Prostřednictvím hry na dospěláky se seznamují s tím, kam se vlastně během dne kutálí peníze. A trochu si uspořádají tu hromadu pojmů, které běžně slýchají. „Druháčci ze sebe mnohdy sypou slova jako hypotéka, nájem nebo pojištění. Ale vůbec netuší, co jsou mince a bankovky nebo kde rodiče získávají peníze,“ popisuje David Hubáček z České spořitelny, která projekt Abeceda peněz připravila. V křížovce týkající se peněz tak děti bez mrknutí oka vyplní, že „Odměna rodičů za odvedenou práci“ začínající na písmena „VÝP----“ je „výpověď“.

Abeceda peněz je pro školy zdarma. Česká spořitelna ji připravila v rámci svých projektů finančního vzdělávání veřejnosti. Základy správného hospodaření už vštípila více než 50 tisícům školáků.

·         Nejmenším, školkovým dětem, nabízí Abeceda peněz tematické audio pohádky nebo hrací kartičky

·         Děti na prvním stupni si v ní mohou pod vedením lektorů vyzkoušet Den dospěláka nebo si s učiteli zahrát hru Začátky malého hospodáře

·         Starší školáci si mohou v projektu Podnikavá třída vyzkoušet, jaké to je vést vlastní obchod, během e-jarmarku se seznámit se základy online nákupu a prodeje nebo si organizací školních závodů natrénovat práci s rozpočtem a finančním plánováním.

·         Teenagery čeká napínavá počítačová hra Tajuplná cesta, v níž si musí poradit s telefonními tarify, platebními kartami, převody cizích měn nebo hledáním brigády.

·         Všichni se navíc mohou spolu se svými spolužáky zúčastnit soutěže ve finanční gramotnosti a vyhrát super ceny.

Marta Vokurková