Slunečné a teplé dopoledne úlovkům nepřálo. Osmnácti malým lovcům uvízli na udici pouze čtyři šupináči a tak hodnocení soutěže rozhodčím mnoho času nezabralo. „Ryby nebraly, podstatné ale je, že jsme se tu společně sešli a pobavili se. Diplom a tašku s drobnými dárky si navíc odnesou domů všechny děti,“ konstatoval ředitel závodu, dívčický zastupitel a předseda Rybářského kroužku při obci Dívčice Roman Božovský. Nenudili se ani rodiče. Někteří asistovali u vody, jiní se věnovali občerstvení. Nechyběli pečení kapři a na roštu se otáčelo už dozlatova zbarvené sele.

Vítěz novosedelského klání, už zmíněný Matěj Vaněk, pomalu aspiruje na přezdívku „temelínská vydra“. Před třemi týdny si totiž bral bronz v dětské kategorii při závodech na domácí půdě o Nákeřského kapra a ČEZ kapra. Z Novosedel si za první místo odnesl kromě diplomu a dárkové tašky prut s navijákem a nástrahy, za největší rybu podběrák. Druhé místo a prut s navijákem získal za kapra 49 centimetrů sedmiletý František Stulík. Třetí, oceněný rybářským křeslem, skončil za kapra 45 centimetrů osmiletý Tomáš Fux. Čtvrtá ryba, 29 centimetrů, skončila na udici Matějova bratra Marka a vynesla mu onu neslavnou bramborovou medaili.

Pátá ryba, která zjevně na háčku také skončila, ovšem nepozorného rybáře „přemohla“ a jeho prut stáhla pod hladinu Pomejáčku. „Je vidět, že ne vždy vítězí člověk,“ poznamenal starosta.

Obec  Dívčice, která zahrnuje  místně odloučené části Dívčice ves  a Dívčice  nádraží, Zbudov, Novosedly, Českou  Lhotu a Dubenec, leží přibližně osmadvacet kilometrů severozápadně od Českých Budějovic a v současné době má zhruba 560 obyvatel. Nejvýznamnější akcí Dívčic v rámci programu Oranžového roku jsou tradiční Kubatovy slavnosti pořádané u pomníku rychtáře Jakuba Kubaty na Zbudovských Blatech. Na financování těchto oslav se vedle obce a temelínské elektrárny podílí také Jihočeský kraj, Svazek obcí Blata se sídlem v Pištíně a Místní akční skupina (MAS) Rozkvět.

Petr Pokorný