Četby úryvku z knihy s názvem Milan Malý: Z Tobrúku k RAF se zhostí v předvečer smutného 85. výročí nacistické okupace z roku 1939 herec, spisovatel a bývalý senátor Jiří Šesták, který válečného hrdinu znal od dětství a snažil se poslední roky marně o to, aby Milanu Malému prezident udělil státní vyznamenání.

Metál za laskavost

„U plukovníka Milana Malého, letce RAF a velkého kamaráda mého tatínka, předválečného pilota, jsem občas spával na gauči, když jsme k nim chodívali na časté návštěvy. Byl jsem příliš malý, abych zůstal sám doma, a naši se u Malých jaksi zapomněli. Někdy šli tak pozdě domů, že jsem tam přenocoval a druhý den si mě nějak předali. Byl jsem vždycky moc rád, protože můj otec mi plno věcí zakazoval, a strejda Milan mi plno věcí dovoloval. Navíc měli plnou zahradu samých dobrot, které jsme spolu trhali. A nejednou mi za pomoc koupil zmrzlinu, což bylo na bříško plný třešní fakt moc chytrý. I proto si pamatuju jejich suchý záchod na zahradě. Byl samá legrace, často s mým otcem mluvili o letadlech, válce a nadávali na komunisty. Já byl hrdej na to, že jsem u toho mohl být, i když jsem často musel slíbit, že to nikde neřeknu, nebo, jak říkal strejda Milan: Dostaneš lepanec, a pohladil mně po hlavě. Asi proto, že měl dvě dcery, a mně říkal: Ty muj kluku. Už za tu jeho laskavost měl dostat prezidentský metál. A za statečnost ve válce - tuplovanej!“ dodává Jiří Šesták.

Osudový muž

Kniha vyšla za podpory Statutárního města České Budějovice k loňským nedožitým stým narozeninám plukovníka Milana Malého (30. 9. 1923 - 1. 5. 2013). „Jsem přesvědčená, že jeho silný životní příběh si zaslouží být předán i příštím generacím, aby mohly ocenit odvahu a odhodlání lidí, jako byl můj děda, který bojoval za svobodu a spravedlnost,“ myslí si autorka Dita Edelmanová, která už má domluvené besedy v několika knihovnách. Na knížku o svém muži se těšila i vdova Jiřina Malá, která se narodila ve stejný den jako anglická královna Alžběta II. „Babička byla nadšená při prohlížení knihy, plné snímků milovaného muže. Jsou v ní jejich společné fotografie, nad nimiž se usmívá a vrací se v paměti do doby mládí a chvil, kdy se po válce seznámila s osudovým mužem,“ dodala Dita Edelmanová.

Radek Gális