Potkejte se s umělci a poznejte, jak pracují

Do ateliérů jihočeských umělců, s nimiž se také osobně setkáte, se můžete podívat od pátku 8. října do neděle 10. října. Seznámíte se s prací designérů, výtvarníků, řemeslníků a architektů. Těšte se na workshopy, komentované prohlídky nebo design market, který najdete v prostorách českobudějovické Tiskárny Karmášek v neděli od 13 do 18 h. V Galerijní síni tiskárny Karmášek se koná v pátek od 10 do 15.30 h diskuzní fórum: Je kreativita umění? V pátek v 18 h bude celá akce zahájena vernisáží výstavy Niky Brunové: Tiché světlo, která bude v Galerijní síni Tiskárny Karmášek k vidění do 30. listopadu. V rámci doprovodného programu v Tiskárně Karmášek v neděli bude kromě design marketu módní přehlídka Katcha, která začíná ve 13.30 h, v 16 h se budete moci podívat po prostorách tiskárny s Jaroslavem Karmáškem ml., v 17 h vás výstavou provede kurátorka Petra Lexová. A do kterých ateliérů můžete například nahlédnout? V sobotu se můžete setkat s fotografkou Danou Tůmovou Vitáskovou mezi 10. a 17. h v kavárně Café Au Chat Noir, po telefonické domluvě také v neděli v ateliéru v Benešově nad Černou. Smrčkův dům patřící k Blatskému muzeu v Soběslavi otevře své brány v sobotu i v neděli od 9 do 17 h, mezi 12. a 12.30 h bude polední pauza. Kováře Daniela Černého navštívíte v jeho kujné huti, bývalém závodě stará rašelina, Blata v obci Hranice. Na adrese Neplachov 78 Dolní Bukovsko navštívíte Jindřicha Figuru, který vyrábí repliky historických předmětů pro muzejní účely. Přijít můžete oba dny mezi 13. a 18. h. Keramika U Kočků ve Veselí nad Lužnicí zve návštěvníky oba dny mezi 10. a 17 h. V Protivíně vás přivítá malíř Petr Pfleger mezi 9. a 17. h na adrese Mírová 317. Jak se vyrábí Sedlická krajka, uvidíte v ateliéru na náměstí T. G. Masaryka 114 v Sedlici. Zrekonstruovaný spolkový dům ve Slavonicích, kde se nachází vzdělávací a společenské centrum, navštívíte oba dny mezi 10. a 17. h. SUPŠ sv. Anežky České v Českém Krumlově dovolí nahlédnout návštěvníkům v sobotu mezi 10. a 16. h. Malíř Vít Vavřinec Pavlík bude k zastižení v sobotu od 14 do 20 h ve svém ateliéru ve Volarech na adrese 5. května 150. Táborská Galerie 140 uvítá ve své tzv. Lichodílně, kde si můžete z ponožek vyrobit svého Lichožrouta, malé i velké návštěvníky celý sobotní den. Na tvoření s dětmi zajděte v sobotu také do Galerie U Radnice od 13 do 16 h, kde budete tvořit svou podzimní zahradu. Program také přichystalo Prachatické muzeum. V sobotu od 9 do 15 h zkusíte tvořit stylem gaSko art, z ovčí vlny si vyrobíte plstěné panenky. Od 10 do 15 h tamtéž zkusí děti i dospělí tvořit ručně šité panenky a zvířátka nebo medvědí brože. S umělcem Valentinem Horbou se potkáte na obecním úřadě v obci Drhovle oba dny od 10 do 15 h. Barvení mýdel s v Českém Krumlově zkusíte v ateliéru Olgy Králové, uvidíte také mechové obrazy a seznámíte se přírodní kosmetikou.

Lesnický den Ohrada

Každodenní práci lesníků, zvelebování a chránění lesů poznáte na Lesnickém dnu, a to v sobotu 9. října mezi 9. a 17. na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Čeká vás dřevorubecká show, ukázka práce s koňmi, beseda s lesníky, živá hudba skupiny Markazíni a komentovaná prohlídka expozice Les pramenů.

Muzika oživí ulice Prachatic

Hudbu v ulicích Prachatic uslyšíte v pátek 8. října od 16 h. Cílem je podpořit místní podniky. Připravený je program na babí léto i deštivý podzim. Zahraje kapela Ko-ko-kolegyně, Bouďáci, Kateřina Weisová s žáky nebo s Ivanem Borešem, nebo například Drahoslava Satorová a další.

Zvonařství ve středověku a dnes

Navštivte v sobotu 9. října akci Zvonařství ve středověku a dnes. Ukázku výroby zvonů a jejich formy uvidíte v Trocnově, a to od 10 h. V 15 h pohovoří zvonař Jan Šeda o historii zvonařství. V 19 h odlijí zvon pro budoucí Archeoskanzen Trocnov, repliku středověké vesnice, která bude hotová v roce 2024.

