Spojuje přitom zdánlivě vzdálené světy, například také oblibu hudby barokní a metalové, historii a současnost v architektuře i technice - to vše jeho trojrozměrné obrazy ze dřeva, kovu, ale i v různých stylech pojatých zrcadel odráží. V těchto dnech se představuje v Knížecím dvoře v Hluboké nad Vltavou, a to spolu s díly akademického malíře Miroslava Konráda. A jde i doslova společnou tvorbu - Konrádovy malby např. z Bretaně a Provence opatřil Barde originálními reliéfními rámy.

Neobvyklou symbiózu dvou výtvarníků do hlubocké galerie pozval galerista Pavel Frelich na přání Marie Hanušové, která Jihočechům umožnila poznat nejdříve v Týně nad Vltavou, později rovněž na Hluboké, umění předních českých výtvarníků, a jíž i mnozí z jihu vděčí za otevření cesty k veřejnosti, která si také díky ní toto umění a život s ním velmi oblíbila. Nynější výstavy se paní galeristka nedožila, ale při vernisáži jí byla věnována milá vzpomínka a vzdán hold.

Při vernisáži se francouzský výtvarník a jeho dcera Magdalena Françoise setkali také s malířem Ladislavem Hodným, který inspiroval Denise k originálnímu zlacení artefaktů.Při vernisáži se francouzský výtvarník a jeho dcera Magdalena Françoise setkali také s malířem Ladislavem Hodným, který inspiroval Denise k originálnímu zlacení artefaktů.Zdroj: Mirka Bezrouková

Slavnostní otevření expozice stylově provázelo hudební vystoupení MiChansons a slova ředitelky jihočeské pobočky Alliance Française Margot Roulland. Ocenila úspěch francouzského tvůrce v Čechách, dlouhodobé tvůrčí přátelství obou umělců, i dílo Miroslava Konráda inspirované Francií. Jeho talent zaujal v šedesátých letech francouzského malíře, který nadějnému mladíkovi pomohl zařídit stipendium v Paříži - při ní Miroslav nejen studoval, ale také si přivydělával malováním reklam pro tamní pekárničky a cukrárny. Poté absolvoval pražskou AVU a do milované země se vracel - za přáteli, na tvůrčí pobyty, své výstavy - celkem už bezmála 50krát.

I o tom pojednává dokument pro pořad ostravského studia České televize Babylon - ten se věnuje cizincům v Čechách a naopak. Natáčelo se na hlubocké výstavě, nyní se chystají záběry v budějovickém ateliéru M. Konráda i dílně M. Bardeho, promluví i ženy obou tvůrců - Sylva, Mila a dcery Magdalena Françoise a Roxanne Marie. Kus Francie si ale na Hluboké mohou návštěvníci - dopřát už nyní - do čtvrtka 16. května krom pondělí a úterý denně vždy odpoledne v Galerii Knížecí dvůr v rohu náměstí.

Mirka Bezrouková