Soubor v současné době čítá cca 35 členů. Tančí a zpívají celé rodiny a díky našemu kroužku tráví společně aktivně svůj volný čas.

Když zabrousíme trochu do historie, původní soubor Bystřina vznikl roku 1972 a působil v Hluboké nad Vltavou. Bystřina postupem času nesměla chybět na žádné akci. Na vítání občánků i oslavách města. Bystřina nechyběla ani při návštěvě kosmonauta Vladimíra Remka v roce 1978 nebo při otevření pavilonu Z na budějovickém Výstavišti. Bystřina byla také vybrána jako zástupce České Republiky na Mezinárodní tábor Míru, který se konal Pod Sitnom na Slovensku. Tohoto tábora se zúčastnily soubory ze sedmi zemí světa. Konec působení je datován kolem roku 1984.

V současné době je naše aktivita utlumena. Čekáme, až se situace zlepší a budeme se moci zase společně potkávat. Běžně jsme velmi aktivní a během roku vystoupíme až na 30ti akcích. Pravidelně se setkáváme při nácviku a také společně vyrážíme na soustředění, pořádáme různé výtvarné dílny a snažíme se našim členům i veřejnosti přibližovat české zvyklosti. V loňském roce jsme museli oželit dva krásné velké festivaly, Strážnici a Mezinárodní festival v Písku. Pozvání na tyto akce je pro nás velkou ctí, a tak doufáme, že se budeme moci zúčastnit v dalších ročnících.

Léto pro nás bylo celkem příznivé, stihli jsme vystoupit například na Kubatových slavnostech, v Třeboni na vinném koštu, v Hoslovickém mlýně, na dožínkách v Zoo Safari u Borovan nebo na marketingovém setkání na Vondrově. Těsně před zpřísněním opatření jsem ještě vyrazila zahrát dudácké písničky do Alzheimer centra v Budějovicích. Některé akce se uskutečnily online, například dětská pěvecká soutěž Jihočeský Zpěváček. Do akce se zapojili dva naši malí zpěváčci. Online proběhla i výtvarná soutěž, kam jsme také vyslali jeden krásný obrázek od naší šikovné tanečnice z dětské sekce.

Naposled se náš soubor setkal při tanci na konci září. Už je pro nás odloučení velmi dlouhé. Proto jsem požádala naše členy a děti, aby mi napsali, co mají na Bystřině nejraději a co jim v současné době nejvíce chybí.

„Na Bystřině se mi nejvíce líbí, že se pořád můžu učit něco nového i po téměř jedenácti letech a že mohu trávit čas s lidmi, které to baví také.“ Kačka

„Chybí mi kamarádi a písničky. Mrzí mě, že nemůžeme dodržet zvyky, které už jsme si zvykli dělat. Koledování, velikonoční dílny. Bavilo mě dělat zajíčky z ponožek. Tak snad za rok.“ Mája

„Mně chybí pohyb, tanec, písničky, vystoupení, kroj, lidi a hlavně vy všichni.“ Petra

„Tancování, legrace, vystoupení.“ sestry Mája a Žanda

„Kolektiv a legrace.“ Zuzka

„Chybí mi prostě všechno. Děti, tancování a že jsme všichni spolu.“ Honza

Pořadatelé stále doufají, že se v létě budou moci lidé již na kulturních akcích scházet, a tak jsme již nyní pozvaní na Kubatovy slavnosti a také Přehlídku folklorních souborů v Sezimově Ústí.

 

Moc doufáme, že se budeme moci brzy scházet při tanci a zpěvu. Lidová písnička spojuje lidi různých profesí a věku. A nejen v našem souboru, ale v celém regionu. Máme spoustu skvělých přátel mezi ostatními folkloristy a jsme za tato přátelství moc rádi. Například každý rok pořádáme Jihočeský folklorcamp, vzdělávací akci pro jihočeské folkoristy. Akce je jedinou svého druhu na jihu Čech a každoročně ji navštíví kolem 70ti účastníků. Odborníci na jihočeský folklor nabídnou vždy spoustu zajímavých témat, tanečních kroků a inspirace. Loňský ročník jsme uskutečnit nemohli, a tak netrpělivě čekáme, zdali se to podaří letos.

Těšíme se na setkání s přáteli jihočeské písničky a tance.

 Tereza Kadlecová, vedoucí souboru