Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

V Úsilném na Českobudějovicku v sobotu poprvé pekli chleba, housky a česnekové placky v nově postavené obecní peci. S přípravou těsta a radami pro správné sázení pečiva do pece pomáhal místním pan Augustin Sobotovič z Volar, který má zkušenosti s pečením V Úsilném na Českobudějovicku se opět rozvoní čerstvý chleba z obecní pece. Na snímku Augustin Sobotovič z Volar, který má zkušenosti s pečením.Zdroj: Deník/Jakub Janoušek

Křížem krážem za divadlem
Kdy: pátek 10. a sobota 11. listopadu
Kde: KC Panorama v Hluboké nad Vltavou
Proč přijít: Festival divadelních ochotnických souborů nabídne v pátek od 19 h Generálku císaře Napoleona (DS Vltavan Týn nad Vltavou), v sobotu od 14 h Zahradu (pohádka Jiřího Trnky, DS Akorát), od 16 h Rytířovu dceru (DS Křížžáci Hluboká n. Vlt.) a od 20 h Legendu o zbloudilých duších (DS Doveda Sloupnice). Cena za představení 150 korun, děti do 15 let 100 korun.

Strážkovické posvícení s Babouky
Kdy: sobota 11. listopadu od 20 h
Kde: Kulturní dům Strážkovice
Proč přijít: Posvícenská zábava, k tanci a poslechu zahraje nejstarší jihočeská dechovka Babouci.

Velké čtení jihočeských spisovatelů a autogramiáda
Kdy: sobota 11. listopadu od 15 h
Kde: Obecní úřad ve Včelné
Proč přijít: Pozvání přijali Jan Bauer, František Niedl, Hanka Hosnedlová, Stanislava Bumbová, Josef Vrba, Jana Dohnalová, Petr Šulista a Jarmila Mandžuková. Můžete si tu koupit některé knihy a nechat si je od autorů podepsat.

Svatomartinský trh
Kdy: sobota 11. listopadu od 9 do 16 h
Kde: areál Pod kaštany, Úsilné
Proč přijít: Na programu je pečení chleba a svatomartinské husy v obecní peci, v 11 h otevírání svatomartinského vína, trh s regionálními výrobky, second hand, hudba, pivo a malování na obličej.

Českokrumlovsko

Svatý Martin v Českém KrumlověSvatý Martin v Českém KrumlověZdroj: Jan Dušek

Příjezd svatého Martina a slavnostní otevření Svatomartinského vína
Kdy: Sobota 11. listopadu od 11.11 h
Kde: Náměstí Svornosti Český Krumlov
Proč přijít: Jedenáctý den listopadu přijíždí dle tradice Martin na bílém koni a přiváží s sebou nejen první sníh, ale také první víno roku. Tímto začíná v Českém Krumlově Svatomartinské hodování a vybrané místní restaurace nabízejí Svatomartinské víno nebo husu.

Krampas Lauf Vyšší Brod se letos 11. listopadu. V 17 hodin začne v Kempu pod hrází doprovodný program, v 18 hodin vyjdou první krampusové.
Zbývá jen pár dnů. Krampusáci budou pouštět hrůzu ve Vyšším Brodě v sobotu

Koncert ke Dni válečných veteránů
Kdy: Sobota 11. listopadu od 16.00 do 17.30 h
Kde: Kostel sv. Mikuláše Boletice
Proč přijít: Smíšený pěvecký sbor Perchta koncertuje v kostele sv. Mikuláše v Boleticích u příležitosti Dne válečných veteránů.

Prachaticko

Z vernisáže výstavy obrazů malíře a ilustrátora Petra Modlitby pod názvem Nová cesta do pravěku ve výstavní síni Muzea Mladoboleslavska na hradě v Mladé Boleslavi.V pátek se můžete jít podívat na otevření výstavy v Galerii Dolní Brána. Ilustrační fotoZdroj: se svolením města Mladá Boleslav

Dana Nachlingerová a Rudy Balaško
Kdy: Pátek 10. listopadu od 17 hodin
Kde: Galerie Dolní brána v Prachaticích
Proč přijít: Vernisáž uměleckých řezeb Dany Nachlingerové a fotografií Rudyho Balaška. O hudební doprovod se postarají žáci ZUŠ Prachatice.

Povídání o pejskovi a kočičce
Kdy: Neděle 12. listopadu od 15 hodin
Kde: Městské divadlo v Prachaticích
Proč přijít: Klasická pohádka Povídání o pejskovi a kočičce v podání Divadla SemTamFór. Vstupné: 80 korun.

Jindřichohradecko

Dechovka. Ilustrační snímek.Dechovka na počest Martina to rozproudí v Kardašově Řečici. Ilustrační snímek.Zdroj: Matěj Slávik

Svatomartinské vinobraní, příjezd sv. Martina
Kdy: V sobotu 11. listopadu od 9 do 17 h
Kde: Třeboň, Masarykovo náměstí
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Vinaři z Čech a Moravy přivezou ochutnat svatomartinská vína, těšit se můžete i na stánky s občerstvením a hudební doprovodný program. V 11 hodin přijede sv. Martin na bílém koni. Svatomartinské setkání pro děti pořádá v sobotu v Třeboni římskokatolické farnost. Čeká vás od 15 h Větrná pohádka (vstupné 100 Kč), v 16.30 h se vydáte na průvod s lucerničkami z náměstí přes park do kostela. Kde v 17 h začíná bohoslužba pro děti s dárkem od sv. Martina. Zkrátka nepřijdou ani děti, které se na svatého Martina těší v Lomnici nad Lužnicí. Stačí přijít v sobotu v 17.30 hodin na Palackého náměstí. Poté se společně vydáte se světýlky na cestu ke kostelu sv. Jana Křtitele.

