Celý festival byl slavnostně zahájen v neděli 19. května na náměstí Přemysla Otakara II. Pár slov úvodem pronesla primátorka města Dagmar Škodová Parmová a celým večerem diváky provedla bývalá ředitelka Budějovického Majálesu Bianka Machová. Večer zazpíval již tradičně Projekt SBOR. Proběhlo také představení králů a královen a na závěr večera silent disco.

V pondělí se scéna rozrostla o několik dalších míst. Na Sokolském ostrově byl program zahájen tradičními studentskými jamy v beduínském stanu, kde studenti mohli předvést své dovednosti. V rámci spolupráce s Budějovickým budvarem mohli návštěvníci zavítat na oblíbenou Školu čepování, kde se dozvěděli, jak správně načepovat pivo. V Biografu Kotva se tradičně promítaly filmové snímky od Anifilmu. Večer v Žižkárně proběhla Recyklát stage, kde zahráli Jelení Lawyers, Moontalks, Bonnie, Batáty a Nastřižená hráz.

Budějovický majáles.Budějovický majáles.Zdroj: Erik Makovec

V úterý byl program obohacen o několik edukativních přednášek ve spolupráci s EHMK 2028. Na Sokoláku se běžel tradiční královský běh, při kterém králové netradičně běželi ve dvojicích. Na prvním místě se umístil králové z gymnázia Jana Valeriána Jirsíka a Zdrávky. Na druhém místě skončilo Česko-anglické gymnázium a gymnázium Jírovcova. Třetí příčku obsadila Husova 9 a střední škola stavební. Večer proběhlo oblíbené autokino.

Ve středu byl program opět zahájen v Žižkárně, kde se konal druhý studentský jam. Během dne proběhlo několik přednášek z různých odvětví; o overthinkingu (nadměrné přemýšlení o všem) a sexu. Na Sokolském ostrově proběhlo autorské čtení s Petrem Soukupem. Na Lidické třídě se v rámci projektu Skateholders uskutečnil oblíbený skate contest. Hudební program byl večer připraven hned na třech místech – MC Fabrika, Žižkárna a Sokolský ostrov.

První cestující se vydali z českobudějovického letiště ve večerních hodinách do Turecka.
Budějovické letiště zahájilo druhou sezónu. První dovolenkáři zamíří do Turecka

Ve čtvrtek měli králové a královny poslední možnost získat body pro svoji školu. Konalo se totiž historicky poprvé královské šachové klání. Na Sokolském ostrově se ve spolupráci s radiem Wave a Díky, že můžem konala debata o svobodě cestování. U Dynama se konal tradiční graffiti jam a graffiti workshop. V Riegrově 51 proběhla přednáška o stresu a vyhoření u studentů. Večer byl rozmanitý program v Žižkárně, kde zahrály třeba HIHIHAHAHOLKY. Na Sokolském ostrově zahrála kapela Swaffelen.

V pátek odpoledne se konal tradiční průvod škol městem a následná finální královská disiplína, ve které se proti sobě utkali králové z GYMJI, GJVJ a BIGY. Finální disciplínu složenou z různých disciplín, např. navlékání korálků. Královskou korunu získal David Novotný z Gymnázia Jírovcova s 3638 body. GJVJ získalo celkem 3031 bodů a BIGY 2860 bodů. GYMJI tak získalo do finální disciplíny menší výhodu za nejvíc získaných bodů.

Městská policie při kontrole centra města.
V Budějovicích je zavíračka u restaurací jen orientační údaj, dodržet se nemusí

Na večerním open-airu vystoupilo mnoho tuzemských, ale i zahraničních interpretů. Na Kachnabramborovejknedlík stage zahrál například anglický rapper Capo Lee nebo hudebník nevertouch. Na velké stagi zahráli Nixon Lads, Branko’s Bridge nebo FVLCRVM. Letošní after party se konaly v Žižkárně a v klubu K2.

Projekt vznikl za podpory města a kraje. Hlavními partnery festivalu byl Budějovický Budvar a Jihočeská univerzita.

Lucie Procházková