Do pomoci Ukrajině se zapojila také Potravinová banka Jihočeského kraje, která se nachází na adrese Riegrova 1756/51 České Budějovice. Kontaktovat ji můžete na telefonu 608 958 574 či mailu sklad@pbjk.cz. Preferuje dětskou výživu, kaše, přesnídávky, příkrmy a Sunary a pleny velikosti 3 - 5. Noste také dětskou a základní drogerii jako sprchové gely, šampony, mýdla, prací prášky, dámské hygienické potřeby. Potřeba jsou také trvanlivé potraviny jako omáčky, konzervy, luštěniny, rýže, čaj, pomazánky, polévky aj. Trvanlivé boží musí být v originálním a nepoškozeném obalu. Přijít můžete od pondělí do pátku od 7 do 15 h.

V sobotu 5. března můžete přispět do sbírky, která se koná ve vltavotýnské Sokolovně. Od 8 do 11 h můžete nositoblečení, trvanlivé potraviny, elektroniku, hygienické potřeby a kosmetiku. Nasbírané věci poputují do Prahy a odtud na Ukrajinské hranice. Co je potřeba? Noste hygienické prostředky v neotevřených originálních baleních - pro děti plenky, vlhčené ubrousky, krém na opruzeniny; pro dospělé – dámské potřeby, zubní kartáčky, zubní pasty, roušky, dezinfekce. Dále se hodí neprošle neotevřené potraviny, a to energy drinky, konzervy bez potřeby další úpravy, sušenky, příkrmy bez další potřeby zpracování. Z oblečení se vybírá spodní prádlo nepoužité, ostatní věci v opravdu dobrém stavu. Děti do dvou let potřebují dupačky, boty, kalhoty, čepičky, kombinézy. Děti od dvou do šesti let by potřebovaly kalhoty, punčochy, trička s dlouhým rukávem, mikiny, ponožky, boty,čepice, kombinézy, spodní prádlo.  Pro dospělé můžete z oblečení nosit mikiny, termoprádlo, kalhoty, svetry, boty, spodní prádlo. Třeba jsou také pláštěnky, stany, spacáky, termofolie, deky, nabité powerbanky, karimatky,baterky, svítilny, zápalky, batohy. Poptávka je po lékách v originálním balení, které jsou nepoužité, neprošlé, a to po lécích na horečku – paralen, ibalgin, aspirin, na zažívací obtíže – proti průjmu, zvracení, na nevolnost po analgetikách – léky, gely. Potřeba je také lékařský materiál, který bude sterilně zabalený v původním obalu a nepoužitý. Přinést můžete krytí na popáleniny – hydrogelové náplasti, elastické a gázové obvazy různých velikostí, škrtidla a turnikety, sterilní a nesterilní rukavice, betadine, sterilní čtverce.

Sbor Mendík při gymánizu J. V. Jirsíka zve na koncert Pomozte Ukrajině & Přijďte na koncert. Ten se koná v neděli 6. března v 18 h v českobudějovickém kostele sv. Rodiny. Vstupné bude dobrovolné.

Diecézní charita České Budějovice a Pastorační středisko Biskupství českobudějovického organizuje již tradiční Postní almužnu, jejíž smyslem je odříci si něco pro nás nutně nepotřebného a darovat to potřebným, letos právě Ukrajincům zasaženým válkou, kteří přicházejí na jih Čech. Výtěžek bude poslán na účet Diecézní charity. Finanční dar na pomoc uprchlíkům je možné zaslat také na sbírkový účet diecézní Charity s číslem 1000039989/5500 a variabilním symbolem 200. Stejně jako výtěžek z Postní almužny i Váš dar směřovaný přímo na náš účet pomůže Ukrajincům zde v jižních Čechách. Pokračuje i celorepubliková sbírka Charity Česká republika, tyto peníze pomohou zajistit základní potřeby a okamžitou podporu lidem na Ukrajině ve válečných zónách i těm, které boje jakkoli zasáhnou. Charita se snaží dále zajistit uprchlíkům ubytování a krizovou intervenci a duchovní podporu.

