Smíška je v Budějovicích možné využít plavby po Malši. Start bude v Kavárně Vlnna ve 13 h, 14 h, 16 h - zdarma bez rezervace - plavba k Malému jezu kolem nově zrekonstruovaného parku Dukelská s novou náplavkou a přístupem k řece.
Dále je připraveno: Hluboká nad Vltavou - vodní sporty a půjčovna plavidel - Sportovně relaxační areál - 10h až 16h - zdarma bez rezervace. Plavba lodí na Karlův Hrádek - Hluboká nad Vltavou Zámostí - přístaviště Hamry u mostu na levém břehu - 9 h a 13 h - zdarma bez rezervace. Karlův Hrádek - plavba lodí do Hluboké nad Vltavou - molo Karlův Hrádek 11.30 h a 16 h - zdarma bez rezervace. Purkarec - vodní lyžování - start molo Purkarec - 11 h, 12 h, 13 h, 14 h, 15 h - zdarma, nutná rezervace na telefonu 387 966 164.

Českokrumlovsko

V Krumlově bude k vidění dobové vojenské vybavení a technika.V Krumlově bude k vidění dobové vojenské vybavení a technika.Zdroj: Deník/ Redakce

Ochotnická jednota Brloh: Drazí rodiče
Kdy: Pátek 5. května, 19.00 hodin
Kde: Kino Brloh
Vstupné: 120 Kč
Proč přijít: Ochotnická jednota Brloh zve na drsnější komedii s názvem Drazí rodiče.

Oslavy osvobození
Kdy: Sobota 6. května od 10 hodin
Kde: Český Krumlov - náměstí Svornosti, Jelení zahrada, park u Městského divadla
Proč přijít: Připomenutí 78. výročí ukončení 2. světové války a osvobození Československa.

Program:
náměstí Svornosti
10.00 h Vystoupení Dechového orchestru ZUŠ Český Krumlov
11.00 h Slavnostní akt u příležitosti 78. výročí konce II. světové války s položením květin k pamětní desce válečných letců z regionu Český Krumlov (budova radnice) a pamětní desce vojáků 26. pěší divize armády USA (Hotel OLDINN). Účinkuje pěvecký sbor Bellaria Český Krumlov
11.45 h Vystoupení JR Big Bandu Václava Hlaváče

Jelení zahrada (u hostince DEPO)

13.00 - 18.00 h Dobový vojenský tábor, ukázka dobového vojenského vybavení a techniky – Klub vojenské historie Gabreta, Southern Garage
14.00 a 15.00 h Komentované prohlídky dobového vojenského tábora

Park u Městského divadla
13.00 - 18.00 h Dobový vojenský tábor, ukázka dobového vojenského vybavení a techniky – Klub vojenské historie 4th Armored Division US ARMY Pelhřimov
13.00 a 16.00 h Komentované prohlídky dobového vojenského tábora

Léto U Kuchařů v Krasetíně
Kdy: Sobota 6. května od 18 hodin
Kde: Dvůr restaurace, za špatného počasí sál v Holubově u nádraží
Proč přijít: Bára Hrzánová & Mário Bihári & Bachtale Apsa. Hudba balkánských, maďarských, španělských, ruských i slovenských Romů.

Dětská rybářská soutěž
Kdy: Sobota 6. května od 8.15 hodin
Kde: Rožnovský rybník u Hubenova
Vstup: Startovné je 100 Kč
Proč přijít: Mladí rybáři do 15 let si moou přijít zachytat. Od 8.15 hodin začíná prezentace, v 8.30 hodin začíná samotná soutěž a vyhlášení výsledků je plánované přibližně na 11.30 hodin. Lovit se bude na plavanou, na těžko. Každý účastník s sebou musí mít rybářské vybavení, návnadu a podběrák. Akce je určená pro děti ve věku 6-15 let. Na soutěž je nutná rezervace předem v IC Kaplice.

Blinduro 500+
Kdy: Sobota 6. května od 8 h a neděle 7. května do 17 hodin
Kde: Kemp Modřín Lipno
Proč přijít: Už po sedmé se bude konat oblíbený cyklistický enduro závod Michala Prokopa Blinduro 500+ 2023. Dvoudenní pohodová mtb enduro akce pro dámy a pány od 15 let. Veškeré zázemí i doprovodný program se koná v Camping Lipno Modřín. Připravené budou tratě pro začátečníky i zkušené bikery.

Animace v Království lesa
Kdy: Sobota 6. května od 11 h a neděle 7. května do 15 hodin
Kde: Království lesa Lipno
Proč přijít: Den plný zábavy pro děti, relaxace a odpočinek pro dospělé. Připravené jsou hry, soutěže, ale bude se i tvořit.

