Už tradiční akce byla součástí programu letošního Oranžového roku v okolí zdejší jaderné elektrárny. Známé skladby v podání známé Netoličky slavily úspěch hned od prvních taktů a taneční parket se také rychle začal plnit tanečníky. Věk tu nehrál žádnou roli.

„Setkání důchodců mají v našem programu své pravidelné místo už zhruba dvacet let a jsou hojně navštěvované. Oranžový rok je tu pro všechny obyvatele obce, seniory nevyjímaje. Potkávají se tu staří známí, pohovoří se svými sousedy z dalších místních částí obce, pobaví se a zatančí si, případně také společně zazpívají. Rozhodně je to únik ze stereotypů běžného života,“ uvedl starosta Temelína Josef Váca, který osobně přivítal každého příchozího návštěvníka.

Pečeme, vaříme, smažíme v Pištíně v květnu 2023
Z Budějovicka: Ve Svinech zpovídali pamětníky, cyklobusy znovu vyrazí

Akce ve zrekonstruovaném obecním sále Temelínské hospody byla pro všechny účastníky zdarma. Senioři tak neplatili vstupné ani standardní občerstvení v podobě jídla a pití. Obec dokonce nechala vypravit z Týna nad Vltavou autobus, který zájemce přivezl do Temelína rovněž bezplatně a stavěl na trase Záluží, Zvěrkovice, Litoradlice, Kočín, Sedlec, Lhota pod Horami, Pláňovy, Kaliště a u domu s pečovatelskou službou v Temelíně. Po setkání pak tato mimořádná linka dopravila seniory zpět. „Příspěvky Skupiny ČEZ z Oranžového roku nám mimo jiné umožnily návrat k některým tradicím a daly také možnost vzniku zcela nových. Jednou z nich jsou právě pravidelná setkávání seniorů s dechovou hudbou,“ konstatoval starosta.

Pod hlavičkou Oranžového roku, prostřednictvím kterého Skupina ČEZ podporuje od roku 2006 sportovní, kulturní a společenské aktivity měst a obcí v sousedství temelínské elektrárny, se každoročně uskuteční zhruba pět stovek různých akcí. Třiatřicet sídel v jejím třináctikilometrovém okolí, v takzvané zóně havarijního plánování (ZHP) elektrárny, si v rámci jeho letošního sedmnáctého ročníku mezi sebe rozdělí celkem přibližně deset miliónů korun. „Je nepochybné, že díky Oranžovému roku je život obcí v okolí elektrárny aktivnější a pestřejší. Hodně se zvýšila také aktivita různých spolků, od myslivců přes hasiče až po sportovce,“ dodal Váca.

Petr Pokorný