| Video: Youtube

Ve dnech 24. až 29. října se Venkovská dudácká muzika Bedrník zúčastnila, na základě pozvání českého velvyslanectví v Kuvajtu, zahraničního zájezdu do jihozápadní Asie na pobřeží Perského zálivu. Během šestidenního pobytu, včetně cesty, jsme odehráli čtyři úspěšné koncerty jak pro místní obyvatele, tak pro české a slovenské krajany.

Po příjezdu do Kuvajtu se konalo velmi milé, neformální a přátelské setkání s velvyslancem J. Sirem, jeho manželkou a ostatními pracovníky ambasády. První koncert na kuvajtské půdě se konal ve spolupráci s místní vládní Radou pro kulturu v Abdulhusain Abdulridha Theater. Kromě jihočeských lidových písniček v podání Venkovské dudácké muziky Bedrník pod vedením kapelníka Jiřího Letovského byli návštěvníci a posluchači seznámeni i s mnoha lidovými zvyky a tradicemi z oblasti jižních Čech.

Další den následovalo hraní a účast na slavnostní recepci u příležitosti státního svátku, kam bylo pozváno mnoho zajímavých hostů včetně prvního náměstka kuvajtského Ministerstva zahraničí. Velké poděkování za naše hraní jsme si vyslechli mj. z úst libanonského velvyslance.
Se zástupcem Irska jsme pro změnu porovnávali rozdíl mezi českými a skotskými dudami. Oslavy státního svátku probíhaly ještě následující den na českém velvyslanectví, kterého se zúčastnili čeští a slovenští krajané žijící v Kuvajtu. Atmosféra byla opět velmi milá a přátelská. Spousta z nich si zapívala nejznámější lidové písničky, které v průběhu večera zaznívaly.

Poslední koncert se uskutečnil v koncertním sále hudební školy Kuwait Music Academy, kde jsme si po jeho skončení převzali ocenění za hudební přínos. Poprvé v naší hudební kariéře jsme na našem koncertu zažili „standing ovation“ tedy potlesk ve stoje.

Během volných chvil jsme měli možnost prohlédnout si město a jeho blízké okolí včetně procházky po arabské poušti mezi velbloudy. Zavítali jsme i na místní tržnici nebo do rybárny. Nezapomenutelným zážitkem byla návštěva největší mešity ve městě, do které se vejde až deset tisíc věřících. Tímto bychom chtěli ještě jednou poděkovat za bezchybnou organizaci a hladký průběh našeho pobytu v Kuvajtu velvyslanectví České republiky. Odvážíme si spousta nových zážitků a poznání.

Za zaslání příspěvku děkujeme Jiřímu Letovskému.