Jihočeská víska Holašovice je osadou obce Jankov a je to historická vesnice tradičního venkovského osídlení, kde je postaveno kolem obdélníkového tvaru návsi 23 domů – statků stejného tvaru a uprostřed je kaple sv. Jana Nepomuckého, kovárna a kříž. Je zařazena do seznamu Světového dědictví UNESCO.

Holašovice žijí bohatým kulturním životem a mimo Selských slavností se zde pořádá 17. rokem tradiční setkání heligonkářů – Kateřinské heligonky.

Již druhým rokem je pořadatelem obec Jankov, Selská hospoda a dvojice nadšenců z řad místních občanů – Petra Chaloupková a Václav Jílek. Ti také zahájili letošní ročník v sobotu dne 23. 11. od 14 hodin ve velkém sále Selské hospody, kde moderátor a hlavní pořadatel Václav Jílek pozdravil všechny účinkující a publikum a postupně zval na pódium jednotlivé harmonikáře, kteří hráli písničky známé a hlavně pro potěšení všech. Mezi dvacítkou účinkujících byly také známé tváře, např. Voraři, Karel Císař, Jiří Hampl z Moravy, sedmadevadesátiletý Jan Komenda, devadesátiletý Vladimír Hanžl aj. Mě například zaujal rodilý Slovák Stanislav Rychnavský, žijící v Čechách, který má rád i písničky hudebního skladatele Vlasty Dvořáka, a tak jednu z nich, „Přátelství“, zahrál na moje přání, což potěšilo i všechny ostatní. Závěr tohoto setkání patřil Jiřímu Hamplovi z Dubicka u Mohelnice, který je právem nazýván moravským virtuosem na heligonku, neboť ji ovládá dokonale. Pomáhá jiným i s opravami, jezdí nejenom po naší vlasti, ale i do sousedních zemích, kde všude rozdává radost a potěšení z krásných písniček.

Ještě bych ocenil také ochotu majitele Selského dvora – muzea, pana Vlastimila Hoška, který naší skupince umožnil prohlídku i s výkladem mimo otevírací čas, čehož jsme si velice považovali. Touto návštěvou jsme doplnili náš celodenní výlet z Vysočiny do jižních Čech a máme z ní mnoho hezkých pocitů.

Setkání harmonikářů je tom, že se scházejí kamarádi a přátelé při hezkých písničkám, mohou si popovídat o všem, co je zajímá a tak tomu bylo i v Holašovicích, kam posíláme velké poděkování všem, kteří mají zásluhu na úspěšném 17. ročníků Kateřinské heligonky.

Karel Novotný