Čechomor rozezpívá milevský KD

Kapela Čechomor přijede do Milevska v sobotu 9. října. Koncert byl přesunut z doby omezení kvůli koronaviru. Těšte se na staré známé hity a i na novinky. Vystoupení v milevském kulturním domě začíná ve 20 h. Vstupné od 550 Kč.

Projděte si novou budovu knihovny s ředitelem

V sobotu 9. října se můžete vydat na komentovanou prohlídku přístavbou pobočky Lidická 1 Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Provede vás sám ředitel knihovny Ivo Kareš. Prohlídka začíná v 10.30 h. Vstup je zdarma.

Nedělní trh v chutí a barvami podzimu

Navštivte v Ševětíně nedělní trh. Ten začíná v 8 h a trvá do 12 h. Těšte se na podzimní vůně, barvy a chutě. Na místě budou noví prodejci. Zahraje kapela Ševětínka. Můžete si zakoupit tombolu. K dostání budou mléčné výrobky, pečivo, klobásy a paštiky, med, přírodní kosmetika, keramika a rukodělné výrobky, sazenice, bylinky a koření a další. Místní budou prodávat přebytky ze zahrádky, vejce a další domácí produkty.

Voňavé ovoce z Afriky

Přijďte si vybrat exotické ovoce na africký trh na adresu Riegrova 41 České Budějovice, a to v neděli 10. října. Ochutnáte čerstvé africké ovoce od ugandských farmářů, sušené ovoce, můžete si koupit dálkami vonící koření ze Zanzibaru nebo džemy, kvalitní čaj a kávu. Trh potrvá od 10 do 15 h.

To bude podívaná. Přijďte na Mustangy a americká auta

V sobotu 9. října se v Táboře sjedou krásné vozy v rámci Charitativního srazu Mustangů a amerických aut. Zaplacením charitativní jízdy za 600 Kč přispějete na rehabilitační cvičení Adamovi Gabrielovi Mihálovi. Vstupné bude dobrovolné. Vozy budou od 9.30 h do 10.30 h v táborské Komoře, odtud vyjedou v 40.45 h do Bechyně, z Bechyně pojedou ve 12.30 h přes Sudoměřice u Bechyně, Hlavatce, Želeč, Planou nad Lužnicí zpět do Tábora. Tam je opět najdete ve 13 h.

Za houbami dubských vrchů

Od 10 h začíná z návsi ve Velmonicích exkurze Přírodou krok za krokem: Houby dubských vrchů. Povede ji Pavel Špinar. Akci pořádá Husitské muzeum v Táboře. Vstup bude zdarma.

Program ve špejcharu

V Měšicích ožije v sobotu 9. října špejchar. Na workshopech si tam uvážete věnec z podzimních květů nebo si oživíte a vylepšíte stará trička, tašky či ubrusy. V 15 h tam bude odhalena socha věnována Měšicím. Na programu bude dále sítotisk na trička, workshop s truhlářem, nohejbalový turnaj či výstava historických fotografií. V 17 h se bude promítat skateový film King Skate. V 19.30 h vystoupí táborská kapela Kalle.

Swing, zdravá záda i kejklířská show

Třeboňská Hospicová péče sv. Kleofáše se na celý týden do soboty 9. října připojila k oslavám Světového dne hospicové a paliativní péče, který připadá právě na druhou sobotu v říjnu. Program si tedy můžete užít i v pátek a v sobotu. Přijďte na pásmo kejklířských vystoupení v podání souboru Chůdadlo, a to v pátek8. října v 16 h na třeboňském náměstí Míru. V sobotu 9. října od 9 h si v jindřichohradeckém fitku Eden zacvičíte pilates a jógu pro zdravá záda. V 19 h si v KD Střelnice v Jindřichově Hradci poslechnete koncert Swinging Saxophones. Amatérský běžecký závod Běh sv. Kleofáše se koná již po osmé a připadá na sobotu 9. října. Koná se v lázeňském parku nedaleko Hotelu Svět v Třeboni. Hlásit se můžete od 9 h. Nejdelší trasa na 12 km okolo rybníka Svět startuje v 10 h. V 10.15 h nastoupí účastníci na čtyřkilometrový závod lázeňským parkem. Budou připraveny i závody pro děti. Během podpoříte lidi na konci života, kteří si přejí zůstat doma mezi svými.

Výstava na hradě

Až do konce října najdete v Maltézském sále Strakonického hradu výstavu obrazů Jaroslavy Kupkové Krajina a motýlí křídla. Otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 16 h. Vstupné 20 Kč.

Pohádkové bytosti a vyrábění

Vezměte děti v pátek 8. října do blatenské Městské knihovny na tzv. Pohádkové odpoledne. Uslyší vyprávění o pohádkových bytostech, budou vyrábět v tvůrčích dílničkách a užijí si zábavný program. Akce začíná v 15 h.