Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Peklománie v Borovanech prozrazuje, jak si žijí čerti.Peklománie v Borovanech prozrazuje, jak si žijí čerti.Zdroj: Deník/Radka Doležalová

Rozsviťme demokracii
Kdy: pátek 17. listopadu od 16.30 h
Kde: od budovy Jihočeského divadla
Proč přijít: Každoroční pietní akce u příležitosti oslav výročí 17. listopadu. Tradiční průvod od Jihočeského divadla na náměstí, kde členové orchestru opery JD v 17.11 h zahrají státní hymnu ze střechy radnice. Průvod se sejde v 16.30 h před Jihočeským divadlem.

Peklománie
Kdy: pátek, sobota, neděle 17. - 19. listopadu
Kde: areál kláštera v Borovanech
Proč přijít: Prohlídky pekla s průvodcem, předprodej v infocentru nebo na www.cbsystem.cz. Vstupné 170 korun dospělí, 120 děti.

Českobudějovický advent
Kdy: sobota 18. listopadu
Kde: budějovické náměstí
Proč přijít: Otevírá se adventní městečko s vánočními trhy a unikátním ledovým kluzištěm. Více z programu na www.ceskobudejovickyadvent.cz.

Všesběratelská burza
Kdy: sobota 18. listopadu od 7 do 12 h
Kde: budějovický DK Metropol
Proč přijít: Pořídíte tu pohlednice, mince, známky, odznaky. Vlastně vše, co se dá sbírat. V letošním roce už je poslední.

Prachaticko

Krampus Lauf ve Vyšším Brodě.Krampus Lauf.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Krampuslauf
Kdy: Pátek 17. listopadu od 18 hodin
Kde: Velké náměstí Prachatice
Proč přijít: Vystoupí 12 Krampus skupin z Čech, Rakouska, Německa a Švýcarska. Doprovodný hudební program s DJ a moderátorem Petrem Šloskem. Vstupné: zdarma

O Šípkové Růžence
Kdy: Sobota 18. listopadu od 14 hodin
Kde: Kinosál Strunkovice nad Blanicí
Proč přijít: Klasická divadelní pohádka pro děti i jejich rodiče v podání Studia Dell’arte. Vstupné: 50 korun.

Českokrumlovsko

Na Festivalu vína v Českém Krumlově zahrají Tata Bojs.Na Festivalu vína v Českém Krumlově zahrají Tata Bojs.Zdroj: Vít Černý

Ukrajinský podzimní jarmark
Kdy: pátek 17. listopadu a sobota 18. listopadu od 10 do 19 hodin
Kde: NZDM Bouda, Český Krumlov
Proč přijít: Těšit se můžete na ukrajinskou kuchyni, prodej výrobků, ručně vyráběné šperky a vánoční ozdoby i fotokoutek, workshop a mnoho dalšího.

Stezka odvahy
Kdy: pátek 17. listopadu od 17.30 hodin
Kde: Loučovice
Proč přijít: Děti i dospělí se mohou vydat na tradiční stezku strašidelným lesem. Start je v 17.30 hodin na starém sídlišti. Vstup do lesa najdete u dětského hřiště (U Štichů).

Tata Bojs
Kdy: sobota 18. listopadu od 19 hodin
Kde: krumlovská Hala Tenis Centrum
Proč přijít: Koncert skupiny Tata Bojs se speciálním hostem Deaf Heart. Vstupenky na recepci centra nebo online na festivalvinack.cz, 690 korun stání, 1200 k sezení VIP tribuna.

Strakonicko

Oslavy 140 let železnice ve Strakonicích.Železnice ve vodňanském íčku. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Václav Pancer

130 let železnice Vodňany - Prachatice
Kdy: sobota 18. listopadu od 9 do 12 hodin
Kde: Informační centrum Vodňany
Proč přijít: Dobové fotografie a dokumenty, kuriozity a mnoho jiných zajímavostí na téma železnice najdete ve vodňanském íčku až do 30. prosince 2023.

Šípková Růženka
Kdy: neděle 19. listopadu od 14.30 hodin a 16.30 hodin
Kde: Kulturní zařízení U Mravenčí skály, Strakonice
Proč přijít: Loutková scéna Radost Strakonice vám přináší pohádku od Josefa Křešničky - Šípková Růženka. Vstupné je 50 Kč a vstupenky jsou k zakoupení pouze na místě.

