Dalších 42 stříbrných a 21 zlatých medailí profesora MUDr. Jana Janského bylo předáno v restauraci Metropol dobrovolným dárcům krve bez nároku na odměnu. Letos se slavnostní oceňování konalo již popáté a poprvé za účasti primátorky Dagmar Škodové Parmové. Akci pořádal Úřad oblastního spolku Českého červeného kříže.

„Sama krev dávám od svých 18 let a vím, že to není jednoduché, ne vždy zdravotní stav dárce dovolí navštívit transfúzní stanici. Vy jako dlouholetí dárci dáváte dar nejcennější a jak sami víte, pro práci našich lékařů a zdravotníků je krev naprosto nenahraditelná. Proto vám děkuji nejen za sebe, ale i za celou naši společnost a vážím si vašeho daru,“ řekla primátorka.

Primář transfúzního oddělení českobudějovické nemocnice Vít Motáň rovněž poděkoval všem dárcům a ve svém projevu zmínil nedávné vážné případy dvou pacientek, které trpěly vzácnou chorobou a krevní plazma od dárců u nich byla v počátcích léčby jedinou šancí na přežití.

V Českých Budějovicích bylo během letošního roku uděleno již 284 bronzových (za 10 bezplatných odběrů), 120 stříbrných (za 20 odběrů) a 108 zlatých medailí (za 40 odběrů) profesora Janského.

Statutární město České Budějovice i Jihočeský kraj jsou dlouholetými podporovateli oceňování bezplatných dárců krve.

Za zaslání příspěvku děkujeme Renátě Kollarczykové.