Jindřichohradecko

Motorkáři, neváhejte a začněte sezonu 2023 požehnáním svých strojů.Motorkáři, neváhejte a začněte sezonu 2023 požehnáním svých strojů.Zdroj: Jana Formánková

Žehnání motorek v Třeboni
Kdy: Pondělí 8. května od 13.30 h
Kde: Třeboň, Masarykovo náměstí
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Motorkáři, neváhejte a začněte sezonu 2023 požehnáním svých strojů, modlitbou za bezpečné kilometry na cestách a vzpomínkou na všechny živé i zemřelé kamarády motorkáře. Již 7. ročník tradičního žehnání motorek na Masarykově náměstí v Třeboni se uskuteční v pondělí 8. května od 13.30 h, parkování motorek v horní části náměstí je možné již od 12 h. Ve 14 h se vyjíždí na spanilou jízdu na poutní místo do Dobré Vody v Novohradských horách, v 15 h se na přání mnohých věřících motorkářů uskuteční v chrámu na Dobré Vodě svátostné požehnání všem přítomným (moto)poutníkům.

Za ptáky lužní doubravy a mokřadů
Kdy: Sobota 6. května od 7.40 h
Kde: Sraz u železniční zastávky Frahelž
Proč přijít: Pojďte na jarní ornitologickou vycházku se zoologem RNDr. Lukášem Šimkem. Sraz účastníků je na železniční zastávce Frahelž po příjezdu vlaku od Třeboně (odjíždí v 7.17 ze zastávky Třeboň lázně). Po skončení exkurze je možný návrat vlakem v 11.48 h z Frahelže. Trasa vycházky povede do přírodní rezervace V Luhu (doubrava), přírodní rezervace Rod (rybník a rašeliniště) a k rybníkům Naděje, Skutek, Dobrá Vůle a další. Doporučené vybavení: boty do terénu, oděv proti vlhkosti, dalekohled.

Den otevřených dveří v Záchranné stanici pro zvířata
Kdy: Sobota 6. května od 10 do 19 h
Kde: Třeboňská záchranná stanice, Jateční ul.
Vstupné: Dobrovolné
Proč přijít: Třeboňská záchranná stanice pro zvířata zve na slavností zahájení letošní sezony a den otevřených dveří s bohatým doprovodným programem: V 10 h začne vernisáž výstavy Netopýři tajemní a zranitelní. Od 10.30 do 15 h si užijete naučná i hravá stanoviště v areálu stanice a přírodní učebny, bude tu netopýří tvoření pro děti, ukázky starého řemesla a dílničky s Lapky od Malše a Lenkou Smržovou, S Ivou Šímovou se dozvíte, co žije v tůni, s odborníky z České společnosti pro ochranu netopýrů zažijete blízké setkání s netopýry, Radek Kaňa připravil cvičení Čchi-kung pro tělo i duši a mnozí jistě ocení i mazlicí koutek s kozou Rózou. Bát se nemusíte ani hladu, pro tyto případy bude k dispozici drobné ob(ž)erstvení s Čertem. V casech 12.30 a 14.30 startují komentované prohlídky stanice a od 17.30 se budete bavit u benefičního koncertu pro zvířátka v podání Swing Tria Avalon.

Jarní Street Food Festival
Kdy: Sobota 6. května od 10 do 19 h
Kde: Třeboň, Masarykovo náměstí
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Přijďte ochutnat moderní i nemoderní gastronomii a zažít, co je to street food. Těšit se můžete na mix chutí světových kuchyní včetně té české, dorazí i tolik oblíbené food trucky. K dobrému jídlu patří samozřejmě i skvělé víno či pivo z malých pivovarů. K sladkému zase jen ta nejlepší výběrová káva. Tak neseďte doma a dorazte na Masarykovo náměstí, kde můžete od 10 do 19 hodin ochutnat pochoutky připravované přímo před vašimi zraky! Zahraje a zazpívá brazilský zpěvák Devanil Santos.

XIV. Mexická jízda
Kdy: Pondělí 8. května od 9.30 h
Kde: Slavonice, náměstí Míru
Proč přijít: Již tradičně se koná 8. května další ročník motorkářského srazu pod názvem Mexická jízda, který slibuje opět spoustu zážitků, kvalitní hudby a skvělého jídla. Začíná se v 9.30 hodin, v 10 hodin vystoupí rocková kapela VIGO, od 13 hodin vystoupí hudební skupina S!mona & the Boyzz. Občerstvení zajištěno.

Vitorazská jízda 2023
Kdy: Sobota 6. května od 9 h
Kde: České Velenice, stadion TJ Lokomotiva
Vstupné: Dospělí 50, děti do 15 let 20 Kč
Proč přijít: SK Vitoraz a město České Velenice zvou na 23. ročník zahájení cyklosezony. Registrace účastníků na stadionu Loko Č. Velenice začíná v 9 h, v 9.30 je hromadný start. Pojede se po trase České Velenice, Wielands, Eichberg, Heumühle, Unserfrau, Weitra, Schagges, Heinrichs, Pyhrabruck, Nové Hrady, Vyšné, České Velenice. V cíli na stadionu pak bude od 19 h taneční zábava, hraje skupina Zenit. Účastníci cyklovýletu mají vstup na večerní zábavu zdarma.