Jindřichohradecko

Loutkové divadlo v Třeboni. Loutky obsadí Třeboň. Zdroj: Deník/Stanislava Koblihová

Noc divadel na téma HOŘÍ
Kdy: V sobotu 18. listopadu od 18 h
Kde: Třeboň, Divadlo J.K. Tyla, Divadlo 105
Vstupné: Zdarma / dobrovolné
Proč přijít: Už vodník Čochtan vypravuje o jednom velkém požáru Třeboně. Vzpomínáte? „Vod pivováru chytla sákristie a vod sákristie chytla sáložna.“ Tím vůbec největším v historii města byl požár z 12. července roku 1781. Nepozorností řemeslníků tehdy začalo hořet na kostelní věži. Za své vzalo 71 domů s radnicí a pivovarem. A právě na místě bývalého pivovaru vznikla po více než padesáti letech od požáru nová stavba – divadlo. Od jeho slavnostního otevření 8. dubna roku 1833 jím prošla řada zvučných uměleckých jmen i vynikajících uměleckých souborů. Divadlo divadlem ale nedělají VIP osobnosti, vytvářejí ho především místní nadšenci, jejichž srdce bijí pro divadlo. V Třeboni mají to velké štěstí, že se divadlo stalo zázemím pro divadelní ochotníky z Divadelního spolku Kajetán a loutkáře ze Spolku třeboňského loutkového divadla. Bez nich by rozhodně nebylo tím, čím je. O nefalšovaném zápalu pro věc se přijďte letos přesvědčit přímo do třeboňské loutkářské kuchyně. Členové Spolku třeboňského loutkového divadla vám jistě otevřou nejen dveře svého sálu. Vyzkoušet si např. budete moci vodění různých druhů loutek, prohlédnete si i depozitář loutek. A možná přeskočí ona pomyslná jiskřička a vy nebo vaše děti rozšíříte řady třeboňských loutkářů. Otevřen bude samozřejmě i historický sál Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Budete si moct vyplnit kvízy, prohlédnout prostory, a to i ty běžně nepřístupné. K vidění bude i historická opona a těšit se můžete na drobné dárky.
Noc divadel si užijete také od 20 hodin v Divadla 105. Performativní prohlídku si pro vás ve Stopětce připravil soubor CH.C.Í.P., který vzešel z literárně dramatického oboru místní ZUŠ. Název souboru je zkratkou světonázorové myšlenky z fiktivního jazyka, blízkého latinskému, kterou vyjadřují dva chlapci a šest dívek svůj životní postoj, promítající se do jejich jevištní inscenační tvorby.

14 let od modernizace bazénu
Kdy: V pátek 17 listopadu od 10 do 13 h
Kde: Plavecký bazén Jindřichův Hradec
Vstupné: Děti do 15 let zdarma
Proč přijít: Bazén, který v Jihočeském kraji stále nemá konkurenci, slaví již 14. výročí od otevření po modernizaci. V pátek 17. listopadu od 10 hodin připomenou slavnostní okamžik symbolicky hry a soutěže ve vodě i na suchu. Děti v doprovodu dospělé osoby mají na akci vstup zdarma!

Písecko

Pohádková kovárna v Selibově.Pohádková kovárna v Selibově.Zdroj: Deník/Iveta Marková

Vánoční Pohádková kovárna
Kdy: Od pátku 17. listopadu
Kde: Selibov
Vstupné: 95 Kč, děti a ZTP zdarma
Proč přijít: Chtěli byste vědět, jaký stromeček si zdobí čerti, co mají hastrmani na stole při štědrovečerní večeři a jak se slavily Vánoce třeba v minulém století? Navštivte pohádkový svět Vánoc se spoustou ozdobených živých stromečků v Pohádkové kovárně v Selibově u Písku. Uvidíte zde ozdoby z různých přírodních materiálů, betlémy i andělské scenérie a poznáte české vánoční zvyky a tradice. V tvořivé dílničce si mohou děti i dospělí vyrobit hezké vánoční dekorace a dárečky pro své blízké. Dospělí mohou ochutnat pekelně dobrý svařáček, menší návštěvníci třeba dětský punč. Pokud budete psát Ježíškovi a jste alespoň trošku hodní, přineste si dopis s sebou do kovárny. Od obyvatel Pohádkové kovárny na něj získáte razítko jako doporučení pro Ježíška, že vám toto přáníčko má splnit… Vánoční výstavu, která nadchne nejen děti, ale i dospělé, můžete navštívit v nejpohádkovější kovárně na světě od 17. listopadu do 17. prosince o víkendech a svátcích (17. - 19. listopadu, 25. a 26. listopadu, 2. a 3. prosince, 9. a 10. prosince, 16. a 17. prosince) a také od 27. do 30. prosince, vždy od 11 do 16.30 hodin.

