Vypravte se na Ptačí hrádek

Na 592 m vysokém vrchu Ptačí hrádek nad zámeckou zahradou českokrumlovského zámku, se nachází nedokončený památník Karla Filipa ze Schwarzenbergu. Pokud obejdete zámeckou zahradu z jedné či druhé strany směrem od zámku a otáčivého hlediště, dostanete se na zelenou turistickou značku, která vás k památníku zavede. Jedná se o památkově chráněnou stavbu v klasicistním stylu postavenou v roce 1816 jako pocta šlechtici, který porazil Napoleona v bitvě národů u Lipska v roce 1813. Objekt nedávno prošel rekonstrukcí.

Procházka z Kardašovy Řečice

V Kardašově Řečici se můžete vypravit na příjemnou procházku z centra podél toku Řečice ulicí Benátky, která se točí od říčky už jako ulice Veselého a navazuje na modrou turistickou značku. Z modré pak můžete uhnout po tzv. Zrádné cestě k židovskému hřbitovu, který byl založen v první polovině 17. století. Kdo se chce podívat na hřbitov, musí si vyzvednout klíče u paní Michalíčkové na adrese Háječek 620 Kardašova Řečice po telefonické domluvě na 384 382 677. Ze Zrádné cesty potom dále odbočíte kolem Obecního nového rybníka a budete pokračovat ke zbytku hradu Babky. Ten byl zřejmě založen v první polovině 14. století k ochraně zemské cesty a od 16. století zůstal opuštěný. Místní kameny z hradu využili ke stavbě domů. Nyní je místo osázeno stromy a nedaleko si odpočinete v turistickém přístřešku. Ulice Pod Hradem dále vede kolem pomníků k výročí založení občanské záložny a obětem války 1914 až 1917 zpět do centra. Kolem Kardašovy Řečice se můžete procházet i kolem množství rybníků. Velikostí jim dominuje 96 ha rybník Velký, který založil Menhart z Hradce mezi lety 1418 a 1437 a později ho rozšířil Jindřich VI. z Hradce.

Filmový festival představí současné skandinávské snímky

Přehlídka současných severských filmů Scandi začala v pondělí a trvá až do neděle 31. ledna. Snímky vzniklé ve Skandinávii minulý rok uvidíte online přes platformu Edisonline. Například v pátek v 18 a 20 h vás čeká švédský dokument Greta o dospívající klimaaktivistce Gretě Thunberg. Uvidíte ji jako školačku s Aspergerovým syndromem i jako dívku plující přes Atlantický oceán na summit OSN. Ve 21.50 h následuje islandsko-francouzsko-ukrajinský snímek Žena na válečné stezce o zdánlivě klidné ženě vedoucí boj proti průmyslu ničícím islandskou krajinu. Snímky a další program naleznete na http://scandi.filmeurope.eu/.