„Stále se potýkáme s tím, že se toho o RS moc neví. Projevy nemoci mohou být nenápadné,zpočátku lidé mohou cítit jen pouhé brnění prstů. Akcí Rozsviťme Budějce chceme na nemocupozornit a zároveň pacienty v boji s ní podpořit,“ říká Věra Švábová z organizace ROSKA České Budějovice. Návštěvníci nedostanou jenom květinu, ale také si na náměstí Přemysla Otakara II. vyzkouší i překážkovou dráhu na invalidních vozících nebo akrojógu. „Cvičeníkombinuje prvky jógy, akrobacie a meditace. Je to skvělý způsob, jak se vcítit do svého těla. Jsem přesvědčená, že tuto zkušenost ocení jak pacienti s roztroušenou sklerózou, tak zdraví lidé,“ popisuje Švábová.

Zájemci mohou pacienty s RS podpořit také koupí trička s motivem slunečnic. Veškerý výtěžek poputuje právě na rehabilitaci nemocných. Trička lze také objednat předem nafacebookové stránce ROSKA České Budějovice. „Tématem letošního ročníku je propojení. Slunečnice symbolicky propojují pacienty s RS s jejich rodinami, přáteli, lékaři a dalšími. Květiny také symbolizují naději. S očekáváním pozorujeme, jak se neustále vyvíjí léčba RS a tím otevírá pacientům dveře do lepší budoucnosti,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fonduIMPULS, který celou akci spolu s organizací ROSKA pořádá.

RS v Česku trpí přibližně 20 tisíc lidí. Chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervovéhosystému většinou propuká v mladším věku a častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice také EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.

O ROSCE České Budějovice

Již od r. 1993 pomáhá v jižních Čechách lidem s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým aktivně bojovat s nemocí amotivuje je, aby svůj životní boj nevzdávali, už jen proto, aby si sami mohli uvařit kávu, dojít nakoupit či vzít dítě donáruče… Vedle medikace hraje v léčbě obrovskou roli rehabilitace a cvičení, a protože v Jihočeském kraji nebylo žádné zařízení, které by plně respektovalo potřeby těchto pacientů, otevřeli nové rehabilitační a poradenské centrum ROSKA České Budějovice. Mimo dosud vykonávané poradenské a informační služby nyní pacientům nabízí i různé typy skupinového cvičení uzpůsobeného na míru jejich handicapu (rehabilitační cvičení, jóga, cvičení dle Feldenkraisovy metody, posilovací cvičení, kondiční tréninky apod.) nebo si mohou pacienti přijít zacvičit individuálně.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů.

Věra Švábová