Terčino údolí je krásné také v zimě

I v zimě si můžete užít procházku po Terezině nebo také Terčině údolí, anglickém lesoparku v Nových Hradech v údolí řeky Stropnice. Terčino údolí, původně bažantnici, nechala přetvořit v přírodní krajinářský park hraběnka Terezie Buquoyová. Nechala zde vysadit cizokrajné stromy, keře, vybudovat odpočinkové stavby, rekreační Lázničky a Modrý dům. V roce 1817, až po hraběnčině smrti, v areálu vnikl umělý vodopád, který dnes láká turisty svou krásou v každém ročním období. Na výletu Terčiným údolím se projdete skalnatým kaňonem, uvidíte tvrz Cuknštejn, po naučné sedmikilometrové stezce si o areálu počtete na 12 zastaveních. Terezino údolí je národní přírodní památkou.

Vědecká přednáška v obýváku

Pokud se o víkendu nevypravíte ven, můžete si pustit například zajímavou vědeckou přednášku Science Café. Tento projekt zahrnoval sérii přednášek s vědci a odborníky v příjemných prostorách kaváren. Konal se i v Českých Budějovicích, Písku, Táboře, Blatné, Jindřichově Hradci. Protože nyní není možné setkávat se naživo, zahájilo Science Café online program. Ten začal sice v Novém Strašecím, ale příspěvek s Martinem Balkem o kombinatorice si může pustit kdokoliv přes youtube kanál Science Café. Martin Balko studoval MFF UK, v Budapešti a v Izraeli. Dnes působí jako odborný asistent na katedře aplikované matematiky MFF UK a věnuje se kombinatorice, diskrétní geometrii a Ramseyově teorii. Obdržel cenu Josefa Hlávky pro nejlepší studenty a Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce v oboru computer science. Odborník vysvětluje například problémy kombinatoriky, kterými se odborníci zabývají již desítky let.

Vztahová komedie online

Už jen do neděle 7. února se můžete na youtube kanálu KD Střelnice podívat na divadelní představení Divadelního spolku Jablonský Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. KD Střelnice v Jindřichově Hradci totiž ve spolupráci s divadelníky uveřejňuje čtyři nahrávky představení, které můžete nyní, když jsou divadla zavřená, sledovat z pohodlí domova. První z uveřejněných přestavení vzniklo na motivy stejnojmenné knihy Allana a Barbary Peasových. Hra o vztazích pobaví věčně diskutovanými rozdíly mezi mužským a ženským jednáním a uvažováním.

Vydejte se Vyšenskými kopci

U obce Vyšný nedaleko Českého Krumlova se můžete vypravit na procházku Národní přírodní rezervací Vyšenské kopce, kterou vede více jak dvoukilometrová tzv. Naučná stezka Vyšenskými kopci. Na 15 informačních panelech se dozvíte o geologii i přírodním bohatství oblasti, přečtete si, jak člověk zasahoval do krajiny a působil zde. Zjistíte více o ochraně přírody dnes. Vychází se od budovy Správy Chráněné krajinné oblasti Blanský les ve Vyšném, dojdete až na okraj Českého Krumlova. Trasa s převýšením 50 m je středně obtížná.