Češi do Polska často vyrážejí zejména za levnými nákupy potravin. Stále více lidí však využívá možnosti spojit nákup s výletem. Letos v létě by mohlo být hitem nově otevřené polské koupaliště v Krakově. Areál koupaliště vznikl v místě bývalého lomu a lákal ke koupání již dříve navzdory tomu, že byl oplocený a vstup zde byl zakázaný.

Jak to vypadá v nových polských Maledivách:

| Video: Youtube

Celý lom obklopují vysoké útesy. Často ho navštěvovali například studenti z nedaleké univerzity, kteří se zde rozhodli skokem do vody oslavit úspěšně složenou zkoušku. Došlo zde k několika tragickým událostem, přičemž ta poslední se stala krátce před otevřením areálu veřejnosti.

Kde je koupaliště Zakrzówek

Zakrzówek leží zhruba tři kilometry vzdušnou čarou od centra města Krakova. Dopravit se sem je možné městskou veřejnou dopravou, nebo autem. Je zde nově vybudované parkoviště.

„Areál je možné využívat šest dní v týdnu v čase od 10 do 18 hodin. V pondělí jsou bazény uzavřeny a slouží pro údržbu koupaliště,“ uvedl například zpravodajský web TVN24.

Vstup je zdarma. Možná i proto došlo od 8. července k zavedení denního limitu 1000 návštěvníků, aby byl zajištěný bezproblémový a bezpečný chod.

Zatopený lom Zakrzówek patří mezi takzvaná instafriendly místa:

Z minulosti lomu

Umělá vodní nádrž vznikla v roce 1992 po zatopení starého vápencového lomu, kdy se zde těžilo již za II. světové války. Ještě před čtyřmi lety byl divokou a nehlídanou pláží, kterou i přes zákaz vyhledávali místní i turisté. V roce 2019 začal vznikat obrovský projekt s názvem Park Zakrzówek v hodnotě 50 milionů zlotých, což je v přepočtu asi 267 milionů korun.

Takto velká investice pochopitelně vyvolala vlnu reakcí ze strany obyvatel i ekologů. Uvádí to internetová encyklopedie Wikipedia.

Co nyní Zakrzówek nabízí

Největším lákadlem pro návštěvníky areálu je pět nově vybudovaných bazénů různých hloubek. Jde o:

  • bazén s hloubkou 40 cm a brouzdalištěm – určený pro neplavce a děti
  • bazén s hloubkou 80 cm – pro plavce i neplavce
  • bazén s hloubkou 120 cm – pro plavce i neplavce
  • dva bazény s hloubkou 350 cm – pro ty, kteří se nebojí hloubky a umějí dobře plavat

Největší z bazénů pojme až 600 lidí,“ uvedl web Krakow.pl.

Nově má v areálu vzniknout také bazén, který bude určený pro psy.

Všechny bazény jsou obklopeny dřevěnými moly širokými 8 metrů. Tato mola slouží ke slunění a odpočinku. Průměrná hloubka vody v lomu mimo mola je přibližně dvacet metrů. Vstup do těchto prostor je povolen, avšak na vlastní nebezpečí. Skalní útesy, které areál obklopují, pak připomínají krajinu chorvatského pobřeží. Azurová barva vody v bazénech pak exotické Maledivy, jak místní areál s oblibou nazývají.

Kromě bazénů se zde nachází také Centrum vodních sportů, nově vybudované zázemí s převlékárnou, toalety, lezecké stěny či stoly pro hraní ping pongu. Využití je tady opravdu široké.

close Facebook Deník Styl je tu pro každého. info Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová zoom_in Facebook Deník Styl je tu pro každého.

Co na vše říkají návštěvníci

Někteří návštěvníci areálu neskrývají nadšení. Jak uvedl například pan Kamil pro web TVN24.pl.

„Rozhodli jsme se využít krásného počasí a přijeli jsme hned ráno. Přijeli jsme až z Tarnówa, který je odsud asi 80 kilometrů a jsme mile překvapeni počtem plavčíků i zdravotníků. Mohou si tady v klidu a bezpečí hrát i děti.“

Velmi spokojený s návštěvou místa byl i uživatel specializovaného turistického webu TripAdvisor s přezdívkou Carlos B. „Dobré pro plavání, opalování, turistiku, pití, piknik. Je to tak krásné!“, uvedl ve své recenzi.

close Soutěžte s Deníkem. info Zdroj: Deník zoom_in Soutěžte s Deníkem.