Sobotní program začíná v 10 h a návštěvníci mohou očekávat zajímavé prezentace projektů česko-ukrajinských vědců z Biologického centra Akademie věd, k vidění budou i akvária s živými rybami a dalšími živočichy, u kterých se o výklad postarají opět česko-ukrajinští spolupracovníci Rybářské fakulty Jihočeské univerzity.

Celým dnem bude provázet hudba a mluvené slovo v obou jazycích. Díky spojení s festivalem Literatura žije vystoupí Iryna Zahladko a Miroslav Pech, sólista opery Jihočeského divadla Alexandr Beň nebo budějovická rockabilly skupina Budějcký křupani. Oči, uši, ale ani břicha návštěvníků se nemusí bát strádání díky tomu, že bude k ochutnání mnoho ukrajinských specialit a tradičních pokrmů a nápojů.

Umění ve městě přemění lodní kontejner na unikátní mobilní galerii, která bude putovat po českých městech, možná i světových.
Unikátní mobilní galerie obsadí budějovické náměstí. Bude otevřena nonstop

Pro děti je připraven program a úkoly od jihočeského Centra pro integraci cizinců, skákací hrad a loutkové divadlo. Odpoledne se uskuteční série debat Paměti národa s hosty, kteří se budou věnovat ruské agresi na Ukrajině a jejím dopadům z mnoha různých úhlů. Pozvání přijali vojenský historik a vyučující na Univerzitě obrany Tomáš Řepa, bývalý generální konzul v Petrohradu a odborník na Rusko Vladimír Votápek a příslušník Armády ČR Ondřej Tichý, pyrotechnik mající na kontě několik zahraničních misí, který se ve své vědecké práci zabývá též použitím obrazu ve válečné propagandě. Na odlehčení čeká návštěvníky módní přehlídka návrhářky Viktorie Morozoff.

Cílem akce je představit ukrajinskou kulturu, podpořit integraci ukrajinské menšiny a poukázat na mnoho souvislostí, které nás s Ukrajinou spojují. Výtěžek akce, který se podaří vybrat, poputuje na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa darujme.cz/projekt/1205934.

Tomáš Kuboušek,

Společně udržme demokracii