Oslavy dne vítězství
Kdy: Pondělí 8. května od 8.30 h
Kde: Jindřichův Hradec
Proč přijít: Letos uplyne od konce druhé světové války přesně 78 let. Tento den si tak připomínáme jako Den vítězství. Město Jindřichův Hradec spolu s dalšími místními organizacemi tradičně pořádá pietní akce na několika místech. Letos si oběti války připomenou hned na pěti místech, u pamětní desky v Panské ulici, u Památníku letců na nábřeží L. Stehny, u rodného domku Františka Peltána ve Zbuzanech, v Mertových sadech a na městském hřbitově. Hlavní pietní událost se odehraje u památníku prvního, druhého a třetího odboje v Mertových sadech v 9.45 h.

Lampionový průvod
Kdy: Neděle 7. května, 20 h
Kde: Strmilov
Proč přijít: V neděli můžete přijít s dětmi do lampionového průvodu, který bude zakončen na hřbitově pietním kladením věnců padlým hrdinům a poté již tradičním ohňostrojem. Sraz účastníků je na náměstí ve 20 hodin.

Oslava dne vítězství
Kdy: Pondělí 8. května, 10.30 h
Kde: Nová včelnice, u zámku
Proč přijít: Na nádvoří opraveného zámku si Novovčelničtí připomenou konec II. světové války. Hudební vystoupení připravuje ZUŠ Allegro, chybět nebude položení věnců k památníku.

Lhář se vrací do Řečice
Kdy: Sobota 6. května, 19 h
Kde: KD Kardašova Řečice
Vstupné: 100 Kč
Proč přijít: Divadelní spolek J. K. Tyl Kardašova Řečice uvede klasickou divadelní komedii Carla Goldoniho Lhář. V Kardašově Řečici byl Goldoniho Lhář uveden v roce 1973 v režii Marie Kafuňkové a hráli v něm skutečné ochotnické hvězdy té doby: Václav Roubík, Soňa Svobodová, Marie Loulová, Zdeněk Beníšek a další. Dnešní ochotníci se k dílu vrací přesně po padesáti letech a snaží se do inscenace také přidat něco nového, originálního možná i překvapivého. „Činíme tak ale opatrně. Vždyť jsme pod dohledem otce našeho divadelního rodu Stanislava Červenky, který si před padesáti lety střihl úlohu mladého sluhy Arlecchina a za půl století „dozrál“ do role starého, moudrého sluhy Brighelly. Náš milý doyen pečlivě dohlíží, abychom se my mladší neutrhli s inovacemi a zachovali ducha mistra Carla Goldoniho. Ostatně, jak se premiéra blíží, vyzýváme autorova ducha my všichni, aby nám pomohl inscenaci dotáhnout ke kompaktnímu tvaru, který pobaví diváky a potěší protagonisty. Srdečně Vás zveme na premiéru a první dvě reprízy našeho nového Lháře. Přijďte se po italsku pobavit. Kdo zaváhá, bude čekat dalších padesát let,“ vzkazují řečičtí ochotníci.

Pietní akt
Kdy: Pondělí 8. května od 15 h
Kde: Kardašova Řečice
Proč přijít: Také v Kardašově Řečici chystají pietní akt u Pomníku padlých a položení kytice u hrobu V. Kořínka. Na programu j ale i ohňostroj, lampionový průvod.

Den otevřených dveří suchdolských hasičů
Kdy: Sobota 6. května, 13 - 17 h
Kde: Suchdol nad Lužnicí, hasičská zbrojnice
Proč přijít: Přijďte si s dětmi užít sobotní den plný her na různých stanovištích. Dále si vyzkoušíte prostředky hasičů používaných při jejich práci, uvidíte vyprošťovací speciály, sanitní vozy, trenažer převrácení vozu, přijedou policisté a psovodi. Pro děti připraven skákací hrad, malování na obličej. Občerstvení zajištěno.

Střelecká soutěž
Kdy: Sobota 6. května od 10 h
Kde: Střelnice Dačice – Zahrádecký les
Vstupné: Položka pro tříčlenné družstvo členů ČMMJ 1800 Kč
Proč přijít: Českomoravská myslivecká jednota, Okresní myslivecký spolek v Jindřichově Hradci, Střelecký klub Dačice a město Dačice pořádají XVII. ročník střelecké soutěže družstev v brokovém víceboji. Závod je vypsán na 60 terčů pro každého střelce: 20 lovecká baterie; 20 zajíc s terči; 20 lovecké kolo. Střílí se za každého počasí.

V proměnách světla / Fotostopa 2023
Kdy: Do 31. května / 31. srpna, kromě pondělí denně od 10 do 12 a od 13 do 17 h
Kde: Muzeum fotografie a moderních obrazových médií Jindřichův Hradec
Proč přijít: Výstava krajinářských fotografií Tomáše Holuba, jeho fotografování je primárně spojené s cestováním a pobytem v přírodě. Navštívil různé kouty světa, neméně rád objevuje i krásy naší krajiny, které se neotřelým způsobem snaží zachytit. Její atmosféru, klid, duši a propojení s lidmi. Často se vrací na ta samá místa a trpělivě čeká na ideální světelné podmínky, jako jsou ranní mlhy, červánky nebo dramatická oblačnost – světlo hraje v jeho fotografiích hlavní roli. Jeho práce si můžete prohlédnout do 31. 5. Současně začíná výstava reálných historických i současných policejních fotografií z míst činů pořízených kriminalistickými techniky a dalších artefaktů spojených s prací Jihočeské policie. Výstava s názvem FOTOSTOPA 2023, s podtitulem „Zločin nejen na fotografii“ potrvá do 31. srpna.

