Na stejném místě 30. května vítali léto a slavili Mezinárodní den dětí. Tehdy to byla vůbec první dívčická veřejná akce, uspořádaná po vypuknutí koronavirové pandemime. Nyní mají všichni obavy, že Loučení s létem v sobotu 19. září, může být současně loučením s akcemi Oranžového roku.
Dívčičtí se v České Lhotě loučily s létem soutěží o nejlepší guláš. O zábavu pro děti se postarali profesionální hasiči z temelínské elektrárny, kteří přijeli i se svou technikou. Návsí se tak občas rozlehla siréna či prolétl proud vody, zatímco dospělí spokojeně diskutovali u vaření. K dispozici všichni měli obecní roušky a desinfekci.
Gulášové klání má jednoduchá pravidla. Každý zúčastněný tým dostane maso a cibuli. Ostatní je na něm. Následně společně vybereme hodnotící porotu a ta nejlahodnější guláš,“ poznamenal Stulík.
O titul krále gulášů se utkalo sedm smíšených týmů. Zlato si 19. září v České Lhotě vyvařila Tři prasátka, na stříbro dosáhli Havrani a na bronz Pat a Mat. Udělovala se i takzvaná bramborová medaile. Tu si za čtvrté místo vybojovaly Tři Grácie, v řecké mytologii Charitky, dcery nejvyššího boha Dia a Ókeanovny Eurynomé. Byly to bohyně půvabu a krásy. Tuto kategorii ovšem letos ve Lhotě nevypsali.
Dětským vrcholem dne byl jednoznačně moment, kdy hasiči z Temelína pokryli celou travnatou část návsi obrovskou hromadou koupelnové pěny, v níž děti na čas zcela zmizely. Nikdo se o ně ale bát nemusel, byly někde uvnitř.
Pod hlavičkou Oranžového roku, prostřednictvím kterého Skupina ČEZ podporuje sportovní, kulturní a společenské aktivity měst a obcí v sousedství temelínské elektrárny, se každoročně uskuteční zhruba pět stovek různých akcí. Třiatřicet sídel v jejím třináctikilometrovém okolí si v rámci jeho letošního 14. ročníku mezi sebe letos rozdělí celkem 10 miliónů korun. „Je nepochybné, že jde o důležitý zdroj příjmů, díky kterému je život obcí aktivnější a pestřejší,“ dodal starosta Stulík.
Obec  Dívčice, která zahrnuje  místně odloučené části Dívčice ves a Dívčice  nádraží, Zbudov, Novosedly, Českou Lhotu a Dubenec, leží přibližně osmadvacet kilometrů severozápadně od Českých Budějovic a v současné době má zhruba 560 obyvatel.

Petr Pokorný, Česká Lhota