V pondělí 29. března startuje již devátý ročník tradiční akce Krvebraní. Budějovický Majáles s Českým Červeným křížem se v ní snaží oslovit všechny zdravé studenty i dospěláky, kteří se nebojí jehel a dobrých skutků. Hlavní myšlenkou akce vždy bylo rozšíření povědomí o darování krve mezi mladou generaci.

Letošní ročník si ovšem vysloužil speciální název Krvebraní&Plazmobraní. Tentokrát totiž výzva cílí především na lidi, kteří již prodělali nemoc covid-19 a mohou tak dalším pacientům výrazně pomoci v jejich souboji s virem. “Po prodělání covidu-19 se v těle vytvoří protilátky, které mohou velmi pomoct s léčením pacientů se stejnou nemocí. Chceme oslovit tedy co nejvíce lidí, aby šli plazmu s protilátkami darovat. Uvědomujeme si naléhavost situace a chceme jako tým Budějovického Majálesu pomoci,” komentuje jedna z organizátorek Lucie Kohoutová.

Plazmu či krev můžeš poměrně rychle a bezbolestně darovat na Transfuzním oddělení Nemocnice České Budějovice (pozor, více jak rok je přesunuté do pavilonu T v ulici Preslova). Objednání předem není potřeba, stačí přijít kdykoliv od 6.30 do 11 h. Na místě se jen provede rychlý test, jestli máš dostatek protilátek. Pokud bys náhodou neměl, nemusíš zoufat, pořád můžeš darovat krev jako obvykle. Na konci pak na tebe čeká skvělý pocit a také malá svačina pro doplnění sil.

Udělat dobrý skutek lze v rámci Krvebraní&Plazmobraní až do začátku festivalu Budějovický Majáles, tedy do 24. května. Ale nečekej zbytečně, každá kapka se počítá!

A jestli jsi dočetl až sem a drží tě zpátky snad jenom pochyby či nejistota, můžeš dorazit na hromadné darování krve, které se uskuteční v druhé polovině dubna a kde se všichni navzájem podpoříme. Těšíme se na tebe!

Lukáš Hypša
Budějovický Majáles