A to vše díky výměně části stávajícího osvětlení za úspornou LED technologii. „Po několikanásobném zdražení v loňském roce nás samozřejmě trápí náklady, které vydáváme na energie. Bohužel jako sociální zařízení získáváme sice finance na provoz, jiné to je s penězi na investice, které nám chybějí a shánějí se velmi těžko. Proto je tento dar pro nás nesmírně důležitý a znamená zásadní úsporu několika desítek tisíc korun ročně,“ uvedla Eva Dvořáková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Rybka provozující azylový dům v Husinci. Zařízení dokáže ubytovat až 50 lidí v nouzi, a to zejména velké rodiny, které mají i devět členů. Azylový dům navíc klade důraz na to, aby zde byla rodina pohromadě a na výchově se podíleli nejen matky, ale i mužští členové.

Nové LED osvětlení v hodnotě 50 000 korun darovala budějovická firma OSAM TRADE s.r.o. „Konkrétně díky našemu daru uspoří azylový dům 7548 kilowatt hodin za rok, což je při stávající ceně komodity téměř 40 000 korun. Další významnou úsporou jsou náklady na údržbu, které budou v řádech desítek tisíc korun po dobu životnosti technologie. Dojde také k úspoře emisí, a to téměř devíti tun CO2 ročně. Dosáhneme též lepšího světelného komfortu,“ prohlásil majitel a jednatel společnosti OSAM TRADE s.r.o. Josef Škrleta, který se těší i na další spolupráci s azylovým domem, jež bude znamenat ještě větší úsporu nákladů.

Po zesnulém bezdomovci u Hosína zůstává téměř rok nepořádek. O dědictví se nepřihlásil žádný příbuzný.
Žil na okraji jako Robinson. Zůstala po něm skládka, nikdo nechtěl dědictví

Kontakt a dar zprostředkovala jihočeská Iniciativa Pivoňka, která pečuje o rodiny s dětmi v Jihočeském kraji a spolupracuje s azylovými i dětskými domy, včetně toho v Husinci. „Podat pomocnou ruku lidem, kteří se ocitli v nouzi, dát jim pocit bezpečí a vytvořit podmínky k důstojnému bydlení je obdivuhodné. Proto jsme se rozhodli v Iniciativě Pivoňka mimo jiné pomáhat všem, co se takto starají o ostatní. Skvělé na to všem je, když najdeme lidi, kteří jsou špičkou ve svém oboru a k tomu mají ještě velké srdce. Rádi potom zprostředkujeme kontakt, jako v tomto případě,“ sdělila zakladatelka Iniciativy Pivoňka Pavla Pivoňka Vaňková, která je také jihočeskou poslankyní.

K předání daru dojde v Azylovém domě v Husinci v pondělí 26. února od 13 hodin.

Eva Dvořáková, ředitelka, Rybka, o.p.s.