Autoři instalace tak chtějí symbolicky ukázat lidem, jak ovlivňuje přírodu konzum a bezohledná produkce odpadu. "Takovýto stromek by na Vánoce určitě nikdo z nás nechtěl. Jako lidstvo ale zatím děláme všechno proto, abychom si už brzy nemohli dovolit nic lepšího. Zatímco zdravé mladé vánoční stromky končí po několika dnech po uříznutí v kontejneru (často bez dalšího využití), takhle začínají vypadat lesy nejen v okolí Českých Budějovic." stojí v textu, který instalaci doprovází.

Autoři nepopírají, že jsou sami součástí problému. Jejich úmyslem není moralizovat, ale přimět k zamyšlení, podnítit diskuzi o klimatické krizi a pomoci ve společnosti vytvořit zájem o její řešení. Vánoční svátky jsou jednak časem zvýšeného konzumu a spotřeby, na druhou stranu k nim ale tradičně patří i rozjímání nad tím, co je skutečně důležité, stejně jako osobní hodnocení dosavadních životních rozhodnutí.

Instalace se snaží tyto protichůdné aspekty propojit symbolem mrtvého stromku a poukázat na to, že příroda v nesnázích si zjevně zaslouží mnohem větší pozornost a péči, než se jí zatím dostává. Za akcí stojí českobudějovická skupina mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), založeného v roce 2018 ve Velké Británii. Jeho požadavky jsou, aby vlády říkaly pravdu o vážnosti klimatické krize, aby začaly okamžitě jednat za účelem dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025 a aby pro tento účel využívaly nástroje participativní demokracie, konkrétně tzv. občanského shromáždění.

Hnutí Extinction Rebellion používá prostředky občanské neposlušnosti a nenásilné přímé akce. Instalace navazuje místem konání i celkovým charakterem na nedávnou akci "Šaty bez lidí", kdy bylo známé sousoší "Humanoidi" Michala Trpáka přes noc oblečeno do nápadných oděvních výrobků ve snaze upozornit na zátěž, jakou pro planetu představuje módní průmysl.

Příspěvek i snímky zaslal Lukáš Freiberger.