Objevte skauting
Kdy: Do 31. května
Kde: Městské knihovna Jindřichův Hradec
Proč přijít: Výstava vás provede skautským životem jindřichohradeckého střediska Zlatá Růže. Těšit se můžete na fotky, které vyfotili nadějní mladí fotografové během skautských akcí.

Lego pod zámkem II.
Kdy: Do 27. května denně od 10 do 16 h
Kde: Zámecká galerie Třeboň
Vstupné: Dospělí 50, děti 40 Kč
Proč přijít: Odstartovala druhá Lego výstava Michala Plose v galerii třeboňského zámku. Návštěvníci uvidí několik nových věcí, které autor vytvořil od poslední výstavy. Děti se mohou těšit na hernu a stavařský úkol.

Řemesla pro Paříž
Kdy: Do 17. prosince kromě pondělí vždy od 10 do 12 a od 13 do 17 h
Kde: Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel v Jindřichově Hradci
Proč přijít: Na výstavě Řemesla pro Paříž uvidíte tapiserie podle návrhu Františka Kysely utkané v dílně Marie Hoppe Teinitzerové v Jindřichově Hradci, které získaly v roce 1925 Velkou cenu – Grand Prix v Paříži.

Pohádkový svět Jindry Čapka
Kdy: Do 24. června
Kde: Třeboň, Dům Štěpánka Netolického
Proč přijít: Jindra Čapek patří mezi nejvýraznější mezinárodně uznávané výtvarníky. Jeho život naplňuje převážně ilustrátorství, které s neuvěřitelným kouzlem oživuje příběhy knih pro děti i dospělé. Doma i v zahraničí oživil příběhy více než 70 knih, které vyšly v 25 světových jazycích na několika kontinentech. Své ilustrace vystavoval například v New Yorku, Tokiu, Madridu, Curychu, Benátkách atd. Největší výstavu v České republice měl v roce 2022 v Českém Krumlově, kde již téměř 20 let žije a tvoří. Další jeho velká výstava zavítala právě do Domu Štěpánka Netolického v Třeboni, kde bude k vidění do 24. června 2023. Na své si přijdou děti, protože k výstavě je připraveno několik hravých karet. Pomocí nich budou děti objevovat detaily ilustrací a mohou si vytvořit i vlastní pohádkovou postavu.

Písecko

Fler jarmark chystají v Písku.Fler jarmark chystají v Písku.Zdroj: Deník/Stanislava Koblihová

Mirovický jarmark
Kdy: Pátek 5. května od 16 h a sobota 6. května od 9 hodin
Kde: Mirovice, náměstí
Proč přijít: V Mirovicích se koná již 32. ročník tradiční akce, kterou odstartuje v pátek výstava hasičské techniky a dětská vystoupení. Kulturní program pokračuje i večer s country uskupením Dědský úsměv, Hand Grenade a Kabát Revival West. V sobotu se můžete těšit na stánkový prodej, ale i na vystoupení Elenor s Richardem Novákem. Lunapark je v provozu už od středy do soboty.

Fler Jarmark
Kdy: Sobota 6. května od 9 do 16 h
Kde: Písek, Kulturní dům
Vstupné: zdarma
Proč přijít: Přijďte zažít kreativní a inspirativní atmosféru na Fler jarmark, který opět zaplní prostory píseckého kulturního domu. Budete moci vybírat z široké škály unikátních a ručně vyráběných výrobků od padesátky šikovných tvůrců a poznat nové umělecké talenty.

Své výrobky vám představí jak známé stálice, tak noví prodejci z mnoha míst ČR. Můžete se těšit na řadu tvůrců, kteří přivezou například šperky vyráběné různými technikami. Z oblečení budou v nabídce zajímavé módní kousky pro malé i velké, jako jsou šaty, sukně, trička, mikiny. To bude jistě skvělá příležitost pořídit si stylové kousky a podpořit lokální produkci a odklon od fast fashion.
Ve stejném duchu spolu s jarmarkem se v kulturním domě také ponese menší swap oblečení, kde naopak můžete protočit to, co již nosit nechcete a dáte oblečení tak druhou šanci a zároveň si tam třeba ulovíte jiný klenot do šatníku. Také řada tvůrců módních doplňků přiveze své výrobky, jako jsou kabelky, tašky, batohy, šátky nebo pásky. Pro váš domov zde najdete mnoho doplňků a dekorací, bytový textil, krásnou i praktickou keramiku, obrazy nebo vonné svíčky a vosky. Radost si budete moci udělat kvalitní kosmetikou, ale třeba i neodolatelnými pralinkami, dáte si opravdu dobrou kávu nebo své vaření obohatíte o kouzelné nové chutě. Malé i velké, hravé a tvořivé kreativní duše jistě zaujmou dřevěné hračky, panenky, veselí žrouti pyžámek, kreativní sady, pexesa, omalovánky, originální štětce nebo třeba zábavné tetovačky. Pro milovníky papírnictví zde budou krásná alba, přáníčka, samolepky, sešity nebo třeba plakáty. Dospělí i děti si budou moci vyzkoušet své řemeslné schopnosti v připravených dílničkách prodejců. Čeká na vás například výroba panenky, nažehlování, míchání koupelových solí, výroba zápisníků a další.

