Ženský klášter Rosa coeli doprovází řada zajímavých skutečností i příběhů. „V hlavní lodi kláštera, která je už 300 let bez střechy, se mají nacházet místa se silnou pozitivní energií. Možná ji ucítíte. Sakristie má zase úžasné klenby. Dominantou je pak 800 let starý gotický sloup,“ uvádí turistický web Region Tourist.

Hlavní turistická lákadla Dolních Kounic včetně kláštera Rosa coeli:

| Video: Youtube

Proměna kláštera v přítažlivou zříceninu

Bez střechy zůstala hlavní loď kláštera po roce 1703, kdy stavbu zachvátil obrovský požár. To vše nedlouho po rekonstrukci.

„Poté byla opravena jen budova konventu. Kostel zůstal v troskách a obřady se konaly pouze v kapli. Špatné ekonomické podmínky nedovolovaly rozsáhlejší opravy, a tak i mše byly v kapli zakázány,“ konstatuje web Noc kostelů.

Tehdejší vlastníci - Strahovští premonstráti - prodali roku 1808 klášter zpět dolnokounickému panství. Od té doby se ale areál začal definitivně měnit ve zříceninu. Od roku 1927 je pak místo veřejně přístupné.

Dochovala se i románská bazilika, později přebudovaná na křížovou chodbu. Pod ní jsou ve třech vrstvách nad sebou pohřbeny jeptišky, které zde žily.„Uprostřed křížové chodby uvidíte rajskou zahradu se studnou. Upoutá vás také kapitulní síň s krásnou výzdobou na stropě,“ doplnil portál Region Tourist.


Nahrává se anketa ...

V klášteře prý jeptišky vedly neřestný život

Masarykova univerzita připomíná i zajímavé příběhy, které se ke klášteru váží. První vypráví o tom, že klášter založil krutý válečník Vilém Pulín z Kounic, který plenil a drancoval kostely a kláštery. Za to ho papež uvrhl do klatby, z níž se mohl vykoupit pouze postavením kláštera.

Kounický klášter ale při pokládání základního kamene postihla kletba. I proto je údajně ve stavu, v jakém je.

„Mezi lidmi kolovaly legendy o neřestném životě, který vedly místní jeptišky. Obyvatelé byli pohoršení jejich morálkou, a tak jedné noci klášter přepadli. Traduje se, že kouničtí řezníci nemravné řeholnice bez milosti zamordovali. V západní zdi křížové chodby je zase podle pověsti zazděná jeptiška za to, že se stýkala s muži,“ popisuje web Masarykovy univerzity.

Kdy můžete Rosa coeli navštívit?

Zřícenina kláštera Rosa coeli není mimo otevírací dobu veřejnosti volně přístupná.

Otevírací doba kláštera Rosa coeli

  • leden, únor, březen, listopad a prosinec – otevřeno po objednání minimálně 4 pracovní dny předem
  • duben a květen (Pá – Ne + svátky): 10 – 18 hodin
  • červen, červenec, srpen a září (denně): 10 – 18 hodin
  • říjen (Pá – Ne + svátky): 10 – 17 hodin

Zřícenina Rosa coeli je populární u filmařů

Jak připomněl Břeclavský deník, klášter Rosa coeli patří mezi oblíbená místa filmařů. Točily se v něm scény například pro pohádku O statečném kováři z roku 1983. Jedná se konkrétně o ty, jak do hradu Černého krále přichází kovář Mikeš v podání Pavla Kříže, aby osvobodil ztracené princezny. Na hradě se setkává s králem v podání Petra Čepka, který ho vítá slovy: „Tak to jsi ty, ten troufalec, který se odvážil až sem. Života si nevážíš?“

Záběry z barokního kláštera Rosa coeli se objevily i v televizním seriálu Četnické humoresky, kdy se v nich ve 38. díle skrýval vrah. V historickém dramatu Hlas pro římského krále se v dolnokounickém klášteře objevila Hana Vagnerová, coby Eliška Přemyslovna.