Těšit se můžete na tradiční borůvkové knedlíky, koláče, vafle, muffiny, vdolky, lívance, palačinky i zmrzlinu, rožněné selátko, domácí klobásky, paštiky, sýry a bramboráky, řízky a samozřejmě borůvkové pivo, limonády, víno a likéry.

Chybět nemohou ani tradiční soutěže. Čeká na vás legendární soutěž v pojídání borůvkových knedlíků a Mistrovství světa v chytání borůvek do úst. Do těchto soutěží se může přihlásit kdokoli z široké veřejnosti a na vlastní kůži změřit síly s ostřílenými borci.

Pódium ve Stodole v Podzámčí bude patřit hudbě. Během sobotního dne se tradičně představí folklórní soubory a dechová hudba z jižních Čech, moravský cimbál přivezou Vyslúžilci z Kyjova a Kyjovánek. V sobotu večer a v neděli zahradu rozezní koncerty kapel různých žánrů, kde si každý najde to své. Zmínit můžeme například kapely Flaškinet, Spolektiv, Element, Gipsy Suno, Nikol Votrubová & acustic band, Hrajeto, Zlatý skořápky a další.

 „Borovany v letošním roce žijí loutkou, která bude mít i na Borůvkobraní poměrně veliký prostor.

Na náměstí se zrodí pod rukama uměleckého řezbáře Martina Míky dřevěná socha Borovanského Kašpárka, který je průvodcem borovanského roku s loutkou. Loutce jsme věnovali i program na dětském pódiu v parku. Na děti tam čeká maratón loutkových představení, v jejichž pauzách nebude kralovat nikdo jiný, než Borovanský Kašpárek. S ním si děti zatančí, zazpívají a zasoutěží. Připravený bude i loutkářský workshop, kde si každý svého Kašpárka může vyrobit a odnést na památku domů,“ uvedla vedoucí kultury a knihoven Magdalena Hluštíková.

I samotný borovanský klášter bude plný loutek. Návštěvníci Borůvkobraní si mohou prohlédnout několik výstav věnovaných tomuto tématu. Ty budou v klášteře ke shlédnutí i po celou turistickou sezónu společně s Maringotkou Malého divadla a obřími loutkami, které jsou ve spolupráci s Jihočeským divadlem instalované v prohlídkové trase kláštera.

Na nádvoří bude probíhat řemeslný jarmark, v parku borůvkové tvořivé dílny a další doprovodný program.

V Borůvkové zahradě nakoupíte sazenice borůvek a konat se zde bude i několik zajímavých besed, včetně povídání borůvkového odborníka, zahradníka Ing. Pavla Chlouby.

Vstupné zůstává stejné jako při posledním konaném ročníku. Vstupenky jsou k dispozici již nyní online přes www.cbsystem.cz.

Podrobný program a více informací najdete na www.boruvkobrani.cz.

 Klára Němcová