Vzpomínka na květnové dny
Kdy: Neděle 7. května od 9.15 h
Kde: Protivín, Masarykovo náměstí
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Vzpomínka na květnové dny v Prioivíně nebude jen uctěním památky u pomníku padlých. Na programu je i přehlídka vozidel 4. obrněné ,,Prácheňsko".

14. Setkání motorkářů s požehnáním
Kdy: Sobota 6. května od 12 h
Kde: Milevsko, náměstí E. Beneše
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Oblíbené setkání motorkářů na začátek sezony se v Milevsku uskuteční již po čtrnácté. Součástí akce je požehnání motorek a společná spanilá vyjížďka z náměstí v Milevsku směrem na Zvíkov. Před ní motorkáře čeká modlitba za motorkáře v kostele sv. Bartoloměje a žehnání motorek kněžími. Pořadatelé očekávají stovky jezdců a strojů. Akce se koná za každého počasí. Každý účastník obdrží samolepku sv. Kryštofa.

Farmářsko – chovatelské trhy
Kdy: Sobota 6. května od 8 do 13 h
Kde: Hala chovatelů v Milevsku v Týnické ulici
Proč přijít: Těšit se můžete například na Zahradnictví Borotín, Farmu na Podskále, Pražírnu Drahonice, Zákusky Hejhalová, Farmu Kroupa, Krmiva sirotek a další prodejce. Koupíte dárkové předměty, drobné zvířectvo, dekorace ze dřeva, keramiky, skla, proutí a mnoho dalšího. Občerstvení je zajištěno

Vulva není vagína
Kdy: Pátek 5. května, 16 h
Kde: Sepekov, hotel Smrž
Vstupné: Dobrovolné
Proč přijít: Přijďte si doplnit nebo osvěžit své dosavadní genitální vědomosti! Bez ohledu na věk vás bořičky genitálních mýtů MUDr. Kamila Žižková a Magdalena Urbánková určitě něčím překvapí. Beseda se koná v hotelu Smrž v Sepekově. Výtěžek z akce poputuje Dětskému Domovu Zvíkovské Podhradí. Navíc se bude soutěžit o womanizer a kdo nevyhraje, i tak si odnese několik dárečků. Prostě nikdo neodejde s prázdnou! Protože kapacita sálu je omezená, svá místa si rezervujte buďto skrze e-mail akce@knihmil.cz nebo na dospělém oddělení milevské knihovny, případně na tel. čísle 382 521 231.

Muzeum plné milování
Kdy: Do 28. května denně mimo pondělí od 9 do 18 h
Kde: Prácheňské muzeum v Písku
Vstupné: 24 / 40 Kč
Proč přijít: Výstavy Milování v přírodě, Zamilovaný Písek a Květomluva – Květiny ve výtvarném umění. Jedna se podrobně zabývá intimním životem zvířat, druhá zkoumá podoby lidské lásky a to, jak se promítla do muzejních sbírek, třetí odhaluje skrytý význam květin ve výtvarném umění.

Fenomén Igráček
Kdy: Do 8. května denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 h
Kde Milevské muzeum
Vstupné: Dospělí 40 Kč, děti a důchodci 20 Kč, předem objednané dětské a školní skupiny 10 Kč / osoba
Nenechte si ujít výstavu pro celou rodinu Fenomén Igráček. Dozvíte se něco o historii, současnosti, vývoji a výrobě legendární hračky. Součástí výstavy jsou unikátní Igráčci v podobě člena řádu premonstrátů a figurka s maskou Bakuse. Vybrané Igráčky je možné i zakoupit.

Prachaticko

Švestkový dvůr v Malovicích.Švestkový dvůr v Malovicích.Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Májový piknik
Kdy: Sobota 6. května od 14.00 h
Kde: Švestkový Dvůr Malovice
Vstup: Dobrovolný
Proč přijít: Švestkový Dvůr srdečně zve na posezení na malovické návsi s kulturním programem, chuťovkami k jídlu a pití a akordeonem pro děti i dospělé. Během Májového pikniku v Malovicích si budete moci s celou rodinou vyzkoušet zahrát loutková představení či se ponořit do výtvarné dílny pod vedením lektorů z organizace Víc z Netolic. Od 16 hodin se můžete těšit na loutkovou pohádku Divadla Cylindr s názvem Jmenuji se Orel.

