Starosta Dřítně Josef Kudrle, který obecní strom na návsi osobně rozsvítil v sobotu 27. listopadu v 17 hodin, říká: „V průběhu soboty a neděle budou stromy nasvíceny i v našich dalších místních částech, v Malešicích, Chvalešovicích, Strachovicích, Záblatí, Záblatíčku a Radomilicích,“ konstatoval Kudrle.

Explodující koronavirová pandemie a aktuální protiepidemická opatření  „pouhou“ vánoční kulisu proměnily ze dne na den na možná největší atrakci letošních Vánoc. „Plánovali jsme slavnostní akci s koledami a vánočním punčem, bohužel stejně jako loni, jsme kvůli covidu museli na poslední chvíli všechno zrušit. Cvak. A to vše,“ řekl Kudrle poté, co strom zazářil na liduprázdném prostranství před místním zámkem. Spolu se starostou se u stromu sešlo pět dospělých a pět dětí.

Jen o něco méně „smutně a rozpačitě“ proběhlo o půl hodiny později rozsvěcení vánočního stromu za přítomnosti asi pěti desítek lidí v Temelíně. „Měl to být veselý večer s punčem, občerstvením a s dárky pro děti. Bohužel nám nezbylo nic jiného, než všechno odvolat, poslechnout si koledy, nechat děti proběhnout okolo stromu a jít domů. Snad budou příští Vánoce lepší,“ poznamenal Josef Váca, starosta obce Temelín.

Obec Temelín, v jejímž katastrálním území je umístěna stejnojmenná jaderná elektrárna, se nachází přibližně šest kilometrů jihozápadně od Týna nad Vltavou a žije zde více než 840 obyvatel. Temelín se skládá formálně z jedenácti částí na deseti katastrálních územích, z nichž některé jsou pouze zaniklými sídly. K obci patří Temelín (Kaliště), patří také Březí u Týna nad Vltavou, Knín, Kočín, Křtěnov, Lhota pod Horami, Litoradlice, Podhájí, Sedlec, Temelínec a Zvěrkovice (Záluží). Díky těsnému sousedství s elektrárnou a výhod z toho plynoucích je Temelín považován za jednu z nejbohatších obcí v České republice.

Obec Dříteň se zhruba 1680 stálými obyvateli leží 23 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic. V současné době ji tvoří devět místních částí: Dříteň, Bílá Hůrka, Chvalešovice, Libív, Malešice, Radomilice, Strachovice, Velice, Záblatí a Záblatíčko.

Josef Váca, starosta obce Temelín, a Josef Kudrle, starosta obce Dříteň