Na akci dorazilo i přes mimořádně horký den s teplotami nad třicítkou zhruba pět set návštěvníků. Slavnosti mrkve jsou inspirovány historickou legendou o zelenině omylem vypěstované u kostela místo ozdobných květin. Zlivi se proto mezi Jihočechy přezdívá Mrkvanov, jeho obyvatelům pak Mrkvani, což mnozí neradi slyší. A své nosné téma slavnosti rozhodně nezapřely. K mání byly mrkvové koláče, mrkvové šťávy, mrkvová zmrzlina a řada dalších pochutin z mrkve.

Slavnostní odpoledne ve Zlivi oficiálně zahájil starosta Radek Rothschedl. Následný doprovodný kulturní program s menším ohňostrojem, trvající až do pozdních nočních hodin, odstartovala na prostranství pod kostelem dechová hudba Jihočeská Podhoranka.

Puštíci jako živí.
Od sousedů: Usidlují puštíky bělavé

Nejmenší návštěvníci se bavili různými hrami. Mohli si nechat bez jehly vytetovat na tělo obrázky, vyřádit se ve skákacím hradu nebo zhlédnout vystoupení Divadla Studna. O zábavu se vedle Podhoranky postarali šermíři za skupiny Servus Bellum, členové a členky folklórního souboru Bystřina, taneční skupiny Move 21, kapely Správná pětka a DJ Klein. Svou práci zde předvedli také zlivští hasiči.

Proč se vlastně Zlivi kdysi začalo říkat Mrkvanov? To s jistotou nikdo neví. Dodnes je to záhada. „Existuje řada variant tohoto příběhu, nicméně základ mají všechny společný. A to, že u zlivského kostela kdysi vyrostla mrkev,“ konstatoval starosta. Jak se ale do země dostala, v tom už se legendy liší. Nejčastější teorií je, že sedláci z Hluboké nad Vltavou dodali zlivským sedlákům místo semínek květin, které měly zkrášlit okolí zdejšího kostela, semínka mrkve. Kolem kostela pak vyrostla zelenina a obyvatelé Zlivi se stali předmětem posměchu.

Trh na Piaristickém náměstí v Budějovicích se koná pravidelně ve čtvrtek a v sobotu po celý rok.
Trhu na Piarisťáku vládnou okurky, pažitka a mečíky. V sobotu ale nebude

Ať tak, či tak, jisté je, že mrkev prospívá lidskému zdraví. V léčitelství se používá při šerosleposti, močových kamenech a revmatických zánětech kloubů. Šťáva z kořene pomáhá také při ischemické chorobě srdeční. Mrkev obsahuje důležitou vlákninu a podporuje vylučování.

Petr Pokorný