Program:
14.00 h Malovická náves – program pro celou rodinu s chuťovkami k jídlu a pití
Loutka + hřiště = Loutkoviště. Loutkové hřiště. Pět originálních samostojných konstrukcí pro loutkové divadlo s různými kulisami a sadou loutek určených do veřejného prostoru otevřených ke hře a rozvíjení fantazie celé rodiny. Připomínka barokní tradice loutkových divadel, a zároveň nová forma interakce, prostor pro zábavu. Otevřená hra pro všechny děti s fantazií i rodiče bez ní. A navíc výtvarná dílna pod vedením lektorů z organizace Víc z Netolic pro děti i rodiče.

16.00 h Švestkový Dvůr – Jmenuji se Orel/Divadlo Cylindr – loutková pohádka pro děti od 5 let
Pohádkový muzikál z jihočeského dvorku. Příběh slepice, která se nebála roztáhnout křídla a předvést let orla, byť jej nikdy v životě neviděla. Představení podle stejnojmenné knihy autorky Romi Grey.

Vzpomínková jízda k osvobození jihozápadních Čech
Kdy: Neděle 7. května od 9.15 hodin
Kde: Prachaticko
Proč přijít: Vojenská historická vozidla projedou jihočeským krajem. Místa, kde si můžete vojenskou techniku prohlédnout:

12.15 - 13.30 h Vlachovo Březí
13.45 - 14.15 h Husinec
14.30 - 15.30 h Prachatice
15.45 - 16.15 h Vitějovice
16.15 - 16.45 h Lhenice
17.00 - 17.30 h Netolice

Swap oblečení
Kdy: Pátek 5. května od 17 h
Kde: Kralova vila v Nádražní ulici v Prachaticích
Proč přijít: Přines, vyměň, odnes. Výměna nepotřebného oblečení za jiné.

Vzpomínkový akt
Kdy: Pátek 5. května od 15 h
Kde: Náměstíčko u Jelena ve Vimperku
Proč přijít: Vzpomínání u příležitosti 78. výročí osvobození města Vimperk americkou armádou. Vystoupí Dechový orchestr ZUŠ, Mažoretky Klapeto.

Chlumanský trh
Kdy: Sobota 6. května od 8 h
Kde: Chlumany
Proč přijít: Letošní první tradiční Chlumanský trh.

Pietní akce
Kdy: Pondělí 8. května od 10 h
Kde: Javorník u Vacova
Proč přijít: Vzpomínka na oběti druhé světové války a osvobození ČSR od hitlerovské a fašistické zvůle. Položení věnců a květin u pomníku padlých v 1. sv. válce a beseda s pozvanými hosty o aktuální situaci u nás a ve světě.

Strakonicko

Slavnosti květů.Slavnosti květů.Zdroj: Deník/Lenka Pokorná

Slavnosti květů 2023
Kdy: Sobota 6. května od 9 hodin
Kde: Výchozí místo je u kostela sv. Martina v Chelčicích
Vstup: Startovné je 50 Kč
Proč přijít: Nenechte si ujít 20. ročník tradiční cykloturistické akce Slavnosti květů 2023. Trasa vede obcemi Chelčice - Dlouhá Ves - Truskovice - Lomec - Krtely - Setuň - Kratochvíle - Žitná - Třebanice - Ratiborova Lhota - Mičovice - Lhenice - Třešňový Újezd - Netolice - Podeřiště - Malovice - Libějovice - Chelčice. Další zájemci se mohou připojit kdekoli na trase, případně i samostatně projíždět trasou. Celou trasu jízdy cyklistů bude doprovázet zabezpečovací vozidlo připravené pomoci při poruchách a v případě zranění provést základní ošetření.

V místech jednotlivých zastávek je navíc po celé trase zajištěna možnost občerstvení a ochutnávky místních produktů.

Slavnostní shromáždění u příležitosti 78. výročí ukončení II. světové války
Kdy: Sobota 6. května od 14.30 hodin
Kde: Památník Na Dubovci Strakonice
Proč přijít: Od 14.30 hodin si můžete vychutnat hudební produkci v podání kapely Nektarka, od 15 hodin se pak uskuteční slavnostní kladení věnců a kytic k pomníku.

Vzpomínková jízda k osvobození jihozápadních Čech
Kdy: Neděle 7. května od 9.15 h
Kde: Strakonicko, Prachaticko, Písecko
Proč přijít: Vojenská historická vozidla projedou jihočeským krajem. Místa, kde si můžete vojenskou techniku prohlédnout:

9.15 - 10.15 h Protivín
10.30 - 11.00 h Vodňany
11.15 - 11.45 h Bavorov
12.15 - 13.30 h Vlachovo Březí
13.45 - 14.15 h Husinec
14.30 - 15.30 h Prachatice
15.45 - 16.15 h Vitějovice
16.15 - 16.45 h Lhenice
17.00 - 17.30 h Netolice

Blatenský JAZZ DAY jako oslava svobody a konce II. světové války
Kdy: Pondělí 8. května od 13.30 h
Kde: Blatná
Vstupné: 120/ 80 Kč, lístky k zakoupení pouze na místě
Proč přijít: Oslava svobody má letos v Blatné podobu pouličního swingového pikniku. Nábřeží se roztančí a rozezní melodiemi Glenna Millera v podání nejstaršího evropského big bandu – Orchestru Karla Vlacha. Swingové odpoledne pak zpestří mistři ČR ve slam poetry. Akce je součástí programu KUL.TURISTA v rámci kandidatury Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028.

