Také v druhé části pětidílného seriálu představujeme evropská místa nezasažená masovým cestovních ruchem, která k návštěvě doporučuje přední světový travel blogger Dan na svém webu Dan Flying Solo.

Cuenca (Španělsko): Památky na skalnatých útesech

Na skále stojící historické město jako vystřižené z časů Dona Quijota, v jeho okolí nádherná venkovská krajina protkaná průzračně modravými řekami Júcar a Huécar, a všude to navíc voní skvělým jídlem? Vítejte, tohle je Cuenca.

Město v centrální části Španělska vzdálené od Madridu asi 160 kilometrů založili Maurové už v osmém století jako pevnost chránící Córdobský chalífát. Do itineráře určitě zahrňte katedrálu Panny Marie – nejstarší gotickou katedrálu celého Španělska dokončenou v roce 1270 – stejně jako několik kostelů, barokní budovu semináře, klášter nebo most svatého Pavla. Samostatnou kapitolou jsou casas colgadas neboli domy jakoby vyrůstající ze skalnatého srázu na východním okraji starého města.

Španělsko oplývá rozmanitou lokální gastronomií a Cuenca nemůže být výjimkou. Vyzkoušejte paštiku morteruelo z vepřových jater a dalších druhů mas, třeba zaječího, křepelčího nebo koroptvího. Tradiční salát mojete se připravuje z rajčat, tuňáka, vajec a oliv. Hojně se tady grilují pstruzi čerstvě ulovení v místních horských řekách. Jídlo zapijte kávovým likérem resoli.

Na návštěvu města a jeho okolí si vyhraďte raději dva dny. Pohodlně se sem dostanete vlakem z hlavního města Madridu.

Durham (Velká Británie): Krása anglického severu

Směsice slavné historie, univerzitního života a parkové zeleně, to je severoanglické město Durham. Díky odlehlosti od Londýna si v minulosti užívalo velké míry nezávislosti a stalo se přirozeným regionálním centrem moci. Zároveň kvůli poloze poblíž skotské hranice plnilo obrannou funkci.

Minout zdejší slavný hrad založený samotným Vilémem Dobyvatelem nebo 143 metrů dlouhou románsko-gotickou katedrálu, jednu z nejkrásnějších v normanském slohu, by mohl jen blázen. Ale pozor, jelikož v hradním komplexu sídlí univerzita, musíte se na prohlídku objednat předem.

Celodenním zážitkem je návštěva Beamish Museum, 140hektarového areálu rozprostírajícího se kousek za městem. Jedná se o skanzen severní Anglie od poloviny 19. do poloviny 20. století s neuvěřitelným množstvím funkčních staveb, dopravních prostředků a obyvatel v dobovém oblečení. Uhelný důl, kde pracovaly také děti už od 12 let, kolonie dělnických domků, vlakové nádraží ozářené petrolejkou, ulice s hostincem, pekárnou, bankou, dílnami, venkovské usedlosti, tramvajová dráha… Vše je plně interaktivní. Stáváte se tak součástí příběhu, který vás na dlouhé hodiny úplně pohltí.

Region nabízí spoustu výletů na zajímavá místa, ať už je to muzeum železnice v Shildonu, kde je k vidění 70 vlakových souprav, hrady Auckland a Raby, historické městečko Barnard nebo impozantní Bowesovo muzeum.

Strávit se tu dá celý prodloužený víkend. Durnham má dobré vlakové spojení s Londýnem i Edinburghem, nejbližší letiště je v Newcastlu.

Kaňon Tary (Černá Hora): Ráj vodáků hledejte na Balkáně

Víte, že Evropa má „své vlastní Colorado“? Řeč je o údolí řeky Tary v Černé Hoře, které je druhým nejhlubším kaňonem na světě. Blankytně modrá a tuze studená řeka se tu do krajiny zařezává ve více než kilometrové hloubce, zatímco vápencové skály ukrývají nespočet jeskyní.

Není překvapením, že zhruba 80 kilometrů dlouhý kaňon je učiněným rájem všech vodáků. Trasou vedoucí národním parkem Durmitor se lze na raftu propádlovat za dva dny. Úplně tady zapomenete na všechny starosti, blízké sepjetí s nádhernou přírodou vám to prostě nedovolí. Den strávený na řece se pak sluší zakončit poctivou balkánskou omeletou a hltem domácí pálenky. Celé místo přibližuje na svém instagramovém profilu Summit Tourist Agency Durmitor.

Jednou z dominant údolí je Djurdjevičův most postavený za druhé světové války, kdy se stal se svými 370 metry nejdelším mostem světa. Tvoří ho pět obřích oblouků, a slabším povahám se při pohledu dolů může snadno zatočit hlava. Je i velkým cílem fotografů, užil si ho například Philip Aleev.