Loňský rok 2020 byl opravdu zvláštní. V lednu jsme se pustili do přípravy divadelní hry na motivy nejúspěšnější knihy Zdeňka Jirotky – Saturnin. Znáte to, jak to chodí v divadle, když se chystá nová hra? Kulisy a rekvizity se vyrábí na poslední chvíli, takže herci na zkouškách dělají vše jenom jako. Kostýmy se došívají a upravují ještě na generálce atd. V loni bylo vše jinak. Výpravu jsme měli hotovou již v únoru. Ještě jsme stihli první čtenou zkoušku a pak se již dlouhé týdny neviděli. Termíny představení nasmlouvané, vše vyrobené, herci natěšeni, ale zkoušet se nedá. Nakonec po uvolnění vládních opatření všichni zabrali a vše nazkoušeli během tří intenzivně využitých víkendů, kdy jsme se zavřeli na chalupu a zkoušeli od rána do noci. Takhle rychle jsme ještě nikdy novou hru nenazkoušeli. Odměnou nám pak byla spousta představení odehraných v letních měsících po celých jižních Čechách. Vůbec nám nevadilo, že Saturnina souběžně s námi uvádí i tři další divadelní soubory včetně profesionálního Jihočeského divadla. Myslím, že diváci i my jsme si ten Jirotkův suchý anglický humor skvěle užívali a chvíli nemysleli na to, čím jsme prošli a co nás ještě čeká. Zvládli jsme ještě v této době nazkoušet Pohádky z kufru, autorské představení Jarky Malinové, určené nejenom nejmladším divákům. Léto 2020 bylo po herecké stránce krásné. Jedno představení střídalo druhé až do chvíle, kdy se opět vše zastavilo.

V prosinci jsme sice odehráli oblíbené Plavby do Betléma, kdy herci běhají po břehu a sehrávají biblický příběh 10 lidem sedícím na lodi plující po soutoku Malše a Vltavy, ale od té doby pomalu zapomínáme naučené texty i aranžmá a věříme, že až bude zase možné postavit se před diváky, že v těch našich hlavách nějaký ten text zůstal a že jej „oprášíme“ stejně rychle, jako jsme jej nastudovali. Občas vyšleme divákům facebookový pozdrav s optimistickým pohledem sluhy Saturnina a jeho pána Jiřího Oulického, aby na nás nezapomněli.  

V roce 2021 ke třem pohádkám (Pošťácká pohádka, Povídání o pejskovi a kočičce, Pohádky z kufru) a k večernímu představení Můj sluha Saturnin přibyde ještě další sourozenec. V současné době připravujeme scénář pro historickou hru Osudová setkání Přemysla Otakara II. Rádi bychom krále představili jako úspěšného válečníka, zdatného politika, zbožného muže, budovatele měst i milujícího muže, a to vše prostřednictvím osudových setkání s lidmi, kteří výrazně ovlivnili jeho životní pouť. Ke spolupráci jsme přizvali Spolek měst Otakarových, který dohlíží na to, abychom měli vše historicky správně. Psaní scénáře se ujala Vendy Kolmačková.

Již nyní máme naplánovaný společně s divadelním souborem J. K. Tyla v ČB cyklus venkovních představení pro děti nazvaný Pohádky z podkroví. Těšit se můžeme na setkání vybrané úterky od května do června vedle Solnice u Polygonální bašty. Na prázdninové měsíce se pak pohádky přesunou do městského parku Bosonoha s projektem na Pohádku s Lipánkem. Děti uvítá sám kapitán Lipánek, který má pro ně po představení přichystanou tradiční jihočeskou pochoutku. Se sluhou Saturninem, Miloušem, tetou Kateřinou a ostatními postavami se budeme moci letos setkat třeba na nádvoří kláštera Zlatá Koruna, na hradě Rožmberk, a mnoha dalších letních scénách jihočeského kraje. V červenci a srpnu Vás opět pozveme na tradiční noční prohlídky Strašidelné pověsti města České Budějovice.

Tak vidíte, na společné výlety nazvané „Když herci nehrají“ se v počtu 99 členů sice vydat nemůžeme, a tak si alespoň užíváme rodiny a domova a připravujeme vše na léto, abychom si to s Vámi a divadlem opět hezky vychutnali. Těšíme se na Vás. Vaši divadelníci z MAREDIVU.

 

Za všechny Miroslav Mareš, principál Marešovy divadelní společnosti