Program:
13.30 h Slavnostní průvod městem – Tř.J.P.Koubka, u Labutě
14.00 h Slavnostní připomenutí 70-ti let od konce II. světové války, Jazzové Trio ZUŠ Blatná a Sokolská hymna – Kalinovo náměstí, před Sokolovnou
14.30 h H-Band, ZUŠ Blatná – nádvoří zámku Blatná
15.00 h Oficiální zahájení JazzDay + Big Band Konzervatoře Jaroslava Ježka – nádvoří zámku Blatná
16.30 h Swing Melody Ostrov - nádvoří zámku Blatná
18.00 h Americký jazzman Lee Andrew Davison - nádvoří zámku Blatná

Táborsko

Vlci arktičtí z táborské zoo.Vlci arktičtí z táborské zoo.Zdroj: Deník/Kamila Šmídová

Vlci slaví narozeniny
Kdy: Sobota 6. května od 13.30 h
Kde: ZOO Tábor
Vstupné: Dospělí - 160 Kč, děti od 3 do 15 let - 90 Kč, děti do 3 let - zdarma, 2 dospělí +2 děti - 440 Kč
Proč přijít: Trojčata vlků arktických Argo, Matěj a Bard oslaví v táborské zoo své osmé narozeniny. Přijďte jim popřát už tuto sobotu 6. května, kdy na ně čeká speciální narozeninové menu. Kromě speciálního narozeninového komentovaného krmení se mohou návštěvníci těšit také na komentovaná krmení dalších zvířat.

Zažijte Tábor
Kdy: Sobota 6. května od 9 do 18 h
Kde: Žižkovo náměstí, Tábor
Proč přijít: Přijďte na Mint Market, trhy se svěží módou, šperky, designem a delikatesami. Nouze nebude ani o kulturní program. Ve 14 h zahraje Spolektiv, folkrocková multižánrová táborská kapela. Tu v 15.30 vystřídá Ondřej Fencl a Hromosvod, těšit se můžete na autorskou tvorba jedenačtyřicetiletého zpěváka, klávesisty a kytaristy a jeho hudební doprovod. V 17 h vystoupí legendární rockový houslista Jan Hrubý a přátelé. S bigbítem v zádech předvede průlet vším, čím byl a je - Špejchar, Funebráci, Variace na renesanční téma a další nesmrtelné songy.

Vítání ptačího zpěvu
Kdy: Sobota 6. května od 8 h v Táboře, v neděli 7. května od 8 h v Plané nad Lužnicí
Kde: Tábor – Klokoty / Planá nad Lužnicí
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Vycházka do údolí Lužnice z cyklu exkurzí Přírodou krok za krokem, je spojená s pozorováním, poslechem a kroužkováním. Výpravu vedou Josef Jahelka, Stanislav Vyhnal a František Vališ. S sebou si vezměte dalekohled. Sraz je v sobotu 8 h na zastávce MHD Klokoty v Táboře, odtud se půjde asi 5 km. Obdobná vycházka se koná o den později v Plané nad Lužnicí. Star je v 8 h u sběrného dvora v ulici V Hlinách.

Kostýmované prohlídky středověkého podzemí
Kdy: Sobota 6. května ve 13 h
Kde: Stará radnice Tábor - středověké podzemí
Vstupné: 90 / 70 Kč
Proč přijít: Oblíbené prohlídky středověkého podzemí za svitu luceren pro celou rodinu startují každou sobotu od 13 h. Rezervujte si účast na objednavky@husitskemuzeum.cz, tel. 774 059 263

Pietní akt
Kdy: Pondělí 8. května v 10 h
Kde: Táborské popraviště
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Město Tábor a příslušníci vojenské posádky Tábor pořádají pietní akt k 78. výročí ukončení II. sv. války.

Co přinesla dálnice
Kdy: Od pátku 5. května do 16.července od 9 do 17 h
Kde: Blatské muzeum V Soběslavi, Rožmberský dům
Proč přijít: Prezentace archeologických výzkumů v trase dálnice D3 v jižních Čechách a S10 v Horním Rakousku. Vernisáž výstavy je ve čtvrtek v 17 h.

Zdobení perníčků ke Dni matek
Kdy: Sobotu 6. května od 9 h
Kde: Knihovna, Dírná
Proč přijít: Přijďte ozdobit perníček pro svoji maminku.

Den s Plánskými hasiči
Kdy: Sobota 6. května od 13 h
Kde: Planá nad Lužnicí, u hasičské zbrojnice
Proč přijít: Těšit se můžete na ukázku techniky a vybavení, prezentaci největších zásahů místních hasičů, ale i aktivity pro děti a dospělé. Chybět nebude dětská pěna, stříkání z hadic, připraveno je občerstvení i drobné ceny pro děti.

