„Od nepaměti se u nás pouť koná první neděli po svátku Petra a Pavla. Běžně vychází na svátky Cyrila a Metoděje, kdy mají lidé volno, nebo ji pořádáme v sobotu. Letos je pondělí sice pracovní, ale většina lidí využila možnosti prodlouženého víkendu a tak jsme celou akci i s večerní taneční zábavou nechali na neděli,“ uvedl starosta Nákří Miloslav Jodl.

Nákeřská pouť byla i vzhledem k počtu obyvatel realizována sice v menším měřítku, ale se vším všudy. Nechyběla střelnice, kolotoč a různé další dětské atrakce. O ranní budíček se postarala dechová kapela Relax z Protivína. Ta podle zvyku prochází od šesté hodiny ranní obcí dům od domu. „Muzikanti s krátkými zastávkami u jednotlivých objektů obejdou skutečně všech zhruba 80 domů u nás,“ poznamenal Jodl.

Bohoslužba v kostele sv. Petra a Pavla odstartovala v 9.45 hodin. Hlavní společenský program s pouťovými atrakcemi, venkovním výčepem alkoholického i nealkoholického piva a dalších nápojů a pódiem pro hudebníky se začal „rozjíždět“ už krátce po poledni. Odpolední hudbu zajistil už zmíněný protivínský Relax, v 17 hodin zde představil divadelní spolek Země nezemě svůj „kus“ Malá čarodějnice aneb začarovaný vůl a o finále se postarala od 20 hodin pouťová zábava s Band Corso beatem. To vše venku před nákeřskou Hospůdkou, která byla po celou dobu pouti návštěvníkům rovněž k dispozici.

Nákří, obec na Českobudějovicku, leží v rovinaté, rybníky protkané krajině, zhruba 11 kilometrů severozápadně od Hluboké nad Vltavou. V současné době zde žije 224 stálých obyvatel. Dominantou obce je kostel sv. Petra a Pavla ze 14. století.

Ing. Miloslav Jodl, starosta obce Nákří