Rybolov a především lov kaprů se v dnešní době stává fenoménem. Technika pokročila o velký krok kupředu a je na volbě každého rybáře, jakým směrem se vydá. Já jsem tomuto koníčku podlehl již před třiceti lety jako malý kluk a postupně jsem hledal svou cestu. Nejdříve na malém rybníčku s lískovým klackem a kouskem vlasce a nyní až na širém Balatonu v Maďarsku. Uchvátil mne lov velkých kaprů, který má svá specifika. Klíčem k úspěchu je volba správného revíru a jeho detailní poznání. Jedině tak můžete pravidelně tahat ty nejlepší “klenoty“.  Velká ryba se s věkem učí a stejně tak se musíte učit i vy. Přizpůsobovat se, měnit své techniky a odlišit se od ostatních rybářů. Někde stačí použít jinou nástrahu, montáž, nebo jen vyrazit k vodě v noci, když je všude klid a vy si můžete naplno užívat probouzející se dosud nepoznané přírody. Právě v noci často přicházejí ty největší ryby atakující nezřídka magickou hranici kaprařů, a to 20 kg.

Já osobně jsem tuto hranici již několikrát překonal a jako svůj cíl nyní považuji vytáhnout kapra přes 30 kg z české vody.

S vzrůstajícím rybářským tlakem vzrůstá i potřeba ochrany trofejních kusů. Na zahraničních obrovských vodách rybám poskytuje určitou dávku ochrany plocha čítající i několik tisíc hektarů, ve které se pohybují. Dost často se ryba ocitne na háčku pouze jednou v životě. Na českých vodách, které jsou ale citelně menší, je nejdůležitějším prvkem zakrytí (utajení) místa úlovku. Proto ani já na svých fotografiích místo ulovení neuvádím. Všem slušným rybářům přeji ty nejkrásnější chvíle u vody a spousty nejen rekordních úlovků.

Standa Lexa