V Českých Budějovicích se koná sbírka oblečení a obuvi na adrese Riegrova 51. Poveze se poté do Prahy organizaci Šatník. Přispět můžete mezi 10. a 19. h. Oblečení by mělo být roztříděno podle pohlaví na pánské a dámské a ještě dětské a podle druhů (trička, kalhoty, bundy), zabaleno v igelitových sáčcích či taškách a popsáno včetně velikostí. Nosit můžete pánské, dámské a dětské oblečení a boty, preferují se zimní oděvy a obuv. Dále do sbírky přijímají lehce složitelné dětské kočárky, golfky a nosítka. 

Českobudějovický Český červený kříž vyhlásil sbírku zdravotnického materiálu pro Ukrajinu. Požadovanou pomoc můžete nosit na adresu Husova třída 20, České Budějovice, kde sídlí oblastní spolek, a to od pondělí do čtvrtku od 7 do 14.30 h. Na základě požadavku Ukrajinského červeného kříže se do sbírky shání hotové obvazy, obinadla, elastická obinadla, sterilní čtverce, cívkové náplasti, trojcípé šátky, termofólie a izotermické fólie, minimálně šesticentimetrová zaškrcovadla, turnikety, dlahy typu SAM a zdravotnické rukavice.

Sbírku zdravotnických potřeb a léčiv na pomoc Ukrajině najdete také v českobudějovické polévkárně Soupculture.cz v ulici Karla IV. 92/1. Potřeba jsou analgetika a protizánětlivé léky (na bolesti hlavy, břicha aj.), gázové obvazy různých velikostí - sterilní i nesterilní, hydrogelové obvazy proti popáleninám, tlumivky a zaškrcovadla, systémy pro intravenózní infuze, imobilizační pneumatiky různých typů a rozměrů, katetry pro periferní žíly, infuzní sety, elastické a fixační bandáže různých velikostí a fixační dlahy a ortézy.

Jihočeská filharmonie pořádá v úterý 8. března koncert Balada pro Ukrajinu, který se koná v 19 h v Pavilonu Z na českobudějovickém výstavišti. Uvede koncertní verzi muzikálu Balada pro banditu. Vybrané dobrovolné vstupné bude připsáno na účet pomoci Ukrajině.

Charitativní víkendové ranní lekce jógy pořádá v sobotu a v neděli 12. a 13. března v Českých Budějovicích na adrese E. Beneše 74 Jóga na Zátiší. "Celý výtěžek lekcí bude věnovaný neziskové organizaci Člověk v tísni na sbírku SOS UKRAJINA," uvádějí pořadatelé. V sobotu se bude cvičit mezi 8. a 9. h ve studiu i online, zaplatíte 200 Kč, v neděli si zacvičíte od 9 do 10.30 h, vstupné 300 Kč.

Na facebooku najdete také skupinu Pomoc Ukrajině - jižní Čechy, kde píší i jednotlivci, co shání pro své známé, příbuzné. Najdete ji zde.

Přispět můžete u na sbírkové konto Českého červeného kříže, a to na zde.

Jihočeský kraj shání ubytovací prostory i tlumočníky

Ubytovací zařízení – v případě, že nabízíte ubytovací kapacity (penziony, domy, byty) k ubytování Ukrajinským občanům na území Jihočeského kraje utíkajícími před válkou, vyplňte prosím formulář pro zařazení do databáze. Prostory by měly být připraveny k okamžitému nastěhování a vybavené pro bydlení. V případě potřeby se na Vás obrátíme.

Nabídky ubytovacích kapacit na území Jihočeského kraje: odkaz na formulář

Tlumočníky do ukrajinštiny (nevyžadujeme certifikát, ale pokud ho máte, uveďte to) – v případě, že můžete poskytnout tlumočnické služby napište nám na adresu pomahameUkrajine@kraj-jihocesky.cz.


V případě, že chcete nabídnout materiální pomoc lidem, kteří jsou ubytovaní v Jihočeském kraji, vyplňte formulář.

V případě, že chcete poskytnout materální pomoc lidem na Ukrajině, obraťte se na neziskové organizace např.: Člověk v tísni atd.

Víte o dalších sbírkách nebo nabídkách pomoci pro Ukrajinu? Napište nám na servis.jih@denik.cz a my nabídku rádi zveřejníme. Děkujeme.