Záhadné obrazce se nachází v Peru, jihoamerickém státě se zhruba 32 miliony obyvatel. Konkrétně pak nedaleko města Nazca, ze kterého to je do hlavního města Lima asi 300 kilometrů. Jedná se o místo v poměrně nehostinné poušti, kde ročně naprší méně než jeden centimetr vody. Nicméně právě tyto klimatické podmínky umožnily, že obrazce zůstávají v dobrém stavu.

Takto obrazce u města Nazca vypadají z výšky:

| Video: Youtube

Co se u města Nazca přesně nachází?

Celkem lze v místě najít přes 800 rovných čar, 300 geometrických obrazců a 70 zvířecích i rostlinných vzorů.

„Některé z přímých linií dosahují až padesáti kilometrů, obrazce jsou pak stejně velké jako například mrakodrap Empire State Building,“ přiblížil cestovatelský web National Geographic.

Rozměry těchto výtvorů dávných předků jsou úctyhodné. Je zde například:

  • opice - asi 110 metrů dlouhá
  • kosatka - 65 metrů
  • pták připomínající kondora - 135 metrů
  • kolibřík - 50 metrů
  • pelikán - 285 metrů
  • pavouk - 46 metrů

Web Live Science připomněl, že naprostá většina linií pochází z let 200 př. n. l. až do roku 500 n. l. Nejstarší linie, vytvořené z nahromaděných kamenů, pak pocházejí dokonce až z roku 500 před naším letopočtem. Celkově se linie a obrazce rozkládají na ploše o velikosti asi 450 kilometrů čtverečních.

Obří astronomický kalendář

Vědci se dodnes neshodnou na tom, k čemu obrazce slouží. Poprvé je systematicky studoval peruánský archeolog Toribio Mejia Xesspe poté, co na ně narazil při pouštní expedici. Bylo to v roce 1927. K lepšímu zkoumání a popisu pak využil letadlo.

Jak ještě shrnula například internetová encyklopedie Britannica, obrazci se intenzivně zabýval i americký historik Paul Kosok. Ten zpracoval hypotézu, že byly nakresleny pro astronomické účely. Tisíce hodin zkoumání místu věnovala i María Reiche. Ta rovněž dospěla k závěru, že se jedná o obrovský astronomický kalendář a že některé jeho části byly sestaveny podle seskupení hvězd na noční obloze.

„Dokonce žila v malém domku poblíž pouště, aby mohla osobně chránit dědictví dávných kultur před bezohlednými návštěvníky,“ připomenul web National Geographic.

close Na některé obrazce se lze podívat z rozhledny. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Na některé obrazce u Nazcy se lze podívat z rozhledny.

UFO nebo vodní systém?

Známý cestovatelský a vzdělávací web doplnil, že zejména v 60. letech se objevily poměrně odvážné teorie, že obrazce jsou dílem mimozemšťanů. Tyto spíše spekulace rozdmýchal před lety i ruský astronaut Ivan Vagner, který obrazce vyfotil z Mezinárodní vesmírné stanice a snímky uveřejnil na sociálních sítích.

„Ufologové milují teorie, které říkají, že tyto obrázky viditelné z vesmíru jsou určeny k navigaci mimozemšťanů, aby zde mohli přistát se svými loďmi,“ shrnul známý britský zpravodajský web Express.


Nahrává se anketa ...

Věrohodněji pak zní předpoklad, že lidé z Nazcy byli členy starověké kultury, která byla úspěšná v používání inženýrských technik k přivedení podzemní vody na povrch za účelem zavlažování,“ připomenul další teorii web Live Science.

Neobyčejně zajímavé místo vědci dodnes neopustili a v bádání pokračují. Live Science tak upozornil například na objev z roku 2020, kdy archeologové našli masivní obrazec kočky měřící asi 37 metrů. V roce 2022 pak byla objeveno vyobrazení osoby, která přišla o hlavu.

Místo se stalo velkým turistickým cílem v Jižní Americe. Lze se po něm projít pěšky, podívat se na něj ze třináct metrů vysoké rozhledny, ale největší požitek bezesporu přinese pohled z letadla. To přijde v přepočtu na asi dva tisíce korun, jak připomněl specializovaný web Laid Back Trip.