Ani výjimkou nebyl ani letošní rok, kdy se v únoru v hrdějovické škole sešlo 53 chlapců a děvčat ze základních škol v Borku, Mladém, Šindlových Dvorech, Mladém, Hosíně, Nedabyle, Svatém Jánu nad Malší a z budějovických škol TG Masaryka a Vl. Rady. Samozřejmě také z hostitelských Hrdějovic. V předchozích letech se účastnili také žáci z Olešnice a Jílovic.

Po zesnulém bezdomovci u Hosína zůstává téměř rok nepořádek. O dědictví se nepřihlásil žádný příbuzný.
Žil na okraji jako Robinson. Zůstala po něm skládka, nikdo nechtěl dědictví

Jmenované školy zase oplátkou pořádají přehlídky v jiných disciplínách, jako např. ve zpěvu – Borecký hlásek, dramatickém umění (Nedabylské kukátko), v českém jazyce (Mlýnek v Mladém), přírodovědě (Olešnický lístek) nebo vlastivědě (Vlastivědný maraton ve Svatém Jánu nad Malší), ve sportu (Jílovický maraton) či výtvarném umění (Nově Vráto).

„Zapojují se školy, kde je pouze první stupeň – tedy do páté třídy. A zájem o soutěž je vždy poměrně velký, což nás jako pořadatele těší. S povděkem kvitujeme i příspěvky drobných sponzorů pro tuto akci,“ dodává ředitelka hrdějovické školy Irena Dušáková.

Řidič, který vjížděl do křižovatky z vedlejší silnice, nedal přednost.
U Čejkovic bourala dvě auta. Jeden řidič nedal přednost, druhý se zranil

Za porotu, ve které jsem fungovala společně s Filipem Černým z rozhlasu a Petrem Slezákem, hrdějovickým místostarostou, mohu bez rozpaků říci, že bychom nejraději dali ceny úplně všem účastníkům. Byli prostě báječní a při jejich přednesu vesměs veselých a vtipných básniček z dílny i známých autorů jako J.V. Sládek, Jaroslav Seifert, František Hrubín, Jiří Žáček, Pavel Šrut a další, jsme se stejně jako ostatní publikum skvěle bavili. Ale keramický přívěsek se symbolem soutěže a kousek dortu obdržel každý z účinkujících.

Příjemně na mne zapůsobilo i to, že mezi patnácti recitujícími prváky bylo osm chlapců. Jejich počet ve druhé kategorii klesl na tři a v té nejstarší na jednoho. Naštěstí ve skupině prváků získali ocenění všichni, takže jsme byli ušetřeni těžké volby. Ostatně té jsme si užili v kategorii žáků ze druhých a třetích tříd, takže v této i v další kategorii nejstarších byly uděleny dvě druhé a tři třetí ceny.

Děti píšou dopisy babičkám a dědečkům, které zatím neznají. Knihovna chce projektem oslovit a propojit dva světy.Zdroj: Ilustační

Nečekaným překvapením byli dva malí chlapci - Denis Dudek a Jakub Pufer z mateřské školky, kteří se na výzvu ředitelky I. Dušákové nebojácně přihlásili a neohroženě odrecitovali své básničky. Mimo jiné mne nadchl Erik Malzer ze ZŠ Vlastimila Rady (druhá věková kategorie), který si jako jediný zvolil prózu s ukázkou z Exupéryho knížky Malý princ a skvěle úryvek přednesl.

Zaujali mne i dva kluci z kategorie nejstarších s vynikající vlastní tvorbou, Pavel Mikulášek (ZŠ Vl. Rady) a Jiří Kadlec (ZŠ Hrdějovice), který přiznal, že mu s veršováním trochu pomáhala maminka. Kdo ví, zda se některý z nich neobjeví v některé z pořádaných tvůrčích literárních soutěží. Nesporné ale je, že se určitě s mnohými ze seznamu účinkujících setkáme i v příštím roce, opět na Hrdějovickém vavřínku, který jistě neuvadne.

Hanka Hosnedlová