Pieta u památníku padlých
Kdy: Pátek 5. května, 18 h
Kde: Sezimovo Ústí, Husovo náměstí
Proč přijít: Pietní akt u památníku padlých k výročí konce II. světové války. Na akci vystoupí děti z pěveckého souboru při ZŠ Švehlova pod vedením Jindřišky Papežové a Kryštof Foltýn.

Lampionový průvod s ohňostrojem
Kdy: Pátek 5. května od 20.15 h
Kde: Sezimovo Ústí, náměstí Tomáše Bati
Proč přijít: Přijďte si poslechnout bubenický soubor WildSticks, který nám ve 20.15 h zahraje na náměstí Tomáše Bati. Ve 20.30 h společně s mažoretkami a s rozsvícenými lampiony vyrazíte od hotelu MAS po Okružní ulici k letnímu kinu, kde vystoupí uskupení Drumline Cadets ze ZUŠ Sezimovo Ústí. Ohňostroj Táborských střelců začne ve 21.15 hodin.

Pieta k úctě památky padlých
Kdy: Pátek 5. května, 13 h
Kde: Veselí nad Lužnicí, hřbitov
Proč přijít: Město zve veřejnost na pietní akt k uctění památky padlých a připomenutí 78. výročí ukončení II. světové války. Uskuteční se uskuteční v pátek 5. května ve 13 hodin u památníku na místním hřbitově.

Výstava Doba ledová
Kdy: Od pátku 5. do neděle 7. května
Kde: Veselí nad Lužnicí
Proč přijít: Výstava Doba ledová zavítá do Veselí nad Lužnicí. Odvažujete se setkat tváří v tvář s vyhynulými zvířaty a savci z doby ledové? Pak dorazte ve dnech 5. až 7. května do Veselí n. L. k prostranství u domova s pečovatelskou službou a nechte se unést působivou výstavou. Řada impozantních zvířat je přivedena k životu reálnými pohyby a zvuky. Vydejte se na fascinující cestu érami dávno minulými a vydejte se ve stopách obrněných a chlupatých mastodontů v monumentálním prostředí. Poznejte mamuty, kočkovité šelmy, savce doby ledové, jako je jeskynní medvěd a další. Během této vzrušující a poučné výstavy se dozvíte informace o vývoji fauny v různých obdobích doby ledové. Zábava je určena pro všechny věkové kategorie. Výstava otevřena v pátek a sobotu od 15 do 18 hodin, v neděli od 10 do 13 hodin.

Rybářské závody
Kdy: Sobota 6. května od 6 h
Kde: Veselí nad Lužnicí
Startovné: Dospělí 400 korun, děti 10 – 15 let 250 korun
Proč přijít: Český rybářský svaz MO Veselí nad Lužnicí pořádá 14. ročník rybářského závodu. Zúčastnit se může každý člen ČRS s platnou povolenkou pro revír Lužnice 7B (421 039). Občerstvení je zajištěno od zahájení závodů.

Běh Klobasnou
Kdy: Sobota 6. května od 9 h
Kde: Veselí nad Lužnicí v lese na Klobasné
Startovné: 60 /100 Kč
Proč přijít: Atletika Veselí nad Lužnicí zva na Běh Klobasnou, 61. ročník Memoriálu Jaroslava Schmieda. Připraveny jsou dětské tratě 200 m, 500 m, rodinný běh 1 km, open závod 10 km či běh na 4 km. V místě bude zajištěno občerstvení, pro převlékání budou k dispozici prostory pořadatelského stanu.

Chodci za úplňku
Kdy: Sobota 6. května od 17 h
Kde: Veselí nad Lužnicí
Proč přijít: Květnový úplněk nastává v pátek v 19.34 hodin letního času. Chodci si ho užijí v přírodě. Na společnou výpravu se vydají v sobotu 6. května. Sejdou se před hotelem Lucia v 17 hodin a vypraví se kolem Pískového přesypu do vlkovské hospody Vlčí bouda.

Tváře jižních Čech
Kdy: Do 19. listopadu
Kde: Tábor, náměstí T. G. Masaryka
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Nenechte si ujít exteriérovou výstavu reprodukcí barevných linorytů od táborského grafika a předsedy Sdružení českých umělců grafiků Hollar Praha Pavla Piekara, který patří v současnosti mezi výrazné české představitele techniky vícebarevného linorytu. Bytostný grafik a kreslíř Pavel Piekar se bezmála třicet let věnuje portrétní tvorbě, která čítá na 250 jmen světových i českých osobností z oblasti historie a umění. Výběr podobizen pro exteriérovou výstavu „Tváře jižních Čech“ je dán, jak regionálním působením portrétovaných, kteří měli nebo mají k jižním Čechám určitý citový vztah a místní vazbu, tak v neposlední řadě i geniem loci malebné jihočeské krajiny a zdejších obyvatel, která jim byla a je inspirací. Každá grafika zpodobňuje jednu tvář zasazenou do určitého prostředí na barevném pozadí příznačnou pro portrétovanou osobu.

Výstava církevních textilií
Kdy: Do 30. června
Kde: Muzeum Fara Planá nad Lužnicí
Proč přijít: Malé plánské muzeum zve na výstavu Krása starých církevních textilií a předmětů z poutí.