Minulou neděli se v kostele Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích konal charitativní varhanní koncert na památku Josefa Luxe. Dobrovolným vstupným posluchači přispěli do sbírky Diecézní charity České Budějovice na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Jihočeském kraji. Celkový výtěžek z koncertu činil 20 915 Kč.

Jako hlavní účinkující zahrál varhaník katedrály sv. Bartoloměje v Plzni Aleš Nosek. Varhanní skladby v jeho provedení doplnil vzpomínkový text s myšlenkami Josefa Luxe. S krátkým mluveným slovem vystoupila také Luxova manželka Věra Luxová.

Posluchači z řad široké veřejnosti zaplnili kostel, po skončení koncertu proběhlo ještě neformální setkání u kávy a drobného občerstvení. Akci pořádal vicehejtman Jihočeského kraje František Talíř ve spolupráci s místní organizací KDU-ČSL a Mladými lidovci.

„Původně jsme chtěli výtěžek z koncertu věnovat na činnost perinatálního hospice Dítě v srdci, vzhledem k vývoji situace na Ukrajině jsme nakonec po dohodě s hospicem udělali změnu a rozhodli se výtěžek darovat lidem zasaženým válečným konfliktem. Věříme, že každá taková pomoc má velikou cenu,“ uvedl František Talíř.

Od začátku války na Ukrajině do Jihočeského kraje dorazily tisíce uprchlíků. Diecézní charita České Budějovice jim poskytuje odborné poradenství a zprostředkovává ubytování nebo potravinovou a materiální pomoc. Provozuje pro ně také krizovou nonstop linku a nabízí asistenční služby na Odboru azylové a migrační politiky.

Mgr. František Talíř
1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje