Na moderované besedě představí kronikář Jiří Cukr mnohé zajímavosti jak o samotném praporu, který budou mít lidé možnost vidět vůbec poprvé, tak o vojenském spolku, který v Ledenicích existoval v letech 1894–1914. Akce připomene také kronikářovo výročí, protože 1. dubna uplynulo dvacet let od Cukrova jmenování do funkce obecního kronikáře.

Návštěvníci se dozvědí, co všechno kronikářská činnost obnáší nebo kde jsou uloženy nejstarší ledenické kroniky. „Rozhodli jsme se spojit dvě aktuální události a připravit pro veřejnost besedu moderovanou Jaroslavem Vláškem o ledenických kronikách a zároveň o krásném praporu. Ostatně pan kronikář se o získání praporu nejvíce zasloužil,“ připomíná Jaroslava Křížová, kulturní pracovnice městyse Ledenice.

Historický prapor spolku vojenských vysloužilců z roku 1898 získaly Ledenice zpátky.Historický prapor spolku vojenských vysloužilců z roku 1898 získaly Ledenice zpátky.Zdroj: Městys Ledenice

Ručně vyšívaný a vcelku zachovalý prapor Spolku vojenských vysloužilců v Ledenicích má rozměry zhruba 180 × 150 cm a vytvořila ho dílna Václava Štědrého v Chomutově. „Prapor je na jedné straně laděn do národních červeno-bílých barev. Zdobí ho český zemský znak, tedy dvouocasý lev, dále královská koruna a lipová ratolest,“ popisuje Cukr, nejdéle sloužící kronikář v ledenických dějinách. Druhé straně praporu dominují císařské černo-žluté barvy a malý státní znak Rakouska-Uherska (orel) s nápisem S Bohem za císaře a vlast!

Jaroslava Křížová