Už v pátek přijede sv. Martin do Slavonic. Na programu od 16.30 h je projížďka kočárem, pečení podkov, filmy a dílny pro děti ve spolkovém domě a v 19 h svatomartinský průvod městem s lampiony a lucernami.

Svatomartinský dechovkový festival
Kdy: V neděli 12 listopadu od 15 h
Kde: Kulturní dům Kardašova Řečice
Vstupné: 200 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě
Proč přijít: Všichni milovníci dechovek si jistě smlsnou na vystoupení kapel Valdaufinka, B-Quintett, Budvarka a Řečická kapela.

Písecko

Milevský klášter Bratří premonstrátů.Milevský klášter Bratří premonstrátů.Zdroj: Karel Kafka

Svatomartinské odpoledne
Kdy: V sobotu 11. listopadu od 14 h
Kde: Milevský klášter
Proč přijít: Milevský klášter zve na Svatomartinské odpoledne do Latinské školy. Jsou připravené kreativní dílničky, povídání o sv. Martinovi a pak lampiónový průvod. Do svatomartinského lampiónového průvodu se můžete přidat i o den dříve v amfiteátru milevského domu kultury. Sraz je v pátek v 17 hodin. Po krátkém programu bude následovat malá procházka s lampiony. Doprovodný program si připravil dramatický kroužek 2. ZŠ Milevsko. Děti se mohou těšit i na svatého Martina na bílém koni.

Svatomartinská neděle na Kamenném mostě
Kdy: V neděli 12. listopadu od 10 h
Kde: Písek
Proč přijít: Vypravte se na tradiční ochutnávku a prodej svatomartinských vín na nejstarším kamenném mostě v Čechách. Pokračovat můžete v 16 h dětskou diskotékou s Radkem Barbulákem v Podčáře, odtud pak vyráží všichni v 18 h na lampiónový průvod po trase Divadlo Pod čarou, Palackého sady, Florián, Alšovo nám., Bakaláře, Putimská brána, Pod sladovnou, Kamenný most.

Strakonicko

Na Festivalu vína v Českém Krumlově zahrají Tata Bojs. Tata Bojs zahrají ve Volyni.Zdroj: Vít Černý

Tata Bojs
Kdy: V pátek 10. listopadu od 20 h
Kde: Sál Na Nové Volyně
Proč přijít: Na koncert populární české kapely se můžete v pátek vypravit do Volyně. Kapela Tata Bojs byla založená v roce 1988. Zakládajícími členy jsou Milan Cais (bicí) a Marek Huňát (neboli Mardoša; baskytara), dalšími stálými členy jsou Vladimír Bár, Dušan Neuwerth a Matěj Belko.

Tajemství vodňanského sklepení
Kdy: V sobotu 11. listopadu od 12.30 do 18.00 h
Kde: Knihovna Gelasta Vodňanského Vodňany
Proč přijít: Vydejte se na komentovanou prohlídku za tajemstvím vodňanských sklepů. Jedna prohlídka trvá přibližně 90 minut a z důvodu omezené kapacity je nezbytné přihlášení na e-mailu: bartova@vodnanyzijou.cz. Sraz je na dvorku U Koníčka.

Táborsko

Martin na bílém koni, ilustrační snímek.Martin na bílém koni, ilustrační snímek.Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Svatý Martin na bílém koni
Kdy: V pátek 10. listopadu od 16.30 h
Kde: Sezimovo Ústí, Husovo náměstí a park Benešovy vily
Proč přijít: Rodiny s dětmi by si neměly nechat ujít bohatý svatomartinský program v Sezimově Ústí. Nejprve se budete moci posilnit občerstvením před ZŠ Švehlova. V 17 h startuje ohňová show Firelight by Neira Lohikäärme. V 17.30 se vydáte na svatomartinský průvod se světýlky ulicemi Sezimova Ústí 1 do parku Benešovy vily, kam v 18 h přijede sv. Martin na bílém koni. Uvidíte také legendu o sv. Martinovi a žebrákovi. Nezapomeňte si do průvodu přinést vlastní lucerničku.

Martinská slavnost
Kdy: V sobotu 11. listopadu od 16.30 do 18.30 h
Kde: Tábor, Žižkovo náměstí
Vstupné: dobrovolné
Proč přijít: Akce začíná na Žižkově náměstí, kde si účastníci rozsvítí lampiony i lucerničky a za doprovodu Martinských písní se průvod vydá Klokotskou ulicí k parku pod Kotnovem. Tam bude následovat pásmo Martinských a podzimních písní, vyprávění martinské legendy a nakonec mohou účastníci sledovat příjezd svatého Martina na bílém koni a obdarování žebráka pláštěm. Po této scénce bude následovat rozdávání a dělení Martinských rohlíčků. Výtěžek akce podpoří činnost pořádající organizace RC Radost.