Líný Kuba, holé neštěstí
Kdy: V pátek 17. listopadu od 17 h
Kde: Skály, Skalská hospůdka
Vstupné: dobrovolné
Proč přijít: Každý, kdo někdy narazil na opravdového lenocha, ví jaké to může být neštěstí. Ovšem když se vám připlete do cesty líný Kuba z této pohádky, tak to není jen tak obyčejné neštěstí, ale přímo holé neštěstí až katastrofa. Aby příběh v této pohádce nedovedl Kuba svou leností ke špatnému konci, tak jeho průšvihům budou muset čelit loupežníci, hastrman, trpaslík, čarodějnice a dokonce i kouzelná babička. Ovšem Kubu bude muset napravit někdo mnohem mocnější a tajemnější. Chcete vědět kdo? Tak to se budete muset přijít podívat.

Táborsko

Karel Kryl. Ilustrační fotoVzpomínky na 17. listopad. Karel Kryl. Ilustrační fotoZdroj: Deník.cz

Noc divadel - Planu!
Kdy: V sobotu 18. listopadu
Kde: Divadlo Oskara Nedbala Tábor
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Každý z nás má své sny a touhy. Účinkující 11. ročníku evropského divadelního svátku vám předvedou, pro co planou právě oni. A nejen oni, ale i dramaturgický tým. Co v nich rozechvívá plamínky tvůrčího nadšení? Jaké vlastně umění může být? Oslnivé, spalující, zářící, hřejivé i léta planoucí. Prožijte další nezapomenutelnou noc v jinak nedostupných divadelních zákoutích s vášnivými muzikanty, performery, výtvarníky a dalšími lidmi z divadla. Začít můžete už v 10 h komentovanou prohlídkou divadla s brunchem, V 17 hodin se v malém sále můžete vydat na pohádkovou plavbu kolem světa, hraje se Pohádka o Robinsonovi. O hodiny později je v plánu zahájení Noci divadel ve foyer, uslyšíte netradiční úpravy lidovek pro housle, kvinton, looper a zpěv v podání Gabriely Vermelho, otevře se tvůrčí dílna pro všechny tvůrčí duše inspirovaná severním a jižním pólem, nabídne ochutnávku kreativních programů Muzea umění a designu Benešov. Můžete se také vypravit na půdu, kde vás čeká performance Nikdo tam nikdy nic nedělal. Pomalá proměna běžně nepřístupných půdních prostor, hra se světlem i tmou a zahalováním i vyjevováním umožní návštěvníkovi zpomalit a zastavit se, pozorovat a poslouchat a konečně si uvědomit, zda tam skutečně nikdo nikdy nic nedělal. Vizuální umělec Matěj Frank ve své několikahodinové akci setře hranice mezi živým a nehybným, trvalým a pomíjivým. V orchestřišti se nabízí kouzelná promenáda pozoruhodných objektů a loutek s doprovodem různých nástrojů, zvonkoher a hracích skříňek. Rezervace nutná! Od 19 h hraje v malém sále Lidová muzika z Chrástu, ve sklepě vystoupí Divadlo Já to jsem s loutková ,,pohádka“ pro dospělé Iluminace na motivy textů z knih Sezóna v pekle a Iluminace od francouzského básníka J. A. Rimbauda, i zde je třeba rezervace. Do velkého sálu zamiřte od 20 h na instalaci V.O.S.A. Theatre, slibuje jedinečnou cestu do divadelního vesmíru. Zároveň si užijete unikátní audio světelnou show Kosmounaut od Pavla Holečka, která se hudebně pohybuje někde mezi chill outem, down tempem a zvukovou abstrakcí. Hudba z určité části vzniká přímo na místě hraním na sochy, které jsou plné motorů, snímačů, přepájených midi kontrolerů, potenciometrů a elektroniky vůbec a jsou schopné převést dotek na jakýkoli elektronický zvuk. Večer zakončí v 21 h Vltava, koncert jedné z nejoriginálnějších českých hudebních skupin známé svými neobvyklými texty a originálním hudebním stylem.

Vzpomínky na 17. listopad 1939, 1989 a Karla Kryla
Kdy: V pátek 17. listopadu
Kde: Bechyně, Tábor, Veselí nad Lužnicí
Proč přijít: Vzpomínkový podvečer na Den studentů a významného absolventa SUPŠ keramické básníka Karla Kryla pořádají v pátek 17 listopadu v Bechyni. U Krylovy busty před kinem zazní jeho písně a poezie v podání Standy Fuky, krátce se ohlédnete také za dalším rokem od listopadových událostí 89.
Vzpomínku na 17. listopad 1939 a 1989 chystají od 17 h také na Žižkově náměstí v Táboře. Bude se zpívat Motlitba pro Martu, rozezní se zvony děkanského kostela, nebude chybět hymna a v 17.30 h začíná koncert Muzika ze svobodného světa.
Pietní akt ke Dni boje za svobodu a demokracii připravili ve Veselí nad Lužnicí. Konat se bude v pátek 17. listopadu se bude od 17 hodin u pamětní desky na opěrné zdi kostela. Místní tu zapálí svíčky a vzpomenou na listopadové